The Tree of Knowledge: Netradiční knihovna inspirovaná biblickým příběhem
Projekt The Tree of Knowledge je futuristickým pojetím knihovny, jejímž hlavním účelem je podněcovat kreativitu, vzbuzovat otázky a podporovat přemýšlení a bádání. Design překvapuje neotřelým spojením geometrických tvarů jako je válec, kružnice a zaoblené jehlany v harmonický komplex, odkazující na biblickou epizodu v rajské zahradě. Poznejte s námi milánskou knihovnu elegantně propletenou zelení, která inspiruje k seberozvoji.
Knihovny představují základnu poznávání, přemýšlení a kreativity, avšak na jejich designu se to většinou příliš neprojevuje. Architektonické studio noa*, celým názvem network of architecture, se proto rozhodlo, že se vymaní z typologie klasických jednoduchých knihoven, pozvedne je na novou úroveň a vytvoří kulturní centrum, které tyto charakteristiky vzdělávacího prostředí podpoří i ve vzhledu budovy a umožní tak návštěvníkům naplno se ponořit do kreativního procesu. Projekt nazvaný The Tree of Knowledge neboli Strom poznání byl navržen v rámci soutěže pořádané milánským magistrátem a nadací BEIC. Podstatou zadání bylo navrhnout nejen nové kulturní centrum, ale také zajistit proces regenerace města v oblasti nádraží Porta Vittoria, které v současnosti prochází radikální proměnou. Společnost noa* všechny požadavky nové knihovny splnila a získala tak prestižní zakázku v italském městě módy, se kterou se popasovala na výbornou a díky které obyvatelé a návštěvníci Milána mohou nasávat vědomosti v originální architektuře, která mění tradiční pohled na knihovny.
V harmonii s přírodou
Celá budova má uvolněnou a klidnou atmosféru, která podněcuje bádání a zvídavost. Její návštěvníci se zde mohou snadno plynule pohybovat v hybridním prostředí plodícím myšlenky, kde díky neotřelé konstrukci stírá hranice mezi vnitřkem a vnějškem. Komplexní návrh architektonické struktury s devíti úrovněmi byl totiž doprovázen vytvořením přírodní krajiny, která prostupuje všemi prostory, a tak na vás působí nejen moudrost knih, ale zároveň na vás dýchá svoboda přírody. Budova je nápaditá především díky spojení různých geometrických tvarů a jejímu konstrukčnímu provedení.
Dominantní částí jsou dva kopcovité útvary, částečně pokryté zelení, jejichž plocha směrem k zemi snižuje svůj úhel s ní, překlápí se do horizontální polohy a plynule přechází v klikatou promenádu, která umožňuje kompletní průchod budovou a zároveň knihovnu esteticky i funkčně propojuje s parkem Porta Vittoria. Mezi dvě věže je zasazena kruhová studovna pro 200 osob s 360° výhledem na Milán. Studovna je přístupná výtahem, ovšem ani ten není v podání studia noa* obyčejný. Svým válcovým tvarem prochází vnitřní částí prstence a jeho vrchol tvoří nejvyšší část stavby. Po obvodu výtahu jsou navíc umístěny knihy, které podle potřeby vyzvedává automatický systém.
Biblický podtext The Tree of Knowledge
Jak již implikuje název projektu, budova má evokovat strom, na který jste za poznáním vylezli poté, co jste prošli svěží zahradou. Paralela s biblickým příběhem zde není náhodou. Tým architektů se totiž inspiroval rajskou zahradou, kde roste strom poznání dobra a zla. Podle německého filosofa Hegela se Eva jako první člověk odlišila od zvířat ve chvíli, kdy se zakousla do zakázaného jablka a získala přitom vědomí a intencionalitu. Začala se zajímat o neznámé a na základě toho získaly knihovny svůj význam a smysl existence.
Ačkoli inspirace projektu sahá do dávné minulosti, výsledná forma rozhodně není zpátečnická. Její ladné tvary a originální spojení geometrických tvarů působí futuristicky a podněcují kreativní uvažování, což je v knihovnách žádoucí. Příroda zde tvoří důležitý element a promítá se do každé části budovy, čímž ještě zjemňuje přechod z interiéru ven do zahrady. Architektonické studio noa* se sídlem v Bolzanu a Berlíně zkrátka otisklo svůj um do každého detailu stavby a vytvořilo originální kulturní centrum, ve kterém je radost ponořit mysl do knih a nasávat nové informace.