Vydejte se s námi na exkurzi do unikátního domu Lazy House
Nepravidelná topografie a výrazně zkosený terén mohou být výzvou pro leckterého renomovaného architekta. Autor Petr Janda se však při návrhu Lazy House nechal touto atypickou vlastností pozemku inspirovat a každý prvek projektu navázal na jeho podmínky a omezení a udělal z nich přednosti. Střecha pokrytá trávou, zapuštěný vinný sklípek či bazén s terasou připomínající jeskyni. To a mnohem více vysloužilo projektu Lazy House Českou cenu za architekturu 2021.
Myšlenka domu přesahuje jeho fyzickou podobu, přičemž hlavní motiv spočívá v propojení domu s jeho prostředím. Lazy House je pojmenován po klidné vilové čtvrti pyšnící se rozsáhlými zahradami a úhlednou zelení, ve které se tyčí nad ostatními stavbami. Tento vztah s okolím se zrcadlí i do designu stavby prostřednictvím inovativních architektonických prvků. „Soukromí je zachováno pomocí fasádních membrán, které umožňují maximální výhled zevnitř ven, ale omezují ho zvenčí dovnitř. Pro zasazení do kontextu zahrady a města využívá dům materiálové mimikry,“ uvádí architekt Petr Janda.
Novostavbu najdete ve Zlíně. Nachází se mimo kontext baťovského urbanismu, a přesto na něj v mnohém navazuje a pokračuje ve vztahu mezi městem a jeho obyvateli. Parcela leží na bývalé zahrádkářské kolonii, která byla přetvořena do nového urbanistického celku. Lazy House objímá z jedné strany les a z druhé údolí Zlína, což poskytuje harmonické výhledy a propojení jak s přírodou, tak s významným moravským městem.
Výrazně zkosený terén
Stavba stojí na zkoseném a poměrně atypickém pozemku, a tak nebylo snadné vytvořit takový koncept, který by byl nejen zrealizovatelný, ale zároveň byl s terénem v harmonii. Architektům studia brainwork se to však podařilo bravurně a na vlastnosti pozemku rafinovaně navázali. Lazy House má dvě podlaží, přičemž sokl spodního podlaží je zapuštěný do terénu a hlavní obytné patro ve tvaru hranolu je umístěno na něm. Projekt je navržen jako kompaktní solitér se čtvercovým půdorysem, přičemž jeho rozložení osově respektuje okolní domy. Přestože se tedy může zdát Lazy House stavbou s klasickými pravoúhlými prvky, opak je pravdou. Při náhledu do interiéru se odkrývá jeho pootočení, které na rozdíl od vnějšku budovy navazuje na hranice pozemku a koresponduje s příjezdovou cestou. Pro co nejlepší využití celé parcely je střecha zatravněná a je doplněná celoproskleným střešním ateliérem.
Lazy House nabízí dva oddělené vstupy, z nichž jeden vede do hostinského bytu a druhý do hlavního obytného prostoru. Toto uspořádání umožňuje soužití více generacím na jednom místě bez ztráty soukromí. Centrem spodního podlaží je garáž pro dva vozy, která je obložena odděleným bytem pro prarodiče či jiné návštěvy. Horní společenská část domu čítající sdruženou kuchyň, jídelnu a rozlehlý obývací pokoj je situována do jeho středu. Ostatní obytné místnosti se táhnou po okraji domu kolem společenské zóny. Jejich rohové pozice s atypickým pootočením linií byly strategicky plánovány tak, aby těžily z uklidňujícího a esteticky potěšujícího výhledu na město. Tento kontakt rovněž umocňuje terasa a prosklená zimní zahrada.
Materiály domu byly pečlivě vybírány tak, aby splňovaly veškeré technické požadavky, ale zároveň aby přirozeně podporovaly kompoziční stavbu domu. Nosná konstrukce je z železobetonového monolitu, který je kontaktně izolovaný výkonnou tepelnou izolací ve vrstvě, jež odpovídá nízkoenergetickým až pasivním stavbám. Dominantním materiálem spodního podlaží je předkorodovaný ocelový plech corten, jímž jsou obložena i vrata garáže, a který je vkusně rezavě zbarven, čímž navazuje na prvky zahrady. Fasády horního podlaží na severní a jižní straně tvoří velkoplošné pokovené trojsklo, zatímco postranní fasády jsou vyrobeny z nerezové tkaniny.
Hlavním prvkem interiéru je dřevo, které se vyskytuje v různých formách a prostupuje celým domem, čímž utváří útulnou atmosféru a dramaticky kontrastuje s kovovým exteriérem. Jilmové obklady představují základní materiál stěn, dveří a vestavěného nábytku, což soudržně doplňuje masivní iroková podlaha. Architekt stavby Petr Janda promyslel stavbu do nejmenšího detailu – směr podlahových a terasových prken podprahově upozorňujících na napětí mezi exteriérovým a interiérovým pravoúhlým systémem, nepravidelně položené listy dýh na obkladech či osobité osvětlení přesně reagující na potřeby prostoru – avšak dům si stále ponechal dojem přirozené a vřelé bezdetailovosti.
Terasa připomínající jeskyni
Pro Lazy House představuje zahrada podstatný prvek, který se se stavbou vzájemně doplňuje a díky střeše poseté trávou působí pozemek shora jako komplexní celek. Esenci relaxace a uvolnění zde představuje bazén s přilehlým objektem z postupně otáčených masivních modřínových prken připomínajícím grottu. Na zahradě najdete rovněž praktický vinný sklípek, který je zapuštěn do svahu a při vstupu do něj si připadáte, jako byste vstupovali do tajných podzemních chodeb.
Pakliže plánujete v blízké době zavítat do krajského města Zlín, bezpochyby stojí za to navštívit Lazy House, stavbu, která si svojí originalitou, praktičností a kvalitou vysloužila ocenění finalista České ceny za architekturu 2021. Dialog s topografií pozemku a dokonale promyšlený každý centimetr čtvereční vás zkrátka uhrane na první pohled.