Vltavská Underground: Z nevyužitého chátrajícího podchodu společensko-sportovním centrem!
Nevyužité a chátrající prostory nejsou v současnosti žádnou ojedinělostí a nejenže zabírají místo něčemu, co by potenciálně mohlo sloužit obyvatelům města, ale většinou jsou i značně nevzhledné a narušují tak estetiku daného místa. Podchod na Vltavské byl ještě nedávno typickým příkladem takového zapomenutého prostoru. Ovšem poté, co se do procesu vložili ti správní lidé, prostor okamžitě rozkvetl. Podívejte se s námi do nového společensko-sportovního centra Vltavská Underground a nechte na sebe dýchnout trochu street-stylového designu.
Ačkoli je Praha jedním z nejbezpečnějších evropských měst, podchody stále vyzařují jakousi depresivní atmosférou a v povědomí občanů mají spíše pejorativní konotaci. Jinak na tom nebyl ani podchod na Vltavské pod Hlávkovým mostem. Ovšem pouze do chvíle, kdy se do hry vložili patrioti Prahy 7 Richard Preisler a Martin Kontra, kteří ve spolupráci s architekty z U / U Studia vytvořili z dříve bezcharakterního prostoru inkluzivní místo pro všechny. V současnosti nabízí podchod zázemí pro řadu sportovních aktivit, ale využijí ho i kavárenští povaleči či lidé, kteří si chtějí užít socializace v netradiční formě.
Plné využití potenciálu rozlehlého podchodu
Nově renovovaný podchod měl dříve pouze tranzitní účel mezi Hlávkovým mostem a transportním uzlem Vltavská, přičemž v něm lidé trávili pouze nezbytně nutný čas. V roce 2018 byly ovšem vytvořeny tři přechody, jež nyní umožňují cestu do Bubenské ulice po povrchu, a tak se využívání podchodu redukovalo na minimum a prostory zely prázdnotou. To se odrazilo i na nárůstu grafitů a celkovém chátrání místa. Poměrně štědré rozměry nepřehledného labyrintu podchodů tak byly zbytečně nevyužité a pro obyvatele již nepředstavovaly žádnou přidanou hodnotu. Tým z radnice Prahy 7 v čele s místostarostkou Hanou Třeštíkovou ovšem v prostoru viděli potenciál a rozhodli se mu vdechnout nový život a vytvořit tak nové společensko-sportovní centrum plné možností.
Přestože se může zdát, že se jednalo pouze o kosmetické úpravy, za celým procesem renovace stojí spousta práce. Prostory byly důkladně vyčištěny, dále byly vyměněny povrchy a zároveň se místo těší i novému osvětlení a elektrickým rozvodům. Podchod je ozvláštněn výraznou červenou barvou, která dominuje prostorům, doplněnou o růžové a oranžové detaily. Celý prostor pojí street-stylový design, který dokonale koresponduje s jeho podstatou a novým účelem.
Pochod nabízí opravdu nespočet možností, a tak si zde každý může přijít na to své. Najdete zde taneční prostor se zrcadlem, pole dance tyče, boulder, basketbalový koš s tribunou či překážky pro freestyle sporty jako je parkour. Primárně je ovšem prostor přizpůsoben pro skateboardy, bmx kola a koloběžky, jejichž majitelé mají na jejich bezpečné používání, které žádným způsobem neohrožuje okolí, poměrně omezené možnosti. V neposlední řadě disponuje podchod také pouliční galerií, která je dominantním prvkem street-stylového designu, či místy k posezení v podobě laviček, originálních houpaček a malého amfiteátru pro kulturní a komunitní akce.
Hlavní misí projektu bylo zkrátka poskytnout Praze inkluzivní bezbariérový prostor, kde se bude cítit dobře každý jeho návštěvník bez ohledu na věk či zájmy, a to v každé denní či noční době. Pozornost zde byla věnována převážně drahám pro skateboard, koloběžky či bmx, jelikož jejich příznivcům se v Čechách zatím nevěnuje příliš pozornosti. Autorské Studio U/U, složené ze špičkových inženýrů, architektů a grafických designérů, vzniklo právě za účelem kultivace těchto areálů a jejich vhodné integrace do městského prostředí, přičemž čerpá inspiraci především ze Skandinávie, která je v tomto ohledu o krok napřed.