Věhlasné lázeňské město Karlovy Vary píše novou kapitolu
Léčivé prameny, lázeňské domy, elegantní kolonády, luxusní hotely nebo mezinárodní filmový festival. To všechno se snadno vybaví při zmínce o Karlových Varech, městě s téměř sedmi set letou historií. Ještě před nedávnem byly promenády kolem řeky Teplé zaplněny zejména zahraničními návštěvníky ze zemí východního bloku. Nyní se město snaží o zpřístupnění památek, wellness, ubytování i dalších atrakcí dříve mírně opomíjené české klientele. Jak lázně v poslední době vzkvétají a nabývají novou podobu? Pojďte se s námi podívat na jejich nejčerstvější proměny.
Západočeská metropole byla v minulém roce spolu s několika dalšími lázeňskými městy zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Stalo se tak po iniciativě starostů významných spa center po celé Evropě. Great Spa Towns of Europe je uskupením jedenácti měst, jejichž lázeňská tradice ovlivnila vývoj společnosti v mnoha ohledech. Setkávání politiků, umělců nebo intelektuálů ve spojení s komplexním přístupem ke zdraví v období mezi 18. a 20. stoletím propojila společenské vrstvy, inspirovala mnoho světových umělců a dala vzniknout unikátním urbanistickým počinům. Typickou lázeňskou architekturu i krajinné úpravy v okolí přírodních minerálních pramenů najdeme také například v německém Baden-Badenu, francouzském Vichy nebo britském Bath. Západočeský lázeňský trojúhelník pak doplňují Františkovy a Mariánské Lázně. Tato města společně s několika dalšími byla na seznam UNESCO zařazena právě současně s Karlovými Vary.
Ředitel Kanceláře architektury města Karlovy Vary Karel Adamec říká, že Karlovy Vary opravdu nejsou jen světoznámé lázně, ale i domov pro necelých 50 000 obyvatel. Vidí ho jako pěkné rezidenční město, ke kterému mají místní vřelý vztah. Rád by, aby ho vyhledávali i noví obyvatelé pro jeho nezaměnitelné kvality malého klidného města s krásnou přírodou a zároveň širokou nabídkou služeb i kulturního vyžití, srovnatelnou s velkými městy. Prostě ideální místo pro domov.
Vřídelní kolonáda jako symbol architektury minulého století
Vřídelní kolonáda je jednou z několika kontroverzních karlovarských staveb. Železobetonová konstrukce ve funkcionalistickém stylu z přelomu 60. a 70. let minulého století nahradila původní litinovou, později pak provizorní dřevěnou verzi kolonády. Návrh architekta Jaroslava Otruby zahrnoval dvě patra obložená deskami z bulharského mramoru, prosklenou promenádní halu s vyvěrajícími prameny a ochozem, pavilon s gejzírem a kupolí ve tvaru skleněného prolamovaného polygonu od sochaře Jana Fišera. Za minulého režimu nesla jméno ruského astronauta Jurije Gagarina, jehož socha stála u vchodu.
I když současná podoba odrážející ve své době rozšířený strohý bruselský styl vyvolávala rozporuplné emoce, skrývá mnohé kvality a designérské skvosty, například plastiky a sochy nebo vysoce kvalitní materiály. Pro spolupráci na tomto projektu bylo zvoleno proslulé architektonické studio VRTIŠKA & ŽÁK, z jejich prezentace vyšel návrh směřující k modernizaci materiálů s ohledem na zachování původních principů. Druhou studii vytvořila Kancelář architektury města Karlovy Vary. Tento návrh jde ve šlépějích původní Otrubovy verze co nejvěrněji.
Původní dokumentace obsahuje spoustu detailů a konstrukčních prvků, které nebyly v minulosti zrealizovány a pomocí nichž se odlehčí celkový dojem současné těžkopádnosti. Rada města Karlovy Vary a Odborná rada Kanceláře architektury města Karlovy Vary vybrala právě tuto verzi, jež maximálně zachovává respekt k architektuře a Vřídlu samotnému a současně nabídne nové intervence i dávku zeleně. Část rekonstrukce včetně odstranění statických potíží je nyní hotová, pavilon s gejzírem je opětovně otevřen veřejnosti. Na řadu brzy přijde podélná hala, suterén a střecha. Mezi zásadnější exteriérové změny pak bude patřit odstraněné přemostění řeky Teplé nebo pobytová střecha s barem.
Kancelář architektury města Karlovy Vary zpracovala studii Divadelního korza
V těsné blízkosti Vřídla se podél řeky line Divadelní korzo. Tato oblast je srdcem památkové rezervace, a proto by měla sloužit jako jednotný celek plný zeleně a příjemných zákoutí. Protější břeh s názvem Stará Louka již svou novou tvář má, proto je péče o tuto část (Novou Louku) logickým krokem. Tento celistvý prostor plný významných objektů je potřeba sjednotit a Kancelář architektury města Karlovy Vary plánuje velké i menší změny. Secesní budova Spořitelny během covidové pandemie získala nové majitele a její rozpadlé útroby byly opraveny. Pseudorokokové divadlo z pera vídeňských velikánů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera již renovací prošlo. Mezi těmito výraznými budovami se nachází příjemný parčík, který byl letos obohacen moderní jezdeckou sochou Karla IV. od Michala Gabriela. Vedoucímu ateliéru sochařství na Fakultě výtvarných umění se podařilo spojit tradiční formu se současnou technologií a inovativním materiálem. Jezdec na koni je složený z vrstev plátů nerezové oceli řezané laserem. Díky odrazu světla pak socha během dne mění svou podobu.
Umělecké dílo ve svém komplikovaném podstavci dokonce ukrývá svatováclavskou korunu. Skulptura klame tělem, i přes svou vizuální lehkost se jedná o tu nejhmotnější sochu, kterou kdy autor zhotovil. Zajímavostí je, že socha je jakýmsi iniciátorem kultivace Divadelního korza, neboť nejprve během výtvarné soutěže vznikl její návrh, vybrali se na ni peníze, a pak se teprve rozhodovalo o umístění. To spustilo debatu o proměně pravého břehu řeky začínajícího zmíněnou Vřídelní kolonádou a barokním kostelem svaté Máří Magdaleny, vedoucího kolem divadla až k pseudorenesanční budově Císařských lázní, které momentálně také procházejí nákladnou rekonstrukcí. Tuto cestu by do budoucna měla lemovat alej.
Grandiózní ikona Karlových Varů
Grandhotel Pupp patří mezi velikány. Za 320 let své existence ubytoval mnohé slavné osobnosti a objevil se i v několika filmech. Svou hlavu zde složili ti nejvlivnější hudební skladatelé, ale třeba i Napoleon Bonaparte nebo Marie Terezie. Neodmyslitelně patří i k filmovému festivalu. Kromě promítání filmů a zázemí pro VIP hosty poskytuje luxusní nocleh těm nejznámějším celebritám. Během pandemie prošel signifikantní rekonstrukcí pod vedením současného ředitele, Jindřicha Krausze. Odkazuje zejména na prvorepublikový design a atmosféru nebo české značky a výrobky prémiové kvality.
Už při vstupu na hosty čeká hudbou doprovázené přivítání a mohou se pokochat vázami Moser vytvořenými na míru designérem Šuhájkem. Recepce se přesunula na místo, kde se nacházela na začátku 20. století. Rekonstrukce si vzala do parády zejména veřejné prostory. Vstup byl doplněn o dvě ramena od uměleckého skláře Zdeňka Lhotského, která drží pergolu. Proměny se dotkly také Malé Dvorany, kde se servírují snídaně a přes den slouží jako bar a restaurace. Velkolepý skleněný bar se zlatými plátky, téměř tunový křišťálový lustr nebo moderní koberec korespondující se štukovým dekorem klientům nabízí autentický zážitek.
Samohrající piano značky Petrof, luxusní kosmetika Manufaktura na pokojích, Hašlerky, minerálka Mattoni nebo nádobí porcelánky Thun, na kterém se servíruje staronové menu oblíbené i členy vídeňského dvora. Všechny tyto značky protkávají celé prostory impozantního hotelu. Sklárna Moser kromě váz poskytla sklo pro Prezidentské a Císařské apartmá v hodnotě půl milionu korun. Nesmí chybět ani proslulý „třináctý pramen”. Když budete mít štěstí, tak vám v Becher's baru koktejl z Becherovky namíchá nejlepší barman České republiky Vítězslav Cirok. Tradiční český Grandhotel Pupp má rozhodně co nabídnout i tuzemským klientům.
Thermal: Betonové srdce festivalu prochází změnou
Ani brutalistní obr nezůstal v oblasti rekonstrukcí pozadu. Během posledních tří let prošel rekonstrukcí v souladu s původním návrhem manželů Machoninových obohacenou o prvky odpovídající současným požadavkům. Zejména plány nových pokojů vzbudily ale nevoli jak v odborné a laické veřejnosti, tak i u potomků architektů.
Zateplení, výměna oken a novější technologie vytápění a větrání mají vést zejména ke snížení energetické náročnosti, která byla neúnosná. Původní fasádu ve vyšisovaných tónech nahradil šedohnědý odstín podle původního plánu. Kapitolou samou o sobě je venkovní bazén. Ten z hotelu dělá světový unikát. I ten si po svém několikaletém chátrání zasloužil opravu. Nyní je veřejnosti přístupný a doplňuje ho i saunový svět. Ještě ale není zdaleka hotovo. Prostranství s fontánami, promenáda, vnitřní lobby s recepcí nebo dokončení vstupu do Velkého sálu. Hotel Thermal čeká ještě dlouhá cesta.
V rámci zpříjemňování života jak obyvatel, tak návštěvníků Karlových Varů stále vzniká spousta dílčích počinů. Promenáda kolem řeky Ohře, lesní stezky, rozvoj kulturního života i gastronomie či vzdělávací akce, to všechno přispívá k tomu, aby lokalita byla kromě cílové destinace turistů také klidným domovem nabízejícím všechny vymoženosti moderního města. Jedním z mnoha projektů je také projekt VARY°SEDNOU. Jedná se o alternativu ke klasickým lavičkám. Zázemí pro setkávání, hry a akce bylo umístěno na několika lokalitách. Židle a stolky mají vždy svého správce, který o ně pečuje.
Karlovy Vary a jejich okolí jsou a budou vyhledávanou destinací, která láká k procházkám po proslulých kolonádách i přírodních cestách, k objevování překrásných koutů a uliček, výtečné gastronomii a hlavně lázeňským procedurám. Vydejte se po stopách historie a začněte spolu s městem psát nový příběh!