Villa Fann Hock: Stavba inspirovaná tamější kulturou
Kultura hraje pro architekturu daného místa důležitou roli a propisuje se do ní mnoha způsoby. Jinak tomu není ani u Villy Fann Hock, která je situována v senegalském Dakaru a vrací se k podstatě tamější pohostinné kultury, kterou okolní architektura upozaďuje. Svými netradičními zaoblenými tvary, zemitými barvami a originální texturou ve čtvrti navíc značně vyniká a snadno si získá i Vaši pozornost.
Dakar je díky svým přístavům a poloze na nejzápadnějším cípu Afriky jedním z nejvýznamnějších měst tohoto kontinentu. Představuje důležitý výchozí bod pro transatlantický a evropský obchod a mnohdy první kontakt s africkým kontinentem. Na jeho architektuře se to ovšem až na několik výjimek příliš neodráží. V řadě čtvrtí najdete především jednoduché budovy s klasickými pravoúhlými liniemi zahalené v bílé či jiné světlé barvě a většinou jsou introvertně uspořádané. Jednu z těchto oblastí se proto architektonická společnost MOST Monti Studio rozhodla ozvláštnit netradiční architekturou, která v sobě zvěčňuje pohostinnou senegalskou kulturu a svým designem a barvami odkazuje mimo jiné na zemité tóny, vyskytující se na dakarském poloostrově.
Tři typické prvky Villy Fann Hock
Architekti se se svým projektem Villa Fann Hock snažili vymanit z morfologické monotónnosti místa a jeho design překlenout do útulné stavby, která oproti ostatním budovám ve čtvrti působí přívětivěji a lépe navazuje na tamější kulturu otevřenosti. V této koncepci se zaměřili na tři hlavní prvky, které jim pomohly ambiciózní vizi naplnit – tvar, barvu a texturu. Tvar domu je pravděpodobně nejdominantnějším prvkem celého designu, jelikož se nejedná pouze o jeden, ale hned několik objemů, které spolu vzájemně designově komunikují. Všechny rohy ve svislé linii jsou elegantně zaobleny, což působí hřejivě a zároveň rozbíjí jednotvárnost oblasti s výraznou převahou hranatých půdorysů. Co se týče barevnosti, dům vybočuje z převahy bílé a béžové v okolí svou teplou barevnou paletou připomínající zemité tóny, které se vyskytují na dakarském poloostrově. Vnější povrchová úprava domu pak odkazuje na dakarskou architekturu 80. let, kde bylo použití místních materiálů rozšířené, ale zároveň nezbytné pro zajištění trvanlivosti a snadné údržby.
Pro senegalskou kulturu je typický kolektivismus, otevřenost a pohostinství. Architekti brali při návrzích tyto aspekty v potaz a přizpůsobili jim celkový koncept projektu, ovšem neopomíjeli ani potřebu soukromí obyvatel domu, a tak vytvořili dokonalou fúzi na pomezí otevřenosti a introverze. Jedním z hlavních prvků této ideji hybridního uspořádání je hraniční zeď na rohu domu, která je obložena červeným kamenem, vytěženým v lomu Toubab Dialao. Slouží jako základní kompoziční prvek, přičemž zajišťuje nezbytné soukromí mezi domem a ulicemi s ním sousedícími. Přístup do domu umožňují diskrétní vstupní dveře z klidnější uličky kolmé na hlavní ulici, které respektují spíše soukromý charakter místní kultury.
Stejně tak jako exteriér, i interiér domu podporuje hybridní uspořádání. Stavba je rozprostřena do tří podlaží. V přízemí se nachází garáž, kuchyň, obývací pokoj, pokoj pro hosty a menší ložnice. Hlavní ložnice s balkonem je spolu s dalšími pokoji a šatnou situována do prvního patra, přičemž balkon představuje jeden z hlavních prvků na pomezí exteriérového a interiérového prostoru, jelikož obyvatele napojuje na okolní svět bez omezení intimnosti. Tím napomáhá naplnit vizi domu, kde se má člověk cítit jako host a hostitel zároveň. Druhé patro vyrůstá z patra prvního a slouží jako soukromý prostor, kde lze přivítat hosty. Nachází se zde kuchyň, prádelna a prostorný obývací pokoj, který nabízí nerušený výhled na blízký oceán.
Vizí autorské architektonické společnosti MOST Monti Studio pro senegalský dům Villa Fann Hock tedy bylo vytvořit prostor na pomezí soukromého a otevřeného prostoru, který bude zobrazovat myšlenku pohostinnosti, typickou pro tamější kulturu, a který bude stírat hranice mezi hostitelem a hostem, kdy se hostitel má cítit jako host ve svém vlastním domě. Tento hybridní koncept pak ztělesnili v originálním domě s měkkými objemy a křivkami, teplými zemitými odstíny a netradiční texturou, jež bezpochyby stojí za pozornost.