Warm Nest: Architektura na míru přizpůsobená pacientům a jejich duševní pohodě
Ozdravná centra dříve představovala pouze fyzické prostory poskytující potřebné vybavení pro pacienty. Časy se však mění a jejich architektura jde naproti nejen praktickým potřebám léčených, ale i jejich well-beingu. Regenerační a léčebné zařízení Warm Nest zde nezůstalo pozadu a všechny očekávání a definované hranice svým netradičním rozložením a designem ještě překročilo. Podívejte se s námi na Warm Nest a nechte se unést na jeho vlně přívětivosti.
Léčebná a regenerační zařízení jsou velmi důležitými prvky uzdravovacího procesu, které čím dál více přibývají na počtu, a to především díky organizacím jako je Maggie’s. Tyto typy zařízení ovšem mnohdy nemají moc příjemný nádech a působí poněkud sterilně, a tak se v nich pacienti nemohou příliš odreagovat a daný zdravotní problém mají stále na mysli. Maggie’s se z tohoto tradičního typu regeneračních center snaží vymanit a poskytnout léčícím se lidem přívětivé prostředí dobré nejen pro tělo, ale i pro mysl, které k uzdravení bezpodmínečně přispívá. Pro tuto organizaci již navrhovala léčebné centrum řada renomovaných světových architektů, jako jsou Frank Gehry, Zaha Hadid či Rem Koolhaas, a tak je více než zřejmé, že se jedná o velmi prestižní projekt, který si žádá patřičnou přípravu a péči. A o to se architekti Viktor Mikovčák, Martin Mikovčák a Michiel de Backer ze studií Ark-shelter a ARCHEKTA zdárně postarali. Klientem zde byla nemocnice AZ-Zeno, jež byla právě s organizací Maggie’s v kontaktu a na základě její inspirace vytvořili první zařízení tohoto typu v Belgii.
Multidisciplinární přístup
Cílem a posláním bylo od samého začátku zaměření se na uživatele a jejich potřeby. V tomto kontextu se ovšem pod onou frází skrývá daleko hlubší pojetí, než tomu často bývá. Architekti se totiž na problematiku návrhu a realizace dívali z mnoha různých úhlů pohledu, kde člověka chápali z biologického a neurobiologického hlediska, přičemž brali v potaz jeho fyzické, fyziologické, psychologické i sociální potřeby. Tyto poznatky vycházely z akademického výzkumu mimo jiné Johna Eberharda či Juhanniho Pallasmaa, jejichž myšlenky byly při vývoji zohledněny.
Do léčebného centra pacienty a návštěvníky zavede měkká rampa a vchodové dveře jsou odsazeny od fasády, čímž splňují veškeré praktické požadavky jako ochranu před větrem, ale vymykají se nemocničnímu vzhledu. Přímo u vchodu je situovaná kancelář, která slouží veškerým administrativním a dalším požadavkům a je v rukách dobrovolníků. Dále v centru najdete řadu terapeutických místností včetně jedné bezbariérové, přičemž všechny jsou laděny do stejného designu v čele s dřevem, které jim dodává útulný a přívětivý charakter. V centru se nachází rovněž místnost pro skupinové terapie, která je velmi flexibilní a dá se využít pro klasické skupinové sezení či formálnější události.
Centrum je velmi úzce napojeno na exteriér a přírodu, a to jak vizuálně, tak prakticky. Celým komplexem prochází promyšlená originální okna, která esteticky přináší vnější prostředí dovnitř budovy. Ve většině případů jsou situována v horní části, což zaručuje všudypřítomnost bazilikálního světla bez kompromisu na soukromí. V místnosti pro skupinovou terapii pak najdete střešní okno, které ji za každé okolnosti rozzařuje. Největší množství světla je pak v jídelně (což podporuje i teplý krb), kde je uspořádání variabilní a přizpůsobitelné na různé počty osob. Exteriér na dosah ruky poskytuje rovněž terasa a dvě atria, vytvořená vynecháním modulů 4x6 metrů, ze kterých je celé centrum složené, a to na dvanácti pozicích.
Udržitelnost jinak
Udržitelnost je stejně jako celkový koncept léčebného zařízení pojata alternativním způsobem. Materiálová a výrobní ohleduplnost je brána jako samozřejmost a důraz je kladen na vytváření vědomých rozhodnutí, která nemají negativní vliv na budoucí generace. Podle neurovědeckého konzultanta Menna Cramera nás budovy vždy nějakým způsobem ovlivňují fyzicky i psychicky – někde máme vyšší tep, vyšší hladinu kortizolu či dopaminu. V některých budovách se zkrátka cítíme dobře, což může mít až regenerační účinky. Právě to je dle Cramera skutečná udržitelnost, jež se pozitivně propisuje do budoucího bytí a kterou Warm Nest bezpochyby disponuje.