Vila, která je zároveň uměleckým dílem
Krásné bydlení i zajímavě řešený interiér je vždy pastvou pro oči a nekonečným zdrojem inspirace. Když se ale architektuře podaří zajímavě propojit s okolním prostředím, v interiéru se projeví překvapivá nápaditost, moderní design i vytříbený vkus, může snadno vzniknout stavba aspirující na dokonalý vizuální klenot. A přesně jeden takový skvost vám dnes představíme.
Designová pohádka v srdci divočiny
Bylo nebylo, v otevřeném náručí mezi dvěma jezery s ochranným štítem vysokých hor a v divokém srdci novozélandské přírody se zrodila originální stavba, která pozornosti jen tak neunikne. Už při pohledu na první snímky moderního domu Mt Isthmus Lodge, který je odvážnou moderní variací na horskou chatu, musí být každému jasné, že se bezpochyby jedná o designový pohádkový sen zhmotněný ve skutečnost.
Chata Mt Isthmus Lodge pojmenovaná po tamní hoře se konkrétně nachází mezi jezery Wanaka a Hawea. Tato oblast je velmi oblíbená a hojně navštěvovaná pro horskou turistiku, outdoor sportovní aktivity snad všeho druhu i lov. Autorem projektu chaty je architekt Tony Butel pracující pod queenstownským studiem Ground Up Studio. Ten si musel poradit se zadáním vytvoření luxusního ubytování, které by nabízelo skutečně výjimečný zážitek a současně by plně reflektovalo i majestátní polohu svého umístění.
Odvážný a stylový koncept
To, o co se chata Mt Isthmus Lodge jednoznačně nesnaží, je dokonalé splynutí s okolním prostředím. S prosklenými stěnami a atypicky řešenou střechou, která z čelního pohledu nápadně připomíná obrysy vrcholků okolních hor, o sobě dává vědět se sebejistou odvahou, kterou navíc ještě podtrhuje použití měděného kovu vytvářejícího efekt zářícího diadému. I přes tyto vizuálně výrazné prvky dům ani v nejmenším nezastiňuje okolní přírodní krásy. Svůj podíl na tom určitě má i použití jinak decentní barevné palety, masivního dřeva a také černě lakovaného kovu na fasádě a samotné konstrukci domu.
Překvapivý minimalismus
Zatímco z venkovního pohledu chata překvapí netradiční a dynamickou extravagancí, v interiéru na nás dýchne moderní, avšak velmi poklidný minimalismus. Zapomeňte na lovecké trofeje rozvěšené po zdech, kůže na podlaze, ručně vyřezávané, mnohdy kýčovité dekorace nebo lustry z paroží. Interiéry této chaty působí spíše jako luxusní hotelový pokoj v exkluzivním resortu, než jako chata uprostřed divočiny.
Zařízení domu dominují elegantní, oblé a jemné linie. Doplňky i sedací nábytek, který je vybírán tak, aby poskytoval skutečně maximální možný komfort, se drží tlumených barev ze spektra béžových, krémových a hnědých odstínů. Díky proskleným stěnám a skutečně dechberoucímu výhledu zde není třeba žádných výraznějších dekorací a akcentů k oživení celku. Jediným výraznějším prvkem je bílé designové závěsné osvětlení. Elegantní světelné kruhy vnáší do hlavního obytného prostoru a společenské místnosti současné trendy. Nenápadný systém zavěšení světel pak vytváří unikátní iluzi světelné levitace a dojem z prostoru je o to magičtější.
V hlavní roli dřevo
I přes veškerý luxus a modernitu se v interiéru Mt Isthmus Lodge nezapomnělo na přírodní materiály. Volba padla jak jinak než na masivní dřevo. Výběr dřeva i jeho zasazení do interiéru probíhalo ve spolupráci s podlahářskou firmou HARO Flooring, která pro vytvoření útulné a hřejivé rustikální atmosféry vsadila na obložení masivním dubem v tmavším odstínu s výraznou texturou. Dřevu zde byl dán opravdu maximální možný prostor a je použito na podlaze, stěnách i stropu.
Kromě přirozeně výrazné a úpravou ještě zdůrazněné kresby a struktury masivního dřeva vnášejí do prostoru špetku dramatu stropní podhledy, které i v interiéru kopírují dynamický tvar střechy. Ostré linie i oblé hrany společně se skrytým osvětlením osvěžují dřevěnou kompozici a rozbíjí případnou monotónnost. I díky tomu najdete v prostoru chaty různorodé typy zákoutí včetně těch s intimní a romantickou atmosférou.
Jednoduše velkolepá oáza
Chata Mt Isthmus Lodge je na impozantních 600 m² luxusní oázou a rozhodně spíše vilou, než obyčejnou chatou s moderním vybavením. Vila je vybavena vším, po čem jen lze v luxusním ubytování toužit. Hostům jsou zde k dispozici celkem čtyři útulné a prostorově velkorysé ložnice, v nichž na vás čekají nezapomenutelné západy i východy slunce, moderní koupelny, prostorný obývací pokoj s jídelnou, herna, kino a také třeba vířivku, která jistě přijde vhod k relaxaci po celodenní náročné túře. Během celého pobytu se o stravování všech hostů samozřejmě stará profesionální šéfkuchař.
I přes všechen dostupný luxus ovšem zůstává hlavním lákadlem a hvězdou vily okolní divočina. Každou vteřinu pobytu se před vašima očima odehrává něco, co si zkrátka nechcete nechat ujít. Vzpomeneme-li se ještě na původní zadání projektu, bez jakýchkoliv pochybností můžeme říci, že se jej Tonymu Butelovi povedlo splnit skutečně do posledního detailu a možná ještě lépe. Stvořil doslova moderní umělecké dílo a zážitek, které by chtěl na vlastní kůži prožít každý obdivovatel současné architektury a designu, ale i pravý milovník přírody.
Zdroj fotografií: The Lindis Group
Autor článku: Sylvia Trégler