Architektura

Unikátní rekonstrukce středověkého hradu, který získal moderní prvky i Českou cenu za architekturu

29. 11. 2021
Architektura

Symbiózu mezi historií a současností se podařilo při obnově moravského hradu Helfštýn nastolit studiu atelier-r. Rekonstrukce se tak stala nejlepším architektonickým počinem roku 2021. Zřícenina tyčící se nad nad údolím Moravské brány je díky tomu opět přístupná veřejnosti a patří mezi proměny, kterých si všiml celý svět.

Kdo stojí za proměnou paláce?


Olomoucká kancelář atelier-r je na scéně již přes 20 let a pod vedením Miroslava Pospíšila a Martina Karlíka se zabývá moderní architekturou a urbanismem. Je pro ně důležité zvelebovat prostředí, ve kterém žijeme příjemnými a zejména funkčními stavbami. Za rekonstrukci paláce Helfštýn si 8. listopadu 2021 z Fora Karlín odnesli Českou cenu za architekturu. Není to ale jejich první ocenění. Na kontě mají například hlavní cenu za kategorii novostavba v soutěži Grand Prix architektů 2018 za stavbu Vista Optik a čestné uznání ve stejné soutěži v roce 2013 za dostavbu Slovanského gymnázia.

Olomoucký kraj, vlastník této památky, požadoval zejména statické zajištění a částečné zastřešení paláce při zachování jeho torzálního charakteru. Kromě technické stránky věci ateliér mínil propojit historii objektu se současným designem, který bude splňovat funkční i estetické nároky a zároveň v sobě ponese příběh vývoje budovy. Aby bylo možné začít s realizací návrhů, proběhlo snímání veškerého zdiva, omítek i konstrukce pomocí tisíců snímků z dronu. Vzniklý unikátní 3D model pak posloužil jako odrazový můstek.

Druhé podlaží je zpřístupněno za pomoci cortenových lávek umístěných do již existujících otvorů ve zdivu v úrovni původního stropu. Corten ladí se starým zdivem a díky tomu, že prošel procesem zvětrávání, nepodléhá korozi a odolává povětrnostním vlivům. Použití této patinující oceli s industriálním nádechem byl nejen díky přítomnému fenoménu uměleckého kovářství logickým krokem. Procházku po přízemí paláce umožňuje síť chodníků z desek z hlazeného pohledového betonu ohraničeného cortenovými profily. Nesmíme opomenout ani vhodně zvolené osvětlení přispívající k nezaměnitelné atmosféře.

Nečekané výhledy


Právě díky množství labyrintu lávek, průchodů, vyhlídek, oken i teras mají návštěvníci možnost dostat se na místa, na která už po staletí nikdo nezavítal. Konstrukce vyhlídkové trasy umožňuje podívanou na nádvoří z výšky. Další významnou zastávkou je vyhlídková plošina, nabízející rozhled do údolí Moravské brány. Protože je pro Helfštýn typické umělecké kovářství, nebudou chybět ani výstavní prostory pro sbírky kovaných plastik. Informace pro historické nadšence pak nabídnou tři desítky informačních panelů s texty i vyobrazením. 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení