Villa BW: Okouzlující novodobá stavba kombinující různorodost okolní přírody
Duny a poldry. Tak je charakterizována nizozemská vesnice Schoorl, která se právě mezi těmito dvěma krajinnými prvky se svými osmi kilometry čtverečními rozkládá. Ač vedle sebe tyto prvky bez problému koexistují, zkombinovat jejich podstatu do architektury se zdá téměř nemožné. Pro architektonickou společnost Mecanoo ovšem nic není nemožné a spojení esence města v podobě dun a poldrů si položili jako ambiciózní cíl, o jehož bravurním naplnění se můžete přesvědčit v následujícím článku.
Malebná vesnička Schoorl na severu Nizozemska se pyšní především svým netradičním umístěním mezi poldrovou oblastí a dunami. Právě na tyto unikáty se architektonická společnost Mecanoo při návrzích Villy BW, situované v srdci nepříliš rozlehlé vesnice, rozhodla navázat a podpořit tak osobitost tamější přírody. Různorodé aspekty okolí se v architektuře budovy odráží hned v několika prvcích, od dokonale promyšlených základních linií stavby přes materiály až po barvy. Každý detail byl pečlivě zkoumán tak, aby náležitě splňoval požadavky mise zdůraznění kouzelné hry protikladů okolí, ale zároveň v sobě nezapřel originalitu zdaleka se vymykající tradiční nizozemské architektuře.
Tam, kde se potkávají duny a poldry
Na jedné straně poldry, na druhé duny. Pro někoho nemožné zadání, pro architektonickou společnost Mecanoo výzva a inspirace k vytvoření dosud nevídaného splynutí zdánlivě nespojitelného. Krása oněch protikladů začíná již ve tvaru samotné budovy v hlavní roli s originálními střešními liniemi. Zakřivená střecha vznikla jako výsledek dvou prolínajících se typických tvarů střech, zkombinovaných v jednom objemu. Zatímco na dunové straně se sluní sedlová střecha, která je rovněž charakteristická pro uliční scénu na Oorsprongweg, na straně poldru je naopak navržena horizontální střešní linie, která koreluje právě s jednoduchým tvarem poldru a vystihuje tak charakter dané oblasti.
Vedle osobitého tvaru střechy stojí za zmínku také fasáda, obložena na zakázku vyrobenými keramickými dlaždicemi. Jejich barevné provedení je totiž další z prvků, spojujících dva rozdílné světy přírody. Různorodá glazura představuje přechod z dunové krajiny do poldru a různé vrstvy půdy od světlé po tmavou. Najdete zde směs 5 odstínů šedé, zelené a modré barvy, jež v kombinaci s duhovým efektem lesklých obkladů vytváří pestrý a přirozený vzhled, který se mění podle ročních období a světelných podmínek. Dlaždice jsou orientovány vertikálně, přičemž svislé otevřené spáry pokračují v jedné linii na povrchu střechy.
Toto provedení zajišťuje, že se na plochách fasády neopakuje žádný vzor, což střeše dodává hladký a méně členitý vzhled. Přesný poměr různých vícebarevných obkladů byl důkladně prozkoumán prostřednictvím vzorkování. Studie smaltu byla posouzena přímo na místě na základě barev, textur a stupňů lesku za použití různých světelných podmínek, a tak není divu, že výsledkem je naprostý unikát.
Interiér s akcenty přírody
Ani interiér není oproti nápaditému exteriéru pozadu. Vnitřní prostory vily byly uspořádány kolem dvou dutin uzavřených závěsovou stěnou a uzavřeného dřevem obloženého jádra.
Závěsná stěna je rafinovaným řešením kombinujícím oddělení prostoru a využití maxima denního světla. Její variabilita totiž poskytuje průchodnost slunečním paprskům i dostatek soukromí sousedících obytných prostor. Uzavřené jádro interiéru pak obsahuje podpůrné funkce, jako jsou stoupací body a sociální zařízení. Ačkoli je majoritním interiérovým materiálem dřevo, nudně či jednolitě prostory rozhodně nepůsobí. Půvabná příroda totiž proplétá design interiéru v rámci elegantně zarámovaných výhledů a vlastní interpretace krajiny autorského studia v podobě barevných obkladů v minimalistickém provedení, vyskytujících se též na venkovní fasádě.
Villa BW od renomovaného architektonického studia Mecanoo v sobě zkrátka spojuje různorodé příběhy okolní krajiny, přičemž z každého z nich si bere jen to nejlepší a promítá to do jedinečného novodobého designu, který se od tradiční nizozemské architektury značně liší. Charakteristické rysy, jako je kombinace dvou typů střechy, pěti odstínů šedé, zelené a modré, či rozlehlá okna otevírající okouzlující výhledy do přírody, vilu dokonale propojují s okolím a jeho různorodost využívají jako svoji přednost. Ať už jste příznivci originální novodobé architektury, fúze dvou stylů či harmonické hry barev, Villa BW v malebné nizozemské vesničce Schoorl vás jistojistě zaujme.