Tomáš Horalík | Hotový projekt musí šlapat jako dobře vyladěný stroj!
Kanceláře a pracovní prostory v duchu současných trendů, to už dávno neznamená jenom holé stěny a psací stůl. Firmy se podle vzoru úspěšných startupů čím dál více snaží vytvářet pro své zaměstnance přívětivé a motivující prostředí, které podpoří maximální výkon, sociální vazby s kolegy, ale i nároky na aktivní či pasivní odpočinek.
Architekti a designéři sbírají za své čím dál kreativnější realizace v tomto oboru jedno ocenění za druhým. Výjimkou není ani studio Horalík Ateliér – tým tří mladých profesionálů, čerpajících mimo jiné i ze zkušeností z Británie, Nizozemska či Ruska. O jejich výjimečném citu pro moderní a efektivní pracovní prostředí současnosti svědčí četná ocenění v různých kategoriích soutěží Kancelář roku a Zasedačka roku. Čím je tato tvorba specifická? Detaily nám v exkluzivním rozhovoru přiblížil Ing. arch. Tomáš Horalík.
Navrhujete pracovní prostory, kde mají vznikat velké myšlenky. Cítíte na sobě tíhu odpovědnosti za to, aby se v nich jejich uživatelé cítili dobře a vydávali ze sebe každý den to nejlepší?
Cítím zodpovědnost za každou, byť i malou součást projektu. Na zadání vždy nahlížím z více úhlů. Přemýšlím nejen nad tím, jak stimulovat zaměstnance ke kreativní a efektivní práci, ale také, jak bude daný prostor vnímat klient, který přijde na návštěvu, nebo zda se bude snadno udržovat paní uklízečce. Vždy je samozřejmě potřeba stanovit si priority, ale ve výsledku musí vše fungovat jako dobře vyladěný stroj.
Za návrh interiéru kanceláří IT firmy CA Technologies jste mimo jiné obdrželi ocenění „Kancelář roku v kategorii Employee Friendly“. Jak by podle vás mělo vypadat pracovní prostředí, které je přátelské k zaměstnancům?
Příjemně se budete cítit, pokud máte dostatek soukromí. Při práci vás nesmí rušit zvýšený hluk, nepříjemné osvětlení nebo jiné elementy. Je naopak velmi dobré, pokud máte možnost vytvořit si s daným prostorem osobní vztah – například tím, že máte možnost si ho sami zabydlet.
V případě CA Technologies k oceněnému výsledku přispělo funkční spojení syrovějších materiálů s mírnou patinou a původního industriálního nábytku. Myslím, že může být velmi uklidňující, když si například nemusíte hlídat, kam položit hrnek s kávou, aby se vám od něho na stole neobtisklo kolečko.
V designu kancelářských prostor se čím dál více myslí i na odpočinek a „stmelovací“ aktivity zaměstnanců – navrhují se herny, relax zóny, fitness nebo wellness místnosti. Staly se díky tomu pro vás tyto projekty kreativnějšími?
Určitě ano. V takovém případě totiž nenavrhujete jen obyčejné místo pro práci, ale řešíte vícevrstvý projekt, ve kterém má každý možnost tichého soustředění, příležitost si neformálně popovídat s kolegou nebo se vyloženě aktivně odreagovat.
Naším prvním velkým projektem, který byl takto multifunkční, byly brněnské kanceláře letenkového startupu Kiwi.com. Na míru jsme zde navrhli nejen různá pracoviště, jako velký otevřený call-room, spletité prostory pro kreativní programátory nebo účelné reprezentativní místnosti pro vedení, ale i specializované výukové prostory, spací místnosti, wellness se saunou nebo kadeřnictví a firemní školku. Jednotlivé části pak byly organicky propojeny společnými jídelnami, relaxačními kouty a neformálními zasedačkami. Vytvořili jsme tak komplexní prostředí, ve kterém mohou zaměstnanci efektivně pracovat, vzájemně se potkávat nebo nerušeně odpočívat.
Ve svých návrzích často vycházíte z původních historických prostor, inspirujete se příběhy firem i konkrétním oborem jejich působení. To vše pak reflektujete v bohaté symbolice a četných reminiscencích. Jsou to pro vás úplně první vodítka, jak projekt pojmout, nebo se vám postupně vynořují až v průběhu práce?
Je to určitě základní bod, ze kterého vycházíme. V tom okamžiku se ale začne odvíjet příběh návrhu, který dopředu nevíme, jak skončí. Objevujeme další témata a náměty, které nás postupně dovedou až k finálnímu výsledku. Je to dobrodružství, které nás neskutečně baví – a vlastně i jeden z hlavních důvodů, proč naši práci děláme.
V aktuálním projektu renovace průmyslového areálu firmy ABO Valve v Olomouci, jsme například objevili nádherný historický prostor bývalého zemědělského stavení. Klenba české placky v kombinaci s litinovými sloupy nás nadchla. Vytvořili jsme tedy návrh její přestavby na kanceláře tak, aby si tento krásný prostor mohlo užít co nejvíce zaměstnanců.
Hodně využíváte také efekt záměrných rozporů a kontrastů. Jde vždy výhradně o estetické či funkční prvky, nebo se svou prací snažíte i trochu provokovat?
Důvody jsou různé, nikdy nic ale neděláme náhodně a bez rozmyslu. Pokud provokujeme, tak to má svůj záměr. V případě jednacích místností v CA Technologies jsme prostor navrhli scénicky tak, abychom nabourali zažité kancelářské stereotypy a podnítili alespoň dočasnou změnu myšlení a kreativitu.
Velké zasedací místnosti jsme však řešili spíše klasicky. Na hlavní pohledovou stěnu jsme umístili velkou celostěnovou obrazovou tapetu, barevně na ni navázali koberec a tím vytvořili silnou konkrétní atmosféru. V menších jednacích místnostech jsme pak šli ještě dál a vytvořili barevně a materiálově divadelnější kompozice. Ty jsme navíc doplnili výstředním nábytkem a velkými skleněnými svítidly zavěšenými do kožených popruhů. Ocitnete se tak v prostředí, které s vámi trochu zamává a vytrhne vás z každodenní rutiny.
Máte mezi svými projekty nějakého favorita, popř. vzpomenete si na projekt, který byl pro vás největší výzvou?
Možná to bude znít jako klišé, ale myslím, že všechny projekty jsou unikátní a v něčem oproti jiným výjimečné. Ať už je to zadáním, inspirativním klientem nebo neobvyklým místem.
Projektem, na kterém jsme strávili asi nejvíce času, a který byl po všech stránkách nejkomplexnější, byla přestavba rozestavěného supermarketu na sídlo firmy Czech Games Edition, vyvíjející deskové hry. Měli jsme štěstí na velkorysého a přemýšlivého klienta. V širokém týmu odborníků jsme pro něj navrhli vše od zahrady až po nábytek na míru. Využili jsme také nejmodernějších technologií, jako inteligenci domu, termální čerpadla, solární elektrárnu, zelenou fasádu nebo chladící stropy.
Řada z nás v době pandemie pracuje z domova. Jak to funguje ve vašem ateliéru? Vyhovuje vám s kolegy komunikace na dálku, nebo v týmu upřednostňujete osobní interakci?
Během pandemie jsme si v našem týmu velmi dobře odladili spolupráci na dálku. Pořád je nezbytné se čas od času sejít, ale efektivita a rychlost, které současné technologie nabízejí, jsou velkým bonusem, což oceňují i naši klienti.
Potřebujete také vyladit moderní kancelář, kde rádi tráví čas vaši zaměstnanci a kam bez obav pozvete klienty na schůzku? Prohlédněte si všechny zajímavé projekty na webových stránkách ateliéru Horalík nebo jej rovnou kontaktujte na tomas@horalik.at.