Temné příběhy slavných vil 20. století - zdi, co pamatují první republiku i sametovou revoluci

5. 11. 2021
Inspirace

Bouřlivé 20. století po sobě zanechalo funkcionalistickou architekturu, která se kromě rovných linií vyznačuje i zdmi, za kterými se skrývají dechberoucí životní příběhy. Pamatují slavné doby první republiky, druhou světovou válku i komunistický režim. Pojďte s námi nahlédnout za dveře ikonických vil 20. století.

Československý stát sice uznal vlastnické právo Josefa Winternitze, nemovitost však byla zatížena vysokou dědickou a milionářskou daní, které Jenny se Suzannou nebyly schopné zaplatit. Dům tedy věnovaly československému státu na oplátku za zrušení exekucí a dalších pohledávek, které bojem o navrácení majetku vznikly. V budově byla poté zřízena mateřská škola, která fungovala až do roku 1995. Spravedlnosti se rodině dostalo až po revoluci. Suzana o vile dětem pověděla až na smrtelné posteli a restituce už se bohužel nedožila. Potomkům původních majitelů se však vilu nakonec podařilo získat a navrátit jí její podobu ze 30. let. 

Nábytek byl převážně z trubkové a pásové oceli a z ušlechtilého dřeva. Obývací části dominují tři stříbrnošedá křesla „Tugendhat“, smaragdový kožený taburet, skleněný stolek a bílá lavice. Kontrastním prvkem je sametové lehátko v rubínově červené barvě. Další dominantou prostoru je kulatý jídelní stůl ze dřeva z černé hrušky s masivní ocelovou nohou zapuštěnou do podlahy. Stůl byl na svou dobu velmi inovativní, neboť umožňoval pomocí zabudovaných kolejnic zvětšit stůl až o polovinu své velikosti. Dnešní vybavení je přesnými replikami původních kousků. 

Za obnovou slávy objektu stál brněnský architekt František Kalivoda, který byl i v politické a společenské atmosféře socialistického Československa schopen pracovat na rehabilitaci domu. Dokonce se mu podařilo navázat osobní korespondenci s Gretou Tugendhatovou, která ke konci 60. let dům i navštívila. První rekonstrukce se vila dočkala ještě za minulého režimu, byly při ní však byly poškozeny některé původní prvky stavby. Vila v letech 2010 až 2012 prošla kompletní rekonstrukcí, jejíž výsledkem byla podoba zrcadlící vzhled budovy v době svého dokončení ve 30. letech.

Podobně jako další vily ze stejného období byla postavena v tehdy velmi oblíbeném funkcionalistickém slohu. Mezi její charakteristické znaky patří půdorys do písmene L, zelenkavá fasáda a velká okna. Bystrému oku návštěvníka neunikne ani výrazná kazetová římsa, která se vine po celém obvodu budovy. V delším křídle byly hlavní prostory, kratší křídlo s vlastním vchodem patřilo služebnictvu. Dominantní je určitě jídelna, ze které vede i přímý vchod do zahrady. V patře se pak nacházejí soukromé pokoje, dětská herna a pokoje pro hosty.

Pozemek získal a v roce 1911 na něm pro sebe a svou manželku postavil secesní vilu s ateliérem. Vila odráží sochařovu představu o harmonii organických, trochu rurálních tvarů. Sloupy vypadají jako snopy obilí nebo lotosové květy a zralé klasy na zdivu. Vchod do vily zase připomíná starověký egyptský chrám. Ačkoliv byl dům stavěn v souladu se secesními prvky, je patrný i nástup moderny, který je znát například na volbě jednoduchých oken a dveří. 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení