Velkolepá veřejná instalace Garden of Communities velebí kulturu a jednotu
Symbolický monument i oslava místní kultury. V maďarském městě Veszprém nedaleko Balatonu vznikl pomník tvořený velkými dřevěnými truhlíky se sazenicemi stromů. Umělecké dílo vyzdvihuje rozmanitou kulturu regionu a poukazuje na spolupráci 116 obcí. Také dočasně dodává bývalému továrnímu prostoru kousek přírody.
Budapešťská architektonická kancelář Hello Wood má za sebou řadu úspěšných realizací. Je známá zejména pro své sruby, stavitelské festivaly nebo třeba pop-up projekty. Není to zdaleka poprvé, co architekti společně vytvořili veřejnou instalaci, která vzbuzuje pozornost. Tentokrát se na výsluní jejich tvorby dostal monument Garden of Communities, umístěn v centru Factory'ard ve městě Veszprém. Znázorňuje kooperaci obcí účastnících se programu Veszprém-Balaton 2023 - Evropské hlavní město kultury. Kromě koupání v jezeře Balaton tak budou moci turisté i místní nahlédnout do kulturního dědictví, na které jsou Maďaři náležitě hrdí. Jeden z architektů projektu Balázs Szelecsényi avizuje, že každá obec, která se účastní zmíněného programu má svůj vlastní unikátní truhlík se svým názvem a tím propaguje věčné ideály komunitní pospolitosti.
Umělecké dílo se rozkládá na 60 metrech čtverečních a skládá se ze 116 nepravidelně tvarovaných květináčů. Tvůrci z Hello Wood jsou zvyklí pracovat hlavně se dřevem a dalšími udržitelnými materiály. Ani tato vertikální zahrada nesoucí název Garden of Communities není výjimkou, na její konstrukci totiž použili stará modřínová prkna z Drechslerova paláce, který nedávno prošel rekonstrukcí. Odkazují tím k historii a nadčasovosti tohoto nesmrtelného elementu. Příhodnou složkou, která byla jedním z faktorů při navrhování, byl také genius loci. Přes sto let v lokalitě totiž fungovala významná továrna na nábytek.
Geometrie truhlíků poskládaných do kruhového útvaru příjemně kontrastuje s bujnou zelení stromků. Návštěvníci monumentu se mohou procházet a ztotožnit se s názvem obce, ze které pochází nebo je jim blízká. Nebo si jen tak užít přítomnost přírody uprostřed metropole. Sazenice vytváří biodiverzitní zahradu, jejíž spokojenost zajišťuje důmyslný zavlažovací systém. Různé druhy regionálních dřevin jsou navíc vysazeny tak, aby měly množství slunečních paprsků i srážek podle svých individuálních potřeb. S koloběhem ročních období budou rostliny sílit a po čtyřech letech poputují do svých obcí. A tam se pak stanou věčným symbolem jednoty.
O Hello Wood
Už od roku 2010 maďarské studio Hello Wood tvoří s neutuchající vášní pro design a inovaci projekty po celém světě. Německo, Kanada, Argentina, Francie nebo třeba Jižní Afrika, tam architekti zanechali své stopy a dokonce nevylučují, že jednou jejich dílo najdeme třeba na Marsu. Svěží a mladistvý design se zaměřením na estetiku, funkčnost a potřeby lidí zařídil ocenění veřejností i odborníky. Studio bylo založeno architektem Andrásem Huszárem, mediálním designérem Dávidem Rádayem, architektem Péterem Pozsárem a ekonomem Maximem Bakosem.