Udržitelné ODESA EXPO 2030 podpoří i Zaha Hadid Architects
130 vystavujících firem, 30 milionů návštěvníků, náklady přesahující 2,5 miliardy dolarů – ale především – udržitelné plánování, které dosud nemělo obdoby! Taková má být světová výstava EXPO 2030, která se může odehrát i v ukrajinské Oděse. Konkurenčními zeměmi pro pořádání akce jsou Řím, korejský Pusan a Rijád v Saúdské Arábii. O vítězi se definitivně rozhodne letos v listopadu. Součástí delegace reprezentující Oděsu je i prestižní kancelář Zaha Hadid Architects. Na co se tedy můžeme těšit?
EXPO je již tradičně velkolepým symbolem industrializace, technického a technologického pokroku. Pořadatelská města se pravidelně předhánějí v opulenci provedení, které neodolatelně vábí návštěvníky napříč národnostmi i věkovými skupinami. Zatím poslední ročník výstavy se odehrál od října 2021 do března 2022 v Dubaji.
Pokud se EXPO 2030 skutečně přesune na Ukrajinu, půjde o východoevropskou premiéru. Organizováno má být plně v souladu s tzv. Agendou pro udržitelný vývoj, tedy souborem opatření pro ekonomickou a společenskou udržitelnost, který představila OSN. Hlavními body programu jsou strategie energetické účinnosti, snižování spotřeby, ale i podpora vzdělávání a ekonomického růstu regionů. Ukrajina, která plánuje významnou ekonomickou transformaci směrem k udržitelnosti a nízkouhlíkovému hospodářství, oznámila pořadatelskou kandidaturu v listopadu loňského roku a vzhledem k okolnostem nejsou její šance na úspěch vůbec nízké.
„Oděsa je odpradávna mezinárodním a multikulturním centrem, jehož rozmanitost je vyživována vlivy z celého světa. Pokud se v roce 2030 stanete součástí dění v Oděse, ucítíte bohatství kultury nejen naší země nebo jediného města – ucítíte mocný potenciál celého lidstva,“ velebil významnou přístavní metropoli prezident Volodymyr Zelenskyj během listopadového kongresu.
Z výstavy rovnou na pláž i za historií
Místem konání se má stát bývalá zemědělská oblast ústí řeky Chadžibej do Černého moře severozápadně od Oděsy, která se vyznačuje nízkou biodiverzitou a dobrou dostupností do centra města pomocí integrované dopravy. Návštěvníci EXPO se do středu výstavního dění dostanou za pouhých 25 minut přímo z letiště nebo vlakového nádraží, za 15 minut pak z přístavu, kam se mohou dopravit trajektem. Z výstaviště do historického jádra Oděsy to zájemcům potrvá 20 minut, 15 - 30 minut na četné městské pláže.
Plocha výstaviště bude rozdělena do pěti hlavních sekcí. Všechny areály budou přístupné po tzv. Hlavní třídě, na jihu lemované národními výstavními pavilony a zastaveními na rozmanitých náměstíčkách, na severu pak nově vzniklým eko-parkem Chadžibej. Veškeré služby, logistika a ubytování pro návštěvníky i personál budou umístěny po obou koncích Hlavní třídy. Pořadatelé koncipovali ODESA EXPO 2030 s primárním důrazem na myšlenkový odkaz, které po sobě zanechá.
Ambiciózní plán zahrnuje čtyři rozsáhlé ústřední pavilony, které se po skončení akce promění v 80 000 m² univerzální výstavní plochy. Společně se sousedícím konferenčním centrem a hotelem tak může vzniknout vůbec první veletržní centrum na jihu Ukrajiny. Budovy národních pavilonů budou posléze rozebrány na díly a dopraveny do různých částí země, kde se promění v komunitní centra. S výjimkou plánovaného veletržního areálu a eko-parku se tak oblast Chadžibej navrátí zpět ke svému původnímu charakteru mokřadů. Organizátoři se tak chtějí vyhnout zkušenostem z minulých ročníků, kdy demontáže národních pavilonů často vyústily v časově, ekologicky i finančně nákladné vícepráce.
Výchozím stavebním materiálem budou recyklované zdroje ze zdemolovaných sítí jižní části země. Povolené množství betonu bude redukováno na minimum. Na střeše pavilonů se počítá s fotovoltaikou, další energii obstará síť větrných turbín. ODESA EXPO proto zúčastněným zemím navrhne výběr materiálů a technik v duchu tzv. teorie stavebnicových dílů. Tento flexibilní systém nabízí široké portfolio praktických a uživatelsky přívětivých nástrojů, jak stavbu navrhnout, aby odpovídala individuálnímu tématu výstavy. Jednotlivé modulární prvky odpovídají přibližně 25 % z celkové plochy 1600 m² pro každý národní pavilon a jsou mezi sebou velmi volně kombinovatelné.
Účastnické země si moduly předem zvolí a zkombinují pomocí digitálního konfigurátoru. Design fasády si budou moct vybrat z nabídky materiálů s nejnižší možnou uhlíkovou stopou. V závěru akce mohou účastníci využít transport modulů na své území nebo je darovat Ukrajině. Ta je posléze nákladními čluny dopraví po Černém moři a Dněpru do různých metropolí a využije k výstavbě škol, školek, zdravotnických zařízení a dotovaných institucí pro digitální a kreativní průmysl.
Areál ODESA EXPO podle Zaha Hadid Architects
Kancelář Zaha Hadid Architects má k udržitelné architektuře velmi blízko. Pro výstavbu používá lokální stavební materiál, až 30 % pochází z recyklovaných zdrojů. 98 % dřeva má certifikát mezinárodní neziskové organizace udržitelného lesního hospodaření FSC. Pro plánované ODESA EXPO renomovaný ateliér pod vedením Manuely Gatto navrhl urbanistický koncept klíčových staveb.
Kancelář cílí na efektivní využití všech zařízení, které po výstavě zůstanou. Díky modularitě a digitálním nástrojům plánování – oblastem, v nichž se Ukrajina již dnes může opřít o rozsáhlou expertizu, se výrazně zkracuje časová i logistická náročnost výstavby. Zároveň se rozšiřují možnosti recyklace budov. Právě zde tak může být položen základní kámen budouchou charakteru udržitelné výstavby v zemi. ODESA EXPO 2030 se stane pomyslnou branou do světa budoucnosti, světa – ve kterém se neplýtvá.