V Ostravě vyroste nejvyšší budova v Čechách. Víme, jak bude vypadat.
Ostrava Tower byla navržena moravskoslezskému průmyslovému městu přímo na míru architektonickou kanceláří Chybik+Kristof. Čtvrť má v budoucnosti dýchat životem a lákat na nové možnosti bydlení i kulturního vyžití. Vize postindustriálního města nemá obdoby u nás ani na Slovensku. 235 metrů vysoký mrakodrap ve tvaru přesýpacích hodin má poskytovat prostory pro bydlení, kanceláře, obchody i služby a veřejnosti nabídne velkorysý výhled. Pojďme se společně podívat na jeho zářnou budoucnost.
Pozemek jménem Slza leží v lokalitě, jež je považována za vstupní bránu do centra Ostravy, a nyní je odříznutý dopravními stavbami. Cílem je propojit budoucí věžák s okolím, zapojit ho do architektonického rázu průmyslového města a vytvořit epickou dominantu panoramatu. Původní podoba výškové stavby měla mít dvě věže a ještě o pár metrů více, fakta plynoucí z geologického výzkumu ale realizaci neumožňují a v projektu donutila investory i architekty provést mnoho změn. Výstavba by měla začít již v roce 2022 a dokončení je plánované za čtyři až pět let. A až se tak stane, naše republika bude mít novou nejvyšší budovu.
Ulice 28. října v části Karolina nabídne obyvatelům bývalého hornického města nejen atraktivní prostory pro bydlení či práci, ale bude sloužit i jako cíl trávení volného času. Celkem 56 podlaží o rozloze 98 000 metrů čtverečních bude obsahovat byty, kanceláře, hotel i obchody.
Ve věži s kapacitou pro zhruba dva a půl tisíce lidí bude prostor na wellness a zábavu, restaurace i kongresové centrum. Bydlení zabere zhruba dvě třetiny prostoru a počítá se i s podzemním parkovištěm. Narozdíl od jiných mrakodrapů se Ostrava Tower pochlubí veřejně přístupnou vyhlídkou nabízející 360° ptačí perspektivy. „Nechceme nejvyšší patra vyhradit pro nejluxusnější apartmány, jak tomu bývá u jiných výškových budov zvykem. Vrchol ostravského mrakodrapu bude naopak přístupný všem. Lidé si budou moci užít výhled na celé město a jeho okolí,“ přibližují architekti. V přítomnosti krásných výhledů si pak návštěvníci budou moci vychutnat kávu v místním multifunkčním prostoru s kavárnou, barem a restaurací.
Ostrava Tower je jen začátkem revitalizace čtvrti
Tvar budovy vychází z urbanistického úhlu pohledu na město. Spodní část “přesýpacích hodin” zapadá do veřejného prostoru a infrastruktury, ta horní stoupá k ikonickému majáku, který bude vévodit Ostravě. Tímto projektem proměna centra ale neskončí. V dohledné době vedení města plánuje například dostavbu filharmonie a Domu umění a postavení galerie a nové budovy univerzity. Nebudou chybět ani kancelářské objekty a rezidenční domy. Nová éra by měla v této lokalitě probudit život a přilákat občany.
Kdo stojí za Ostrava Tower?
Architektonická a urbanistická kancelář Chybik + Kristof vznikla v roce 2010. Ondřej Chybík a Michal Krištof od té doby rozšířili tým na více než 50 členů několika národností a vybudovali tři pobočky - v Praze, Brně a Bratislavě. Ateliér působí v několika oblastech a jejich cílem je rozmanitost. Věnuje se tedy jak veřejným, tak soukromým zakázkám. Architekti promítají do všech svých projektů pragmatismus i koncepční myšlení. Zapojení klienta do návrhu patří k jejich práci, a tak mohou vznikat neotřelé realizace. Proměny městských čtvrtí, veřejné instituce, soukromé budovy, to vše pod jejich taktovkou dostává reálnou tvář novodobé architektury stírající hranice mezi generacemi i sektory. Studio za svou práci bylo odměněno několika oceněními. Mezi největší úspěchy patří Design Vanguard 2019 od časopisu Architectural Record. Kromě Ostrava Tower stojí za zmínku také rozšíření letiště Václava Havla, hokejová aréna v Jihlavě nebo vinařství Lahofer.
Zdroj vizualizací:Chybik + Kristof
Autor článku: Romana Šimáčková Lembacherová