Více je více: Maximalismus útočí na individualistická srdce mileniálů
Je opulentní. Je hravý. Miluje barvy, materiály i vzory a uniformitu skandinávské jednoduchosti pomalu tlačí do kouta. Řeč je o směru, který sice není žádnou novinkou, ale během minimalistické éry šedých pohovek, bílých koberců a neutrální palety barev dřímal a trpělivě čekal na své znovuobjevení.
Maximalismus může z počátku působit přehnaně, ale žádný jiný styl není tak nespoutaný pravidly a neupřednostňuje osobitost jedince, že si ho snad ani nelze nezamilovat. Nejen mladí lidé se vydávají na méně formální životní cestu, vyhledávají zábavu, sebevyjádření. A protože tráví velkou část pracovního i volného času doma, prostředí a nábytek společně s doplňky si často vybírají tak, aby vyvolávaly kreativitu a vyjadřovaly odvážné životní postoje. Doba, ve které žijeme velí lidské individualitě i optimismu.
Nejdříve šok, pak potlesk
Kde se tento směr vzal? Prosazovat ho začala umělecká skupina Memphis, kterou v roce 1981 založil architekt Ettore Sottsass v italském Miláně. Dostala jméno po písni od Boba Dylana Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again, která provázela členy hnutí při prvním setkání. Nejprve se styl plný odkazů na art-deco, pop-art, futurismus a kýč 50. let nesetkal s pochopením. Nápadné barevné kombinace, asymetrické vzory, nábytek neobvyklých tvarů a postmoderní prvky byly kritiky označovány jako bizarní. Ale postupem času se staly definicí interiérového designu 80. let a svými výraznými kreacemi zasáhly i léta devadesátá.
Jak na to? Všechno je správně
Bez míchání pestrých barev, vzorů, struktur i tvarů se maximalismus neobejde. Výhodou ale je, že absolutně cokoliv uděláte nebo si pořídíte, bude správně. Dokonce čím divnější a přehnanější kousky si vyberete, tím svěžeji bude celek působit. Provedeme vás krok za krokem k osobitému interiéru. Výsledek ale stejně bude záležet jen na vás.
Nečekané barvy a kombinace
Možná se chcete vyprostit ze spárů obyčejnosti, ale bojíte se velkého skoku. V tom případě klidně začněte pozvolna od maličkostí a možná časem poznáte, že jste rozený maximalista a oddáte se hříčkám kreativního kombinování zdánlivě nekombinovatelného. První krůčky mohou vést přes výrazné polštáře, zajímavé svícny, vázy nebo sošky exotických zvířat. Ostatně tropické motivy a zvířecí vzory jsou více než žádané stejně tak jako divoce se popínající rostliny. Postupem času přidejte třeba i pop-artový nebo florální koberec, stěny vymalujte nebo vytapetujte jasnými barvami či přidejte honosnou lampu, lustr nebo neonovou dekoraci. Maximalismus miluje výtvarné umění, a i když se nechystáte na koupi mistrovského díla, můžete si doma vytvořit malou uměleckou galerii. Stěnu pokryjte různě velkými rámy plnými fotografií, obrázků i plakátů. Stejně tak dobře poslouží i zrcadlo v pestrobarevném nebo zlatém rámu.
Nábytek jako zlatý hřeb bydlení
Z vašeho obýváku se pomalu stává eklektická oáza a odraz vaší vlastní mysli? Bravo, teď už stačí završit celý interiér extravagantními kousky nábytku. Ideální volbou je pohovka se sametovým čalouněním, křeslo, které evokuje královský trůn nebo třeba kožešinová židle, kterou pomáhal navrhovat samotný Lenny Kravitz. Jako extra posezení pro hosty nebo pro čtyřnohé kamarády se bude hodit i duhový pouf a abyste měli kam vystavit své skvosty, doplňte místnost prostornou policí či knihovnou.
Hodně nemusí nutně znamenat bez rozmyslu
Svou sbírku unikátních kousků můžete rozšiřovat postupně. Být maximalistou nutně nemusí znamenat neuvážené nákupy hromad věcí. I tento styl se vymezuje proti nadměrné spotřebě a proto své úlovky nemusíte pořizovat najednou. Investujte do kvalitních či designových modelů, zkuste navštívit bazary či aukce. Uvidíte, že radost z takových trofejí bude ještě mnohonásobně větší.
Zdroj fotografií: Magis, Unsplash
Autor článku: Romana Šimáčková Lembacherová