V revitalizaci Kostnického náměstí se promítlo nejen sociální cítění, ale také respekt k přírodě
Nová podoba Kostnického náměstí se nese v duchu jemnosti a skromnosti, jež dává prostor vyniknout dekorativním historickým prvkům, které jej obklopují ze všech stran. Zrenovované žižkovské náměstí, které si odneslo ocenění finalista České ceny za architekturu, také obsahuje mnoho přírodních prvků v podobě květin a stromů. Pojďte si ho s námi pořádně prohlédnout.
Už od tvorby počátečního projektu byl brán zřetel na zachování okolního urbanismu a historické zástavby. Architektky projektu Ing. arch. Hana Špalková a Ing. Radmila Fingerová vytvořily návrh, v němž je náměstí v přirozeném souladu s prvky tradiční historické architektury okolního Žižkova, ve kterém se propisují elementární a jednoduché prvky. Záměrem architektek bylo vytvořit náměstí, které bude působit přirozeně a bez zbytečné okázalosti a návštěvníci se zde tak budou cítit bezpečně. V nové podobě nyní působí o dost vřeleji a otevřeněji. „Revitalizovaný veřejný prostor poskytuje podmínky pro odpočinek, práci, hry, setkání, občerstvení, hudbu, tanec, sdílení, výstavy a mnoho dalších aktivit všech generací.“ definují svojí práci tvůrkyně projektu.
Z pohledu historie
Kostnické náměstí vzniklo spolu s okolní výstavbou koncem 19. století a mělo představovat únik do přírody z okolního kamenného prostředí. Z prvotního náměstí byly zachovány kamenné zdi a historické schodiště mezi Husitskou a Orebitskou ulicí, jehož litinové zábradlí bylo zrenovováno a doplněno o chybějící části. Z původního vzhledu byla obnovena mozaika chodníku. Revitalizací byla obnovena důstojnost a kultivovanost tohoto místa, která byla narušena umístěním měnírny pro napájení tramvají, kvůli němuž došlo během 20. století k nevhodným úpravám parku.
Přestože byl terén předchozími změnami značně narušen, vyrostla zde do výšky pětice stromů, které hrají významnou roli v nynějším moderním náměstí. Dominantou parku je nově vzniklá Kavárna pod korunami stromů. Dřevěný stánek zahrnuje bezbariérové toalety, jakožto i technické zázemí pro skladování mobilního nábytku. A právě tato kavárna podporuje kulturní a společenské aktivity, které se zde po revitalizaci náměstí začaly konat. Okolí náměstí je orámováno nejen vzrostlými stromy, ale také květinami. Stromy poskytují stín a spolu s rostlinami pohlcují prach a pozitivně ovlivňují lokální mikroklima. Mimo to zde naleznete několik laviček a pítko.
„Provedením výrazných změn terénu kolem stávající budovy rozvodny bylo její okolí zahrnuto do návrhu jako přirozená součást parku. Byla opravena fasáda a vizuálně exponovaná střecha byla přeměněna na rozsáhlou vegetační střešní zahradu.“ popisují svůj záměr architekty projektu. Prostor dále tvoří volné prostranství antukového povrchu, které bylo účelně vytvořeno ke sportovním aktivitám.
Náměstí, odkazující na město Rýn, kde byl v roce 1415 upálen mistr Jan Hus, je unikátní nejen pro svou původní architekturu, ale také pro překonání výrazné terénní nerovnosti. Už na první pohled si můžete všimnout výškového rozdílu mezi ním a okolními ulicemi, který je řešen masivní žulovou opěrnou stěnou.
V rámci projektu byl brán zřetel i na využití dešťové vody, která se prostřednictvím akumulační nádrže uchovává pod terasou. Je využívána pro splachování toalet a závlahu okolních rostlin.
Revitalizace Kostnického náměstí nezůstala bez povšimnutí ani ze strany České ceny za architekturu, kde se v roce 2021 dostala mezi finalisty. Na porotce soutěže udělala dojem hned z několika důvodů. Příznivě kvitují aktivní přístup architektů k definování zadání i samotnému projektování veřejného prostoru. „Na porotu také zapůsobilo přijetí projektu obyvateli čtvrti. Pozitivní reakce se projevuje i tím, že se na náměstí konají různé akce a odehrávají se činnosti, do nichž se obyvatelé ochotně zapojují. Porota považovala za velmi důležité ocenit tento typ skromného projektu, který přestože neměl velký rozpočet, projevuje se velmi expresivně, reprezentuje vynikající sociální cítění, představuje skvělý výběr a kombinaci materiálů a minimální, ale precizní design.“ dodávají porotci.