Yogapoint: Novodobý altánek ze dřeva určený k péči o tělo i duši
V uplynulých dvou letech si mnozí navykli hledat klid v přírodě, meditaci nebo praktikování jógy. Vedení Moravskoslezského kraje se rozhodlo tyto cíle propojit a vybudovat několik jednoduchých staveb ze dřeva, na které narazíte právě při procházkách zelení. Tyto čtvercové svatostánky vznikly ve spolupráci s architektonickým studiem KLAR a slouží k jakékoli formě relaxace.
Vzdušné přístřešky Yogapoint už stojí na několika místech v kraji. Zpříjemňují výlety i procházky na Malé Morávce, v Lázních Darkov, Landek parku, na Olešné nebo v beskydských Trojanovicích. Podle náměstka hejtmana kraje Jana Krkošky mají za cíl zvýšit atraktivitu veřejných prostor a také motivovat ke zdravějšímu životnímu stylu a častějšímu pobytu venku. I když se jmenují po stále více oblíbené józe, kolemjdoucí se tam mohou klidně jen posadit a nasávat energii z přírody, dát si něco na posilněnou nebo odpočívat. Jejich využívání je samozřejmě zdarma a součástí univerzálních staveb budou i návodné panely s tipy na protažení těla.
Přístřešky v sounáležitosti s krajinou
Otevřené pavilony byly koncipovány jako prefabrikáty, které snadno splynou s prostředím, ať už se jedná o městský park nebo volnou krajinu. Mezi jejich hlavní aspekty patří stabilita, lehkost, konstrukční jednoduchost a materiál, který koresponduje s přírodou. Racionální konstrukce ochrání před nepříznivým počasím a k dispozici jsou dvě varianty velikostí, které poskytují útočiště pro dva nebo šest jogínů.
Není překvapením, že pro stavbu bylo zvoleno dřevo ladící s harmonickým prostředím. Dvojice architektů Václav Kocián a Zdeněk Liška ze studia KLAR navrhli čtvercovou platformu se čtyřmi stabilními sloupy nesoucími střešní rošt z fošen, který je možné doplnit průhlednou krytinou. Ta pak pomáhá vytvořit překrásnou hru světel a navodit tak ještě atraktivnější naladění. Symetričnost těchto stavení evokuje vizuální křehkost a zajišťuje bytelnost. Ke cvičení tolik potřebná poklidná atmosféra z altánků přímo vyzařuje a láká kolemjdoucí ke spočinutí.
A jak přesně tyto svatostánky vypadají? Nejblíže mají k jakési pergole. K zastínění slouží střecha tvořená na sebe kolmými dřevěnými lamelami. K jejich pevnosti slouží vodorovný ocelový rošt vyrobený ze dvou uzavřených dutých hranatých profilů. Celé přístřeší nesou stabilní sloupy čtvercového průřezu. Ten se uprostřed rozšiřuje a směrem nahoru i dolů se zužuje. Tím sloupy dostávají neobvyklý tvar a celý pavilon působí neotřele. Přechody dřeva a oceli jsou zpevněny a zabezpečeny proti pronikání vlhkosti vlepením do kalichů. Celkové ukotvení sloupů zajišťují železobetonové patky.
Cvičební podložka z hranolů a prken leží na betonových dlaždicích. Zvětšená verze nacházející se v Lázních Darkov a na Malé Morávce na Bruntálsku zabírají 27,4 m². Zastavěná ploch zbylých altánů je pouhých 8,4 m².
Moravskoslezskému kraji a studiu KLAR se podařilo navázat na stále stoupající touhu lidí trávit více času ve spojení s přírodou a dělat pro sebe něco prospěšného. Tento projekt je zároveň součástí naplnění strategie rozvoje zvyšující přitažlivost oblasti a kraj zároveň doufá, že se stane lákadlem pro turisty a rekreanty. Jógová praxe za zpěvu ptáků, sluneční záře a na čerstvém vzduchu přináší vyrovnanou mysl a protažené tělo. Doufejme, že takových míst bude přibývat a procházky překrásnou krajinou si budeme moci zpestřovat cvičením po celých Čechách.