Tarang: Zvlněná galerie z terakotových cihelných dlaždic v udržitelném duchu
Ačkoli již byly postaveny galerie ve všech možných formách, stále lze překvapit. Důkazem toho jsou i nové výstavní prostory Tarang v Indii, jejichž harmonická zvlněná forma je inspirována přírodou a místní kulturou, které byly přizpůsobeny i stavební techniky. Podívejte se s námi na netradiční indickou stavbu z terakotových cihel, jež zohledňuje udržitelnost hned na několika frontách.
Galerie a výstavní prostory jsou místem, kde se střetává kreativita, nekonvenční myšlení a výjimečný um autorů ztělesněné v jejich dílech. Tato výjimečnost a originalita si pak žádá i dostatečně reprezentativní prostředí, které poskytne elektrickou atmosféru a ve své unikátnosti zároveň umožní umění plně vyniknout. Tarang, překvapující nejen asymetrickým zvlněným tvarem ale i netradičním materiálem, tyto požadavky skvěle splňuje a představuje tak osobitý dynamický galerijní prostor, který se plynule přizpůsobuje a vyvíjí. Jeho účelem je sloužit jako pohlcující výstavní platforma, kde se interiéry proměňují v plátna, na nichž jsou prezentovány představované výtvory. Stavba podporuje nadčasové prostředí a smysluplný dialog mezi různými epochami, přičemž její design vyvolává pocit kontinuity. Ta přesahuje současný okamžik a navazuje na dialog, jež se táhne napříč časem.
Tarang je v současnosti největší klenutá konstrukce z terakotových cihelných dlaždic v Indii a zároveň jediná stavba svého druhu – bez nosníků, výztuže a jakéhokoli bednicího systému. Její návrh zohledňuje specifický kontext jihozápadní lokality a zahrnuje pozoruhodnou stavební techniku bez softwaru a digitálních nástrojů, jež oslavuje umění dělníků a rozvíjí tak místní ekonomiku. Body projektu přidává rovněž udržitelné smýšlení, projevující se především ve využití materiálů z místních zdrojů v hlavní roli s těmi, které mají nízkou ztělesněnou energii. Mezi klíčové materiály tohoto projektu patří přírodní kámen a terakotové dlaždice. Zajímavá je rovněž technika, jež byla při výstavbě využita, zahrnující překlenutí bez použití oceli a bednění nebo pomocných konstrukcí, které se obvykle používají k nesení váhy oblouku během stavebního procesu.
Galerijní prostory vás zaujmou hned na první pohled. Jejich étericky vlnící se tvar s průřezy a dutinami v sobě odráží napojení na přírodu a podporuje umělecké vnímání prostoru. Odhalené terakotové dlaždice naturální esenci ještě zvýrazňují a celá stavba tak působí, jako by se zrodila ze samotného jádra země. Syrovost materiálů ji proměňuje v něco vznešeného, což se značně vymyká tradiční současné architektuře. Autoři Tarangu Snefal a Bhadri z The Grid Architects dbali nejen na funkčnost celé budovy, ale i na patřičné splnění jednoho z hlavních účelů každé stavby: vyvolání emocí. Indická galerie pak představuje meditativní místo, které podporuje pocit klidu a rozjímání, kde samotné stěny vyzařují hmatatelný pocit síly.
Zajímavostí projektu je nevyzpytatelnost jeho interiéru před celkovou finalizací. Po celou dobu návrhu zůstávaly totiž vnitřní prostory hádankou a nebylo jisté, jak se budou chovat a jaké budou nakonec jejich rozměry. Teprve každodenním pozorováním měnícího se světla a pohybu slunce autoři zjistili, jak se bude prostor tvarově měnit a vytvářet harmonické a dynamické prostředí. Světlo a stíny z dutin a meziprostorů nakonec hravě dráždí uživatele a navozují uvolněnou éterickou atmosféru. Motivace architektů a designéru projektu vyvstávala ze tří pilířů: estetiky, etiky a duchovna. Chtěli zde vytvořit konstrukci, která nejenom působí vizuálně atraktivně, ale také odráží jejich hodnoty a přesvědčení.
Výsledkem jejich úsilí je fascinující soubor světelných paprsků, které do prostoru vnášejí element překvapení a okouzlující odlesky, díky čemuž stavba rezonuje s každým od laiků po profesionály.
Galerie Tarang je zkrátka pro indické město Ahmedabad velmi významným novým centrem, podporujícím setkávání a společenský život tamější komunity v kulturním duchu. Projekt svými stavebními technikami a výsledným projevem navazuje na historii a propojuje její jednotlivé epochy, díky čemuž působí nadčasově. Udržitelnost je zde otisknutá jak ve využitých materiálech, tak spolupráci s místními zedníky a jejich rozvojem, což v budoucnu umožní realizaci dalších originálních staveb ohleduplných k životnímu prostředí.