Vinařství Lahofer: Místo, kde se pojí požitkářství s kulturou
Chcete ochutnat skvělé víno, či si dokonce vyrobit své vlastní? Rádi byste si užili kulturní program s výhledem na vinici? Nebo vás láká poznávat originální architekturu? Pak pro vás máme skvělou zprávu – vinařství Lahofer nabízí všechny tyto aktivity na jednom místě!
Morava je s vínem odjakživa úzce spjata. Představuje oblast, kam se sjíždí návštěvníci z celé republiky, aby prozkoumali její vinice a ochutnali tak to nejlepší z jejích plodů. Jinak tomu není ani u vinařství Lahofer, které se nachází v malebné vesničce Dobšice na jižní Moravě a nese jméno po svém rodákovi. Silná znojemská vinařská tradice se zde spojuje s moderními technologiemi a postupy a vytváří tak vína všech hlavních středoevropských odrůd, kterými nepohrdne žádný jejich milovník.
Originální architektura navazující na potřeby vinice
Vinařství se dnes vyznačuje nejen svými chutnými výrobky, ale také osobitou a netradiční architekturou. Ačkoli společnost v Dobšicích fungovala již přes deset let, to správné sídlo, které by dokonale reprezentovalo její práci a řádně vítalo jeho návštěvníky, jí stále chybělo. A to až do doby, kdy do hry vstoupil architektonický ateliér Chybik & Kristof architects, jež vysněné sídlo vytvořil a navázal jím na zbytek vinice funkčností i designem.
Projekt se skládá ze tří budov, z nichž každá slouží jinému účelu, jemuž je svými objemy patřičně přizpůsobena. První z nich představuje vinařský závod, který zahrnuje lisovnu, sklep s kapacitou kolem tři čtvrtě litrů v tancích, skladovací prostory a moderní lahvovací linku, která celý proces balení značně usnadňuje. Tyto výrobní prostory vyžadují nižší teploty, a tak jsou od dalších částí vnitřně odděleny. Druhá, nižší budova zastřešuje administrativní potřeby s kancelářemi. Její pásová okna dodávají prostorům dostatek světla a přivádí do interiéru trochu okolní přírody.
Na správní část v otevřeném prostoru plynule navazuje návštěvnické centrum zvané LAHOtéka, které funguje jako kombinace vinotéky, prodejny vín, degustační místnosti a prostoru, kde můžete rovněž posedět s přáteli či rodinou nad skleničkou vína. Architekti při vytváření interiéru využili inspiraci okolím a na jednotlivé řádky vinné révy navázali betonová žebra, která spolu s prosklením lemují a rozdělují vnitřní prostory. Beton doplňují elegantní prvky dřeva a dohromady tvoří harmonickou leč surovou materiálovou poezii. Strop zdobí umělecké dílo Patrika Hábla, které odráží barvy terroiru a dovádí tak celkový design interiéru k dokonalosti.
Betonová vlna jakožto rozhledna i hlediště pro kulturní akce
Dominantu celého komplexu tvoří pochozí střecha turistického centra, která na své vrchní části nabízí výhled na bohatou krajinu plnou přírodních krás a prvotřídního vína, zatímco její svažující se část slouží v teplých letních měsících jako hlediště při nejrůznějších kulturních akcích. Svým tvarem navazuje na charakter vinice a vzdává tak hold prastarému řemeslu. Její křivky kopírují přirozené svahy okolního terénu, což je patrné na jejím sklonu, a sestupné oblouky se vyrovnávají s rytmem řádků vinné révy a vytváří tak symetrii s přírodou.
Kromě pozorování okolních vinic a krajiny nabízí vinařství Lahofer řadu dalších aktivit, a tak se zde nudit rozhodně nebudete. Pod betonovou vlnou si můžete vychutnat degustaci nejrůznějších vín a v amfiteátru zažít trochu kultury v podobě divadelních představení, koncertů či promítání letního kina. Vinařství rovněž nabízí unikátní projekt Mějte svoji hlavu, kde si můžete vyzkoušet práci vinohradníka na vlastní kůži – vypěstovat zdravé hrozny a podílet se na výrobě vína. Díky péči a lásce, kterou do práce sami vložíte, bude výsledný produkt chutnat ještě lépe. Netradiční vinařství poskytuje dále komplexní akce pro firmy včetně dopravy, cateringu i programu.
O autorském studiu Chybik & Kristof
Autorem projektu vinařství Lahofer je architektonická a urbanistická kancelář Chybik & Kristof architects, kterou v roce 2010 založili Ondřej Chybík a Michal Krištof. Její mezinárodní tým se skládá z více než 50 členů z kanceláří v Praze, Brně a Bratislavě. Společnost si klade za cíl stírat hranice a překlenout propast mezi soukromým a veřejným prostorem. Ateliér působí na poli architektury, urbanismu, výzkumu, vzdělávání a na široké škále projektů, od urbanistického rozvoje až po veřejné a soukromé budovy. Mezi jeho poslední projekty patří věžák v Ostravě, rozšíření Letiště Václava Havla či hokejová aréna v Jihlavě. Studio se rovněž pyšní řadou ocenění, mimo jiné Design Vanguard 2019 od časopisu Architectural Record.
Unikátní zážitek ve vinařství Lahofer
Vinařství Lahofer je místem, které potěší hned tři smysly – zrak, čich a chuť. Zatímco o pastvu pro oči se stará originální architektura tří sousedních budov s betonovou vlnou, která si mimo jiné vysloužila nominaci na Českou cenu za architekturu 2022, čichové a chuťové pohárky obšťastní lahodné víno. V Dobšicích na Moravě tak jistě prožijete opravdový zážitek.