Valley: Komplex mrakodrapů uprostřed kancelářské čtvrti
Kancelářské budovy mají svůj specifický design, kterého se většinou drží a na první pohled tak dávají najevo svůj účel. Nový projekt Valley byl situován právě do kancelářské čtvrti. Obklopovaly ho prosklené mrakodrapy, a tak se svému okolí musel přizpůsobit. Autorské studio MVRDV se ovšem rozhodlo tuto typologii částečně rozbít a vnést do stavby špetku útulnosti. Výsledkem je netradiční soubor tří mrakodrapů sloužící jak komerčním, tak soukromým účelům, kde vnější strana navazuje na design okolních staveb a vnitřní část přináší do města přírodu.
Po 4 letech výstavby a nespočtu měření, propracovaných studií a vytváření vlastních digitálních nástrojů pro optimální rozložení byl dokončen projekt Valley, inspirovaný geologií. Mrakodrap se třemi věžemi o výškách 67, 81 a 100 metrů se nachází v amsterdamské čtvrti a představuje dokonalou fúzi nehostinné kancelářské čtvrti s přírodou. Spojuje v sobě totiž hned několik designových prvků. Vnější plášť je vyroben z hladkého zrcadlového skla, jež zapadá do kontextu obchodní městské části. Uprostřed budova působí jako by se skleněný blok rozpadl a odhalil nepravidelné skalnaté stěny plné zeleně, které působí přívětivě a připomínají údolí, z čehož je odvozen i název projektu. Díky originálnímu přístupu a nekonvenčnímu myšlení architektonické společnosti MVRDV byla stavba v soutěži Skyscraper Awards 2021 vyhlášena nejlepším novým mrakodrapem na světě. Developerská společnost Edge, pro který byl projekt navržen, se tak může těšit z velkého zájmu veřejnosti.
Propojení soukromých a veřejných prostor
Vzhledem k povaze projektu musel být i proces zcela individuální a plně přizpůsobený jeho potřebám. Každý centimetr čtvereční je pak výsledkem četných výzkumů ve všech oblastech designu i architektury. Důraz byl kladen nejen na esteticky vyvážené tvary a materiály, ale také na celkovou praktičnost a funkčnost. Každý ze 198 bytů má tedy jedinečný půdorys, což umožnily návrhy interiérů od studia Heyligers Architects, a zároveň dostatek světla a okouzlující výhledy. Třešničkou na dortu promyšlené nepravidelnosti je zdánlivě náhodný vzor více než 40 000 kamenných obkladů různých velikostí, které zdobí fasády budovy.
Projekt Valley disponuje jak soukromými, tak veřejnými prostory. Na třípodlažním podzemním parkovišti stojí přízemí určené komerčním účelům v podobě obchodní a restaurační pasáže, dále sedm pater pro kanceláře a od osmého patra výše jsou prostory vyčleněny soukromým bytům. Na vrcholu nejvyšší věže si pak obyvatelé či návštěvníci nizozemského hlavního města mohou užívat výhledy ze sky baru z téměř 100 metrů nad zemí. Veřejnost má přístup do velké části budovy, od chodníku, který se z úrovně ulice klikatí do centrálního údolí, až po Grotto, atrium, které tvoří krytou ulici v prvním patře, kde se vyskytuje laboratoř Sapiens, určená mladým nadějným vědcům.
Do detailu promyšlená flóra
Důležitým prvkem projektu je zeleň, která prochází celou budovou a její rozložení a výběr jsou pečlivě promyšlené. Zahradní architekt Piet Oudolf vypracoval systém pro výběr vhodných rostlin pro každé místo v budově, přičemž zohlednil faktory, jako jsou vítr, sluneční světlo, teplota a údržba. Z toho důvodu jsou stromy situovány do nižších pater a nejvyšší patra disponují převážně drobnějšími rostlinami. Celkem je v květináčích z přírodního kamene umístěno více než 271 mladých stromů a keřů a přibližně 13 500 menších rostlin, přičemž se jedná o 220 různých druhů.
Výhodou rostlin je mimo jiné jejich proměna v čase, a tak se design projektu bude rok od roku měnit v závislosti na momentálním stavu zeleně. Ta je udržována pomocí automatického zavlažovacího systému a profesionálními zahradníky. Biodiverzitu doplňují i budky pro ptáky a různá obydlí pro hmyz.
Autorská architektonická společnost se při návrzích netradiční stavby Valley soustředila na každý detail a využila nejnovější poznatky z oblasti udržitelnosti, technologií a zdraví. Co se týká energetické náročnosti, budova vykazuje nadstandardní účinnost a o 30% překonává místní předpisy, na základě čehož získala pro komerční prostory certifikát BREEAM-NL Excellent. U obytné části pak dosáhla 8 z 10 bodů na stupnici GPR Building Scale, zohledňující problematiku energie, životního prostředí, zdraví, kvality užívání a budoucí hodnoty. Pomocí 3D softwaru, do kterého architekti zadali požadavky týkající se denního světla, výhledu, chladicího zatížení a hlukové zátěže, racionalizovali návrh a vytvořili tak unikátní projekt, který je jedním z průkopníků biofilního designu v Amsterdamu.