Unikátní rekonstrukce středověkého hradu, který získal moderní prvky i Českou cenu za architekturu
Symbiózu mezi historií a současností se podařilo při obnově moravského hradu Helfštýn nastolit studiu atelier-r. Rekonstrukce se tak stala nejlepším architektonickým počinem roku 2021. Zřícenina tyčící se nad nad údolím Moravské brány je díky tomu opět přístupná veřejnosti a patří mezi proměny, kterých si všiml celý svět.
Ohlédnutí za historií
Helfštýn byl založen na přelomu 13. a 14. století u Týna nad Bečvou v okrese Přerov a po Pražském hradě je druhým největším komplexem v České republice. Na nejvyšší části skalnatého hřebene nad řekou Bečvou původně stál malý hrad oválného půdorysu, jehož prvním majitelem byl slezský šlechtic Fridrich z Linavy. Zásadní stavební úpravy gotického rázu pak proběhly o několik desetiletí později, kdy rod Kravařů zapracoval na masivním opevnění v podobě silné kamenné zdi se čtyřmi baštami a hranolovou věží zabezpečenou padacím mostem. Ve stejné době vznikla i hradní kaple a levé křídlo. Nedobytná pevnost prošla rukama několika majitelů, mezi ty významné patří Pernštejnové, kteří prováděli pozdně gotickou přestavbu, a za rodu Bruntálských z Vrbna byl dokončen velký renesanční palác. Později Helfštýn sloužil pro vojenské účely a v druhé polovině 18. století začal chátrat.
Protože zřícenina byla častým cílem návštěvníků, v 19. století proběhl pokus o její zpřístupnění. Opravdové zajišťovací práce však začaly až roku 1911. Další zásahy z druhé poloviny 20. století narušily historické prvky a prostor spíše přizpůsobovaly pro setkávání uměleckých kovářů, poutě a jarmarky nebo šermířské festivaly. Tato kulturní památka se objevila i v několika pohádkách. Torzo renesančního paláce muselo být v roce 2014 z bezpečnostních důvodů uzavřeno kvůli opadávajícímu zdivu. Otázkou dlouho bylo, zda ruinu obnovit či zakonzervovat. Naštěstí bylo rozhodnuto o cestě rekonstrukce, která byla sice fyzicky i finančně velice náročná, ale rozhodně stojí za to. Celá akce spolka 80 milionů korun.
Kdo stojí za proměnou paláce?
Olomoucká kancelář atelier-r je na scéně již přes 20 let a pod vedením Miroslava Pospíšila a Martina Karlíka se zabývá moderní architekturou a urbanismem. Je pro ně důležité zvelebovat prostředí, ve kterém žijeme příjemnými a zejména funkčními stavbami. Za rekonstrukci paláce Helfštýn si 8. listopadu 2021 z Fora Karlín odnesli Českou cenu za architekturu. Není to ale jejich první ocenění. Na kontě mají například hlavní cenu za kategorii novostavba v soutěži Grand Prix architektů 2018 za stavbu Vista Optik a čestné uznání ve stejné soutěži v roce 2013 za dostavbu Slovanského gymnázia.
Olomoucký kraj, vlastník této památky, požadoval zejména statické zajištění a částečné zastřešení paláce při zachování jeho torzálního charakteru. Kromě technické stránky věci ateliér mínil propojit historii objektu se současným designem, který bude splňovat funkční i estetické nároky a zároveň v sobě ponese příběh vývoje budovy. Aby bylo možné začít s realizací návrhů, proběhlo snímání veškerého zdiva, omítek i konstrukce pomocí tisíců snímků z dronu. Vzniklý unikátní 3D model pak posloužil jako odrazový můstek.
Sklo, beton a ocel
Třemi pilíři pro rekonstrukci se staly sklo, corten (patinující ocel) a beton. Tyto základní materiály prostupují jednotlivé vrstvy a tvoří výslednou tvář stavby, která je zřetelně vizuálně oddělena od té původní, zároveň však respektuje a citlivě doplňuje historickou konstrukci. Pro zastřešení několika vybraných prostor byly použity skleněné ploché střechy. Ty jsou zasazené mezi zdivo tak, aby nepřesahovaly úroveň obvodového zdiva. Návrháři zvolili pískované sklo. To pouští dovnitř dostatek rozptýleného světla a je současně snadné na údržbu. Otevřené nebe pak lze pozorovat z kaple, jež byla zastřešena sklem čirým. Schodiště jsou pak kryta cortenovými plošinami a zlomek místností byl ponechán odkrytý.
Druhé podlaží je zpřístupněno za pomoci cortenových lávek umístěných do již existujících otvorů ve zdivu v úrovni původního stropu. Corten ladí se starým zdivem a díky tomu, že prošel procesem zvětrávání, nepodléhá korozi a odolává povětrnostním vlivům. Použití této patinující oceli s industriálním nádechem byl nejen díky přítomnému fenoménu uměleckého kovářství logickým krokem. Procházku po přízemí paláce umožňuje síť chodníků z desek z hlazeného pohledového betonu ohraničeného cortenovými profily. Nesmíme opomenout ani vhodně zvolené osvětlení přispívající k nezaměnitelné atmosféře.
Nečekané výhledy
Právě díky množství labyrintu lávek, průchodů, vyhlídek, oken i teras mají návštěvníci možnost dostat se na místa, na která už po staletí nikdo nezavítal. Konstrukce vyhlídkové trasy umožňuje podívanou na nádvoří z výšky. Další významnou zastávkou je vyhlídková plošina, nabízející rozhled do údolí Moravské brány. Protože je pro Helfštýn typické umělecké kovářství, nebudou chybět ani výstavní prostory pro sbírky kovaných plastik. Informace pro historické nadšence pak nabídnou tři desítky informačních panelů s texty i vyobrazením.