Věž Clifford's Tower ze 13. století získala novou podobu díky Hugh Broughton Architects
800 let stará Clifford's Tower v Yorku v Anglii, která se tyčí vysoko nad městem jako jediný zbývající architektonický pozůstatek středověkého normanského hradu, prošla fantastickou úpravou londýnskými kancelářemi Hugh Broughton Architects a Martin Ashley Architects. Pojďte se s námi podívat na výsledek.
Clifford's Tower je vše, co zbylo z hradu York, který byl centrem vlády na severu Anglie po dobu 500 let, od středověku až do 17. století. Tato 800 let stará památka má bohatou, fascinující a místy šokující historii. Věž byla postavena na příkaz Viléma I. v roce 1068 a po staletí sloužila jako pevnost. O sto let později v roce 1190 byla místem jednoho z nejhorších antisemitských masakrů středověku, kdy několik členů židovské komunity, kteří zde byli uvězněni násilným davem, zvolilo sebevraždu před masovou vraždou. Ani později jí nečekal lepší osud, v roce 1684, kdy sloužila jako sklad zbraní a střelného prachu, její interiéry zničil masivní požár. Od té doby nebyla věž nikdy dobře zrekonstruována.
Zašlá sláva Clifford's Tower
„Věž měla být klenotem anglického dědictví, ale stala se spíše problémem,“ nechal se slyšet Jeremy Ashbee, hlavní kurátor nemovitosti. „Počet návštěvníků byl vysoký, ale zpětná vazba byla propastná a nikdo se nikdy nevrátil. Lidem z Yorku se to nelíbilo a nebáli se to říct.“ S cílem oživit ztracené děditství Clifford's Tower byly osloveni architekti z Hugh Broughton Architects, kteří společně se specialisty na památkovou péči Martin Ashley Architects vypracovali návrh zaměřený na omezení poškození struktury a zároveň zlepšení zážitku návštěvníků. „Stávající stavba byla pečlivě zakonzervována, její vylepšená interpretace návštěvníkům představí mnoho příběhů spojených s věží a širším hradním areálem,“ vysvětlil zakladatel studia Hugh Broughton.
Primárním zásahem bylo přidání samostatně stojící dřevěné konstrukce podepřené čtyřmi dřevěnými sloupy. Uvnitř jsou na dřevěné konstrukci v úrovni prvního patra zavěšeny kovové chodníky, které návštěvníkům umožňují vstoupit do dříve nepřístupných prostor, jako jsou kaple a toaleta postavená pro krále Jindřicha III. Chodníky jsou vybaveny dřevěnými zábradlími se síťovými balustrádami pro maximalizaci průhlednosti, jsou přístupné po kovovém schodišti stoupajícím ke středu podlahy věže. „Dřevěná paluba a visuté chodníky zlepšují přístup a představují návštěvníkům dříve neviděnou historickou část,“ vysvětluje Broughton.
Dřevěná střešní terasa sestupuje směrem k přední části věže, skrývá ji pod původním parapetem a tvoří amfiteátrové sezení. Prázdný prostor ve středu paluby umožňuje dennímu světlu a čerstvému vzduchu proniknout do interiéru. V rámci obnovy bylo také opraveno požárem poškozené kamenné zdivo věže, schodiště, střílny a ohniště. Návštěvníci se nyní dostanou do věže vchodem v přilehlé přední budově. Hlavní prostor obsahuje několik informačních pultů a lavic k sezení spolu s reproduktory vytvářejícími zvukovou kulisu. Rozšířená veřejná oblast na úpatí mohyly zahrnuje nové značení a prostor pro rikšu, kterou používá English Heritage k prodeji vstupenek a průvodců.
Kdo jsou Hugh Broughton Architects?
Hugh Broughton Architects je jedním z nejvíce uznávaných talentů současné britské architektury. Jejich návrhy a projekty získaly mnoho ocenění na národní i mezinárodní úrovni, byly rozsáhle publikovány a vystavovány po celém světě. Věří, že i když je architektonická praxe intelektuální a umělecká činnost, k dosažení fyzického významu musí reagovat na lidské potřeby, komerční realitu a ekologický pragmatismus. Tvorbu Hugh Broughton Architects charakterizuje citlivá, moderní architektura klidných a plynoucích prostor, obohacená pečlivým smyslem pro detail a občasnými momenty dramatu. Práce architektů posouvá hranice technologie a poskytuje inovativní, dobře postavené prostory, na které je radost pohledět.