Vinařství Nešetřil: Kvalitní vína ukrytá v renesančním domu z 15. století
Patříte mezi milovníky vína? Pak byste si neměli nechat ujít vinařství Nešetřil, které se nachází v samotném srdci Znojma v renesančním domě. Prostory nejenže skýtají příjemné prostředí k degustaci vín, ale samotná vína se zde i vyrábějí a prodávají. Vznikl zde také moderní winebar, který je obklopen zrekonstruovanými sklepy, průjezdem a unikátní terasou.
Vinařství Nešetřil se nachází v měšťanském domě z 15. století a díky jeho stáří byla rekonstrukce velkou výzvou. Zároveň bylo zapotřebí využít každý centimetr prostoru. „Rekonstrukce začala před pěti lety, kdy za námi přišel investor vinař se svým snem vytvořit funkční vinařství v srdci Znojma, v renesančním domě na Masarykově náměstí. Zadáním bylo vytvořit místo, kde by se víno vyrábělo, prodávalo a degustovalo. A zároveň se zde hodovalo, pořádaly akce a bydleli tu hosté,“ uvádí architekti projektu Barbora Hora, Jan Veisser a Jan Hora za studia ORA.
Celková rekonstrukce začala malým winebarem a od té doby přicházely další a další vize, jak vinařství zmodernizovat a rozšířit. Winebar je rozdělen dvojicí křížových kleneb a přirozeně tak člení prostor na dvě části. „Křížení jsme použili jako základní motiv, který prostupuje celým interiérem,“ uvádí architekti. Místnosti dominuje pracovní bar a regál na víno a u vchodu najdete posezení pro hosty s dlouhou lavicí, nad kterou visí výrazný lustr ve tvaru kříže.
Velkou roli v celém prostoru hraje průjezd, který slouží jako hlavní vstup a sklad vinařského náčiní a technologie. Zároveň je i místem, kde víno zraje v keramických nádobách neboli v „kvevri“ zabudovaných v podlaze. Kvevri je objemná keramická nádoba pocházející z Gruzie, která se používá pro tradiční výrobu vína kachetinskou metodou. Jedná se technologii starou více než osm tisíc let. Mimo jiné průjezd slouží i jako vstup do ubytovacích prostor v patře. Pasáž je uzpůsobená pro konání větších akcí či soukromých degustací. Ve vnitřních prostorách nabízí 35 míst k sezení a v prostorách venkovních až 100 míst.
Vinařství Nešetřil je vsazeno mezi dvojici vysokých zdí. Rozprostírá se mezi bývalým kapucínským klášterem a mezi dlouhodobě nefunkčním kulturním domem z konce 80. let. Dvůr nabízí nádherný výhled do kapucínské zahrady a na soudní budovu. „Výhled jsme ještě podpořili snížením ohradní zdi a demolicí dvorních bud,“ popisují architekti projektu.
Na pozemku také vznikla přístavba, kde jsou umístěny servisní místnosti. Nachází se u zdi bývalého kulturního domu a z části jí zakrývá. Na tomto místě se dříve rozprostíralo dvorní křídlo, které bylo za války zničeno, avšak využity byly dochované sklepy, které v současnosti slouží jako další technické zázemí a výrobní prostory. Ze dvora se můžete dostat betonovým schodištěm na střechu, která je zároveň i vyhlídkovou terasou.
Při rekonstrukci sklepních prostor byla zachována jejich autenticita a nebylo do nich příliš zasahováno. Nalezneme zde to nejdůležitější: hlavní výrobní prostory vinařství Nešetřil. Sklepy se rozprostírají na dvou podlažích, zatímco v jednom jsou umístěny nerezové tanky, v dalším patře najdete klasické dřevěné sudy. Sklepy, do kterých se vstupuje stajnými dveřmi ve fasádě přístavby, jsou přímo navázány na znojemské historické podzemí.
Na rekonstrukci vinařství byly využity především tradiční materiály. Obklady a designovou terasu tvoří masová dubová prkna, zatímco uvnitř naleznete broušenou betonovou podlahu a pohledový monolitický betonový strop. Další materiálem, který byl během rekostrukce využit, jsou kvalitní smrková prkna v kombinaci s ocelí.
Ráj milovníků vína
Ve vinařství Nešetřil, ve kterém sice dbají na tradiční přístupy k produkci vína, ale jsou otevřeny i moderním technologiím, se ročně vyrobí zhruba 20 000 lahví kvalitního vína. K dostání jsou vína z dubových a akátových sudů, nerezových tanků, ale i z tradičních hliněných amfor. Majitelé experimentují také s jednotlivými styly a ve své nabídce mají jednak čistá vína, jednak oxidativní, naturální reduktivní a nefiltrovaná s jemným opálovým zákalem.
Součástí vinařství je i mikropivovar Jonatán, při jehož výrobě se klade důraz na kreativitu a tradiční řemeslo. Nabízí se zde kvašené, nefiltrované, nepasterizované a silné pivo, kterého se vyprodukuje okolo 50 hektolitrů za rok. Jeho barva je ovlivňována výhradně přirozeným způsobem čili sladem anebo u ovocných piv ovocem. Tak co? Také máte chuť toto místo navštívit?