V srdci výroby českého křišťálu

26. 6. 2018
Inspirace

Nevelká sklárna ve Světlé nad Sázavou vznikla v roce 2012, přesto ve své výrobě a zpracování broušeného křišťálů čerpá z mnohaleté tradice, která je pro Česko tak typická. Ve velmi krátké době se sklárna Bomma vyšvihla na světovou úroveň a její popularita neustále roste.

Celým tajemstvím je nejen ručně foukaný český křišťál s dokonalou čirostí, ale i nejmodernější technologie a rovněž sázka na současný design. V Alaxu jsem se o tom přesvědčili na vlastní oči.



Značka BOMMA spadá pod firmu Bohemian Machines, která svou produkci zahájila v roce 1992 a zaměřovala se na výrobu brusných strojů, robotů a výrobních linek pro sklářský průmysl. Samotná sklárna Bomma začala tvořit nejprve nápojové a dekorační sklo, poněvadž právě na sklenicích byla vidět mimořádná čistota křišťálu. Precizně broušené zdobení skla zase poukazovalo na vyspělost technologií. Sklárna Bomma ukázala své schopnosti s již první kolekcí a pozitivní ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat. Na seznam věrných zákazníků patří také módní značky jako Chanel nebo Dior.


O tři roky později sklárna BOMMA rozšířila svůj sortiment o zcela unikátní svítidla impozantních rozměrů. Prvotní nápad však vznikl ve chvíli, kdy zástupci ze studia Olgoj Chorchoj Michal Froněk a Jan Němeček navrhli skleněné poklopy pro výstavu Tim Burton a jeho svět, která proběhla v roce 2014 v Praze. Skleněné poklopy se foukaly ručně, bez použití formy a největší poklop vážil až 30 kg. 

SmetanaQ Café & Bistro v Praze se závěsnými svítidly z kolekce Tim.

Restaurace Baroque v Ženevě ve Švýcarsku se závěsnými svítidly z kolekce Tim.

 

Odsud vedl už jen krůček k prvnímu svítidlu s názvem Tim, které pořád vzbuzuje celosvětové nadšení a údiv. Nelze se divit, každé svítidlo Tim je originál a pro jeho výrobu jsou nutné značné zkušenosti, cit a fyzická zdatnost. „Ve skutečnosti jen pár sklářů pracujících ve sklárně BOMMA umí tohle svítidlo vyfoukat, takže jde o řemeslo v pravém slova smyslu," zmíňila Eva Kozárová, která ve firmě zastává pozici margetingové a PR manažerky. „Takhle velkých kusů zvládne sklář vyrobit za den nanejvýš pět kusů."

Kolekce Phenomena v barevných odstínech.

Kolekce Phenomena v broušené variantě.



Dalším unikátem se stalo svítidlo Phenomena. Sklárna BOMMA byla první sklárnou vůbec, která brousila ručně foukaný objekt takového rozměru. Do paměti milovníků designu se také zapsala svítidla z kolekce Shibari a Tied Up Romance od české designérky Kateřiny Handlové. Pro obě kolekce je charakteristická kombinace neotřelé velikosti svítidla s dalšími materiály jako je kůže či provazy.



Na svítidla ze sklárny BOMMA mohou lidé narazit i v zahraničí. Svítidla totiž zdobí prostory hotelu Hilton v Los Angels a v Austrálii a taktéž visí v restauraci Noma v Kodani, která byla vyhlášená nejlepší restaurací na světě.


Nepřetržitý provoz sklárny BOMMA zajišťují čtyři směny a denně se v ní zpracují 6 tun olovnatého křišťálu. Právě přítomný oxid olovnatý dodává sklu vyšší lesk, větší odolnost, houževnatost a hustotu. Díky těmto vlastnostem český křišťál s přehledem konkuruje benátskému sklu, které po dlouhou dobu bylo vnímáno jako luxusní zboží.

Restaurace Baroque v Ženevě ve Švýcarsku se závěsnými svítidly z kolekce Tied-Up Romance.

SmetanaQ Café & Bistro v Praze se závěsnými svítidly z kolekce Shibari.

 


Zdroj fotografií: bomma.cz, archiv firmy Alax

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení