Telefonní budky Smart Booth v Šanghaji volají z budoucnosti
V dnešní rychlé době má již téměř každý v kapse mobil a je dostupný v podstatě kdykoli, čímž se komunikace od dob telefonních budek značně usnadnila. Ačkoli budky ze světa pomalu mizí, šanghajská pobočka společnosti China Telecom se rozhodla tento zastaralý způsob interakce oživit a ve spolupráci se 100architects vytvořila Smart Booth, jež reprezentuje progresivitu technologií bez upozadění tradičního tvaru. Nové telefonní budky Smart Booth si zkrátka nemůžete nechat ujít!
Telefonní budky dříve představovaly nepostradatelnou součástí měst a byly důležitým komunikačním prostředkem. Časy se ovšem mění, způsob života především ve městech se rapidně zrychluje a těmto budkám, které bývaly primárním nástrojem interakce společnosti na dálku, pomalu odzvonívá. Ve Velké Británii sice stále na celou řadu červených telefonních budek narazíte, ztělesňují však především jeden ze symbolů a kulturních artefaktů království a jako prostředek komunikace se již příliš nevyužívají. New York, který je jakýmsi trendsetterem pro celý svět a veškerými inovacemi včetně nejnovějších telefonů disponuje mezi prvními, se dokonce v květnu 2022 rozloučil s poslední volně stojící budkou. V České republice bylo k tomuto kroku přistoupeno ještě o rok dříve, kdy již stát nechtěl provoz budek dotovat a poslední kus v Hlubyni na Příbramsku byl odstaven.
Šanghajská pobočka společnosti China Telecom však chtěla tento zastaralý způsob komunikace oživit a ve spolupráci s 100architects tak vytvořila telefonní budku, která kombinuje tradici s nejnovějšími technologiemi a navazuje tak na současné potřeby obyvatel. Ač svým designem budky odkazují na ty tradiční, svými funkcemi je značně převyšují.
Modernizovaná verze ikonické šanghajské telefonní budky je vybavena řadou funkcí, které uspokojují potřeby technicky zdatných obyvatel Šanghaje i bezpečnostní potřeby starších lidí. Mezi tyto funkce patří Wi-Fi hotspoty, vysílače 5G, bezdrátové nabíjení, připojení USB, dotykové obrazovky s mapami města a snadné služby taxislužby na jedno kliknutí. Stánek je také vybaven tísňovým tlačítkem a technologií rozpoznávání obličeje, která pomáhá starším lidem a řeší alarmující problém jejich pohřešování v Číně. Autoři při návrhu a konstrukci projektu nezapomněli ani na udržitelnost, a tak jsou tyto jedinečné městské artefakty napájeny solárními panely na střeše.
Tvar budky definují měkké linie, zaoblené hrany a minimalistické povrchy. U barev vsadilo autorské studio 100architects na hru kontrastu, a tak zvolili klasickou, v tomto kontextu velmi typickou, červenou doplněnou dramatickým černým pruhem. Součástí stánku je také selfie stěna, která uživatelům poskytuje zábavný způsob interakce s technologickou schránkou. Telefonní budka je tedy skvělým důkazem toho, že lze využít zdánlivě nepoužitelného objektu a přetvořit ho v nepostradatelnou součást městského života, kde se lidé vedle využití progresivní technologie mohou třeba jen skrýt před deštěm či si odpočinout se šálkem kávy.
O autorském studiu 100architects
100architects je designérské studio, jehož cílem je zlepšovat města vytvářením vysoce kvalitních, inovativních a podnětných veřejných prostor, které jsou inkluzivní a přístupné všem. Specializuje se na veřejné prostory a zábavní oblasti s cílem vytvářet řešení, která podporují pozitivní sociální dynamiku. Studio založil v roce 2013 v Šanghaji Marcial Jesús a v současné době jej vedou čtyři partneři ze Španělska, Číny a Chile. 100architects vybudovali mezinárodní dílnu, v níž spolupracují talenti z různých zemí včetně USA, Itálie, Španělska, Chile, Kolumbie, Indonésie a Číny. Tým v Šanghaji pak tvoří 16 mladých architektů a designérů, kteří pracují na pomezí pouličního umění, krajinářské architektury a urbanismu, a tak je zřejmé, že si společnost China Telecom pro realizaci projektu Smart Booth nemohla vybrat lepšího partnera.