V pražské Troji vyrostl dům budoucnosti - nakoukněte s námi do Villy Sophia řízené umělou inteligencí
Představte si, že přijdete domů, dveře se vám samy otevřou, klavír zahraje skladbu, kterou přes den sám zkomponoval a topení funguje podle aktuální ceny energií… Takové věci už nejsou jen hudbou budoucnosti, umělá inteligence se pomalu bude stávat součástí každodenního života.
S přáním postavit si na trojských svazích futuristickou vilu přišel mladý pár, který se do Čech vrátil z Kanady. Na vyvýšeném místě, kde je možno vidět Prahu jako na dlani, měl vyrůst takový dům, který by kombinoval prostor pro práci i bydlení. Zadání klientů - kulturoložky a počítačového vědce - bylo postavit zcela funkční dům a architektonický ateliér CollColl splnil všechna jejich přání.
Plán podle ambiciózních a nekompromisních požadavků
Návrh domu nejenže musel odpovídat svébytným požadavkům obou partnerů, ale dokonce na ně reagovat - a to i za předpokladů, že se jednou změní. Proto stavba klasického statického domu ani nepřicházela v úvahu. Dohromady se museli spojit architekti a datoví inženýři a vytvořit něco, co odráží zatím to nejlepší z obou oborů. Dům se nejen bude chovat podle aktuálních požadavků majitelů, ale zároveň se přizpůsobovat těm novým - učit se.
Chytřejší, než si dokážete představit
Dům je ovládán pomocí interakční platformy sysloop® a umělé inteligence EMPYREUM Information Technologies. To zdaleka neznamená jen chytré spotřebiče nebo automatizované vytápění. Dům je prvním exemplářem samostatně učící se jednotky a mohlo by se zdát, že je spíše členem rodiny. Dokáže vyhodnotit rizika a na základě nich se rozhodnout. Pomocí čidel umí detekovat pohyb nepovolané osoby. Pokud ho například vyhodnotí jako dítě, které se zabouchlo v technické místnosti, zavolá pomoc, pokud to bude zloděj, uzamkne ho v pokoji, kde se právě nachází a zavolá policii.
Promyšlená architektura
Po architektonické stránce je vila projevem čistého futurismu a minimalismu. Stavělo se s důrazem na trvalost a udržitelnost. Logika je jasná, raději udělat věci jednou a pořádně, než je v budoucnosti předělávat. Designové schody v hale jsou například pro všechny případy doplněny bezbariérovou rampou. Architekti si také zajímavě pohráli s faktem, že je dům stavěn na svahu. S budováním druhého patra postupně přidávali výšku, vznikla tak spirála, která končí nad výchozím bodem.
Zajímavým doplňkem je také střešní zahrada, která během roku vykvétá v různých barvách. Živá střecha je nejen estetická, ale přispívá i k energetické rovnováze domu. Samotná střecha je poloprosklená a připomíná tvar hvězdy. Právě vesmír je motiv, který nenápadně prostupuje celým domem.
Interiér přizpůsobený práci i životu
Zdá se, že v domě není žádný předmět navíc. Světlému interiéru dominuje žíhané dřevo, které s okolím zajímavě kontrastuje. Protože v domě žije přeci jen relativně mladý pár, byly některé stěny ponechány betonové. Rozbíjí to usedlou eleganci a dodává interiéru šmrnc a modernu. Celý prostor je otevřený. V části, kde se nachází kuchyň, obývací pokoj a jídelna vás hned upoutá designový lustr českého výrobce Bomma. Designéři zde konkrétně zvolili závěsné svítidlo Soap v metalických barvách. Ještě minimalističtěji byly zařízeny koupelna s ložnicí, které jsou velice jednoduché a odpovídají charakteru celého interiéru. Dominuje kontrastní kombinace dřeva a betonu.
Místa určená k práci jsou téměř strohá, zato maximálně funkční. Pracovna je vybavena jedinečnou ergonomickou židlí Capisco norského výrobce HÅG - co se týče zdravého sezení, existuje sotva něco lepšího. Židle této značky jsou vyvíjeny s pomocí lékařů a fyzioterapeutů a jsou koncipovány tak, aby v nich mohl uživatel aktivně sedět v různých polohách. U masivního stolu, který již není částí hlavního prostoru, ale slouží například pro pracovní jednání, najdete minimalistické židle s područkami Ola italského výrobce MIDJ. Všechny místostnosti jsou samozřejmě vybaveny nejnovějšími technologiemi, které zajišťují požadovaný chod domu.
Zdroj fotografií: BoysPlayNice, CollColl
Autor článku: Tereza Šmajsová