Tiny Houses: Minimální prostor s maximálním využitím
Fenomén malých domů si již našel cestu i do českých srdcí. Nomádský způsob života, návrat k jednoduchosti, žádné zbytečnosti, šetrnost k přírodě a svoboda. Maximální využití prostoru za použití minima věcí je nejen architektonickým směrem, ale hlavně filozofií. Hodí se tento styl bydlení i pro vás?
Zpět do historie hnutí
Původ stěhování na pár metrů čtverečních můžeme hledat už v sedmdesátých letech minulého století. První kniha s touto tematikou vyšla pod názvem Shelter už v roce 1973 a kromě receptu na stavbu obsahovala i fotky mini staveb z celého světa. Do povědomí se dostal později například Jay Shafer, který žil na necelých 9 m² a začal nabízet první plány ostatním. Malé domky často poskytovaly řešení pro ubytování prarodičů, hostů nebo vytvářely zahradní kanceláře. I když hnutí Tiny-House už existovalo, jeho popularita nejvíce stoupla po velké finanční krizi v roce 2008 v USA, kdy mnoho lidí ztratilo střechu nad hlavou a hypotéky se staly nedostupnými. Od té doby vzniklo nespočet blogů, televizních pořadů i instagramových účtů, které inspirují ostatní ke zjednodušení potřeb a šetření přírody. Domečky jsou velké tak akorát, aby splnili všechny základní potřeby, jsou manifestací přístupu k životu, možností snížení výdajů, ale třeba i variantou pro ubytování lidí na okraji společnosti.
Udržitelnost a soběstačnost
Možná jste i vy jste zjistili, že ke spokojenosti nepotřebujete dvě koupelny, deset sad nádobí ani rozsáhlý šatník. Mnoho architektonických studií nabízí malé domky na kolečkách za několik set tisíc, ale s trochou zručnosti a houževnatosti si klidně své malé obydlí postavíte sami. Jednou z nesporných výhod je, že kromě šetření životního prostředí ušetříte i peníze. Stačí vám pozemek a jednorázová investice do nepříliš náročné stavby.
Nemusíte se na desítky let dopředu svazovat hypotékou a v mnoha zemích je možné stavět bez úmorných úředních procesů a povolení. Většinou se jedná o dřevostavbu, která zachovává dobré tepelně-izolační vlastnosti obvodových zdí a šetří užitnou plochu. Možná namítnete, že v dnešní době je dřevo drahým materiálem. Své vysněné bydlení ale můžete zhotovit ze zrekonstruované staré maringotky nebo námořního kovového kontejneru. Následný provoz pak lze srazit na minimum s použitím obnovitelných zdrojů energie, hi-tech baterií nebo filtrů na vodu.
Verze na kolečkách vám dá svobodu a možnost tak trochu kočovného života. S nadsázkou lze říci, že když dostanete chuť budit se s výhledem na hory či oceán, stačí připojit váš domov za dopravní prostředek a jet třeba přes celý kontinent. Při volbě obydlí na kolech je ale potřeba řídit se maximální povolenou velikostí vozidla pro silniční provoz a také si zjistit, kde můžete legálně s domem parkovat a za jakých podmínek.
A jak takový domeček většinou vypadá? Do této kategorie většinou spadají stavby o rozloze do 20 m², ale někdy mohou být i větší. Interiér i exteriér většinou reaguje na ducha minimalismu. Přírodní materiály, světlé barvy a jednoduché tvary tak tvoří účelný i útulný prostor. Obytnou plochu často zvětšuje prostorná terasa. Scenérii okolí si pak obyvatelé mohou užívat po celý den od snídaně až po večerní sklenku vína.
Efektivní využití prostoru
Tiny House je důkazem, že i na malé ploše můžete mít vše, co potřebujete k běžné existenci, i když v trochu menším měřítku. Malý kuchyňský koutek, pohodlné spaní, jídelní stůl i plnohodnotná koupelna, dokonce i krbová kamna. Pokud se správně využije každý milimetr, bez problémů přizpůsobíte prostor přesně na míru svým potřebám. Prim často hraje multifunkční nábytek, který se dá v době nepoužívání sklopit nebo zasunout. Pokud to výška stropu dovolí, místo je možné ušetřit třeba spaním v patře. Úložné prostory se ukrývají například pod lavicí na sezení, v konstrukci nábytku či příčkách.
Tiny House na zkoušku
Život v ruchu velkoměsta si občas žádá pořádný sociální detox. Popularita minimalistického ubytování stoupá i v žebříčku vyhledávaných typů dovolené. Není nic více uklidňujícího než se probudit s výhledem na krásy přírody, neřešit starosti všedních dní a jen tak být. Takový zážitek nabízí třeba i ekologicky a udržitelně postavený Tiny House Done. Nachází se v lesíku nedaleko obce Smržovka. Na 12 m² se můžete jen tak povalovat, čekat, až kolem půjde zvědavá srnka nebo se vypravit na průzkum okolí. Borůvky v létě, houby na podzim a běžky na nedaleké trati v zimě, na své si přijde každý dobrodruh.
Velká okna dodávají pocit absolutního propojení s okolní přírodou. Chatička je vybavena vlastní koupelnou s toaletou, norskými kamny s plotýnkou i rychlovarnou konvicí. Ranní kávu a něco malého k zakousnutí lze tedy snadno připravit na místě. Nedaleko lesního obydlí si pak můžete koupit čerstvé pečivo od místního pekaře. K dispozici je i venkovní ohniště, kde váš večer doprovodí praskání polínek a svit hvězd. Připojení na internet tu ale nečekejte, toto kouzelné místo je určeno pro absolutní odpočinek a odpojení od starostí. Pokud si nejste jistí, jestli je bydlení v malém domečku vhodné právě pro vás, takové ubytování na zkoušku je ideálním testem. V dnešní době je velký výběr, a tak si můžete zajet na lesní paseku, ke klidným vodám jezera nebo přespat třeba v posedu na okraji pole.
Zdroj fotografií: Tiny House Done
Autor článku: Romana Šimáčková Lembacherová