V řadě: Ambiciózní přestavba řadového domu nedaleko letiště
V rychlém světě hledal klient klidné útočiště pro svou rodinu ve starém řadovém domě nedaleko letiště. Tento dům měl potenciál, ale potřeboval výraznou rekonstrukci, aby vyhovoval moderním standardům bydlení. Cílem projektu bylo prostřednictvím pečlivého plánování a inovativního designu maximálně využít prostor a vytvořit příjemný a funkční rodinný dům.
Uprostřed neustálého shonu dnešního světa se klient, jehož rychlost života se díky žádanosti jeho specializace točí o sto šest a chvíli nezůstane na jednom místě, rozhodl zakotvit se svou rodinou v řadovém domě, postaveném již v roce 1935. Tento třípodlažní skvost, zasazený na dohled od letiště, sliboval historii a charakter. Přání klienta bylo prosté – přeměnit tuto památku s okouzlujícím výhledem do bělohorské krajiny v moderní rodinné útočiště. Aby se však tato vize mohla uskutečnit, vyžadoval dům zásadní rekonstrukci. Ač se na první pohled dům mohl zdát plně funkční, opak byl pravdou a architekti ze studia No Architects se na cestě k naplnění klientova přání museli poprat s řadou příkoří a překážek.
V průběhu obnovy byly domu ponechány jeho přednosti jako jsou polozapuštěný suterén, předzahrádka a zahrada, zbytek si ovšem žádal opravy a adaptace současným potřebám. Před renovací projektu bylo ústředním prvkem ocelové schodiště zastrčené v ponurém rohu. Prvním krokem tedy bylo začlenit toto schodiště do obytného prostoru a z čistě funkčního prvku udělat elegantní a přiznanou součást prostoru. Do podlahy bylo dále vyříznuto jakési schodišťové zrcadlo, které okamžitě zútulnilo vertikální pohyb. Historie domu však tento úkol zkomplikovala. Vlastnoručně postavená konstrukce ze 70. let minulého století vyžadovala pečlivé kontroly se statiky, aby byla zajištěna bezpečnost a předešlo se nepříjemným překvapením. Náročná práce ovšem přinesla ovoce a renovované schodiště otevřelo nové pohledové linie a proměnilo dům v propojenější a přívětivější prostor.
Proměna řadového domu přesáhla rámec schodiště. Zásadní byla generální oprava vnitřní infrastruktury, která zahrnovala přepojení elektroinstalace, nová okna, zateplení fasády a komplexní sanaci střechy. Cílem této rekonstrukce bylo vytvořit moderní, energeticky úsporný dům. Cesta zahrnovala také demolici a přestavbu terasy, nové pojetí dispozice a posunutí místností tak, aby se maximálně využil potenciál domu. Odvážným krokem bylo propojení kuchyně a obývacího prostoru a především zasazení otvoru do nosné zdi, které navzdory statikovým obavám ve výsledku skvěle funguje a vnáší do domu pocit prostornosti a jednoty.
Po vyřešení konstrukčních a infrastrukturních aspektů přišel čas na uměleckou stránku věci. Dokončovací práce v interiéru byly pečlivě provedeny tak, aby vznikl vizuálně příjemný a funkční obytný prostor. Cílem bylo vytvořit prostředí, kde se jeho obyvatelé budou cítit jako na dovolené, a učinit tak z domu nejen obydlí, ale i svatyni. Spojení tradičního půvabu se současnou estetikou vyvrcholilo v místo plné krásy, pohodlí a klidu.
Přeměna starého řadového domu v moderní rodinný příbytek byla cestou za novým pojetím prostoru a harmonickým spojením tradice a současného bydlení. Projekt přesáhl rámec estetických úprav a zahrnoval přehodnocení dispozice, modernizaci infrastruktury a zvýšení celkové funkčnosti domu. Výsledkem není jen dům, ale příjemné útočiště, kde minulost a současnost koexistují v dokonalé harmonii.