Těšíte se na EXPO 2025? Známe podobu oceněného českého pavilonu!
Pavilon pro českou expozici na světovou výstavu EXPO 2025 v Ósace zná svou podobu. Autoři Michal Gabaš, Tomáš Beránek, Nikoleta Slováková a Tereza Šváchová ze studia Apropos Architects svým návrhem mimořádně zaujali odbornou porotu. V budoucím místě konání akce totiž letos zároveň získali první cenu v otevřené architektonické soutěži. Čím je návrh tak výjimečný?
Ústřední myšlenkou a inspirací pro vizuální podobu pavilonu se stala kultivace životní energie. Zdrojem té české jsou kulturní bohatství, vynalézavost, příroda, síla i celková životaschopnost našeho národa. Češi prosluli svou kreativitou a soběstačností a toto své umění a dovednosti po generace s úspěchem nabízeli celému světu. Architektura českého pavilonu pro světovou výstavu Expo 2025 v japonské Ósace představuje sofistikovaný nástroj, jak zobrazit vyšší formy české vitality. Zatímco se návštěvník pohybuje uvnitř expozice, získává povědomí o českém kulturním dědictví, a mimoděk tak posiluje i svou vlastní vnitřní životní energii.
Vnější vzhled budovy svou spirálovitou, lineární dynamikou představuje jakousi alegorii ideálního naplnění cesty životem. V jejím průběhu nás však naše hluboce zakořeněné instinkty přežití mnohdy nutí k neočekávaným odbočkám z hlavního směru. Tyto odchylky nám přinášejí neocenitelné zkušenosti a vytoužené schopnosti adaptace. Lidská bytost je tvor společenský a má potřebu si svou životní pouť náležitě užít. Vedle nesporně důležité fyzické vitality tak vyvstává neméně podstatná vrstva nedefinovatelné vnitřní energie pramenící například z již zmíněných kulturních kořenů.
Architektura v prostoru
V interiéru soustředná spirála v logické návaznosti obklopuje hlediště. Kromě primární expoziční funkce plní také úlohu komunikační rampy, po které se návštěvníci výstavy budou plynule pohybovat vzhůru. Kapacita výstavní plochy hlediště je 402 m² s šířkou od 1,8 do 7 metrů. Ve výšce 12 m ústí rampa do prostorné vyhlídkové terasy s restaurací a barem. Během občerstvení se přítomní mohou kochat pohledem nejen na klidnou mořskou hladinu, ale i skrze prosklené světlíky zpět dolů do hlediště. Právě takové architektonické prvky ještě podtrhují výrazné prostorové pojetí stavby.
Pohyb do nižších pater zajišťuje schodiště vpletené do dutiny dvojitých stěn válce. Vyjdete z něho v přízemí a dále pak na nádvoří a navazující promenádu. Technické zázemí budovy je soustředěno v podzemí zabírajícím téměř celou plochu pozemku. Ze zpevněných ploch bude shromažďována a znovu využívána dešťová voda. V technickém zázemí bude umístěna i centrální jednotka vzduchotechniky napojená na centrální zdroj chlazení. Masa stavby se nad půdorysem lehce naklání, čímž zastiňuje část venkovní plochy, a postupně vzrůstá v celkem čtyřech otočkách spirály. Interiérové stínění zajistí integrované screenové rolety. Exteriér koncipovaný jako relaxační prostor slouží k odpočinku i občerstvení.
Stavebnice pro dospělé
Po materiálové stránce výstavnímu pavilonu dominuje dřevo v podobě prefabrikovaných CLT panelů a skleněných izolačních panelů s řemeslně zpracovaným vnějším pláštěm. Stavební filozofie projektu klade důraz na modularitu, prefabrikaci a propracovanost realizace. Celý koncept je založen na principu efektivně sestavených opakujících se segmentů. Proto, a dále i vzhledem k prostorové a časové náročnosti stavby návrh počítá s výrobou a přípravou naprosté většiny komponentů v ČR a relativně jednoduchou montáží na místě po transportu do Japonska.
Nosný systém zajistí již zmíněné dřevěné CLT panely v kombinaci s ocelovými výztužemi, které se namáhají tahem. Kruhový půdorys stavby je rozdělen do 36 totožných sekcí, které konstrukčně i pohledově definují celý objekt. Po prefabrikaci komponentů v České republice proběhne transport do Japonska pomocí přepravních kontejnerů. Montáž i následná demontáž byla naplánována co nejjednodušším způsobem, aby bylo zároveň zajištěno rychlé uvedení stavebního pozemku do původního stavu. Pavilon by měl být znovu využit po návratu domů, například jako muzeum či galerie. Kruh vnitřní životaschopnosti se tak kompletně uzavře.
Fasáda inspirovaná českou přírodou
Budova pavilonu k sobě přitahuje pozornost svou vizuálně dominantní, precizně řemeslně vyvedenou glazovanou fasádou. Je odkazem na uznávanou tradici českého sklářství, která se v zemi rozvíjela po stovky let. Silueta stavby je doslova nepřehlédnutelná. Trajektorie spirálového pohybu, jakoby zamrzla při pohybu směrem ze svého nitra do vnější podoby.
Fasáda bude sestavena z dvojitých či trojitých skleněných výplní s uměleckým zpracováním vnějšku. Panely široké zhruba 8 mm mají být zpracovány metodou spékání práškových částic. Tabule plaveného skla s nízkým obsahem železa budou vlisovány do mřížky společně s částicemi jiného druhu skla. Vznikne tak motiv inspirovaný strukturou čedičových útvarů z oblasti Kamenického Šenova. Vzhled prosklené fasády tak zároveň naváže i na úspěšné koncepty českých pavilonů z minulých ročníků.
Pestrý příběh národa
Jaké vlastně bude téma české výstavy v roce 2025? V Ósace představí nejdůležitější milníky na společné cestě Čechů a Slováků k vlastnímu státu.
Českou společnost uplynulých 20 let pak zobrazí ve zřetelně proevropském kontextu s pestrým uměleckým a technologickým přesahem. Před zraky návštěvníků se tak rozvine globální příběh jednoho mimořádně kreativního národa. Prohlídku zahájíte na promenádě výstavního kampusu, odkud se dostanete po dlážděné cestě ke vstupní rampě do parteru pavilonu. Zde nastane možnost volby jedné ze tří prohlídkových tras. První z nich bude interaktivní, druhá povede do samotného srdce pavilonu v hledišti, třetí pak zájemce vyveze výtahem rovnou na střechu do sky baru nebo restaurace s fine dining kuchyní nacházející se ve výšce 12 m nad promenádou.