U Vranovské přehrady vznikla unikátní dřevěná chata připomínající kajutu lodi
Také jste si vždycky přáli bydlet nebo alespoň trávit víkendy u vody v dřevěné chatě? Pak byste si jistě novou chatu u Vranovské přehrady obklopenou přírodou hned zamilovali. Pojďme se na tuto unikátní stavbu z dílny architektonického studia Prodesi/Domesi blíže podívat.
Na první pohled nenápadná chata je dobře ukrytá mezi vzrostlými listnatými stromy i opalovanými modřínovými prkny, z nichž je postavena. Ačkoliv nejde o nijak velkou stavbu, ve svých útrobách skýtá dostatek prostoru pro celou rodinu i příležitostné návštěvy. Největší předností chaty jsou důmyslně skryté prostory, v nichž má každá věc své stálé místo, ostatně tak tomu je i v kajutě lodi, která architekty inspirovala. Všechny místnosti v domě jsou propojeny, ale v podkroví najdete vytoužené soukromí. Interiérové stěny tvoří smrkové dřevo, které vytváří pohodlné a příjemné útočiště i prostor pro rodinná a přátelská setkávání. Z prosklené části domu se nabízí nádherný výhled do celého okolí a především na samotnou Vranovskou přehradu.
Materiál se nosil ručně
Moderní dřevostavba vznikla z malé staré chatky, kterou investor zdědil po svém dědečkovi. Ta však byla pro jeho rodinu příliš malá, proto si přál na jejích základech vybudovat něco většího, avšak takového, co by nenarušilo ráz tamní přírody a nepůsobilo to, jak se lidově říká, jako pěst na oko. Architekti ze studia Prodesi/Domesi ovšem dostali nelehký úkol, neboť se museli potýkat s charakterem pozemku, na kterém stojí les. Zároveň nesměli překročit původní půdorys chaty. Navíc se musel všechen materiál na stavbu nanosit na místo ručně, jelikož k pozemku vedla jen úzká a strmá pěšina. Architekti přemýšleli, jak všechen materiál dovézt až na místo. Dokonce zvažovali i vrtulník, ale nakonec u lesa zpevnili plochu, postavili na ni autojeřáb, od kterého pak stavbaři nosili materiál až k chatě.
Hřejivý a útulný skandinávský styl
Plocha chaty ovšem zabírá pouze 5 x 8,5 metru a to není mnoho. Přesto se právě na tuto plochu vešla jak jídelna s obývacím pokojem, tak i komfortní zádveří s lavicí sloužící k přezouvání, koupelna, oddělená toaleta, komora a ještě i technická místnost. V patře se pak nachází jedna větší a jedna menší ložnice a rovněž i šatna.
Vše je zkonstruováno, jak jsme již nastínili, v duchu lodní kajuty. A proč by také ne, když jen pár metrů od chatky najdeme vodní hladinu. Architektonické studio využilo každý centimetr stavby a podařilo se mu vytvořit něco skutečně unikátního. Zatímco exteriérová část chaty působí skromně a čistě funkčně, uvnitř je stavba velmi moderní, prostorná a propracovaná. Světlý interiér navíc dokonale ladí s tmavým čalouněním sedacích lavic. Jak exteriérovou, tak interiérovou část chaty ovšem jedno spojuje a tím je kompaktnost, minimalismus a skandinávský styl, který ovšem není chladný, jak by si někdo mohl představovat, ale neskutečně hřejivý a útulný.
Venkovní dominantou chaty je bezpochyby její tvarově atypická střecha, která je stejně jako stěny tvořena opalovanými modřínovými prkny. Zároveň jsou upravena povrchovým kartáčováním a olejováním, aby šla snadno udržovat. Na čtyřiceti třech metrech čtverečních tak rodina najde skutečně všechno, co by si jen mohla přát. A stačí sejít jenom pár schůdků, nasednout do loďky a nechat se unášet na malých vlnkách přehrady. U chatky nechybí ani dechberoucí místo k posezení, které architekti zbudovali jenom kousek nad vodní hladinou.
Z Česka až do Austrálie
Stavby chaty se ujalo architektonické studio Prodesi/Domesi, které působí v Praze i v Bratislavě. Založili ho Ing. arch. Pavel Horák a Ing. arch. Václav Zahradníček. Hlavní zásadou studia je stavět ekologicky, šetrně k přírodě a využívat dřevo z lokálních zdrojů. Mezi jeho dosud nejvýznamnější realizované projekty patří například Mateřská školka Všetaty, která získala ocenění Dřevěná stavba roku 2020. Za zmínku stojí i Ateliér Klánovice z roku 2015 nebo nádherná stavba na australském ostrově Kangaroo Island, která se nachází jen kousek od pláže.