YueCheng Courtyard Kindergarten: Školka, kde se střetává příroda s historií
Přizpůsobení nové budovy jejímu okolí může být mnohdy velmi obtížné. A o to náročnější to je, pokud je k dispozici omezený prostor a několik elementů, které se liší stářím i designem, s nimiž se současný prvek musí sladit. Čínské architektonické kanceláři MAD se to však povedlo bravurně. Podívejte se s námi, jak dokázali u nové školky s netradiční střechou navázat na historické budovy i okolní přírodu.
Čínská architektonická kancelář MAD nedávno dokončila přeměnu památkově chráněné budovy na mateřskou školu YueCheng Courtyard Kindergarten, kde se pod jedinečnou oranžovočervenou střechou střetává příroda s historií. Pozemek o rozloze 9 275 m² se skládá z původního dvora Siheyuan z 18. století, přilehlé repliky dvora postavené v 90. letech 20. století a čtyřpodlažní moderní budovy. Projekt, který započal již v roce 2017, v sobě spojuje předškolní vzdělávání a péči o seniory, neboť se nachází v sousedství bytu pro seniory v Pekingu a sleduje jejich mezigenerační integraci. Nejvýraznějším prvkem školky je její plovoucí střecha, která je zároveň hřištěm pro děti a barevně kontrastuje se stávajícími šedými střechami historických budov, které obepíná.
Inspirativní prostředí
YueCheng Courtyard Kindergarten zachovává kulturní dědictví místa a zároveň vytváří příběh, kde vedle sebe koexistuje historie se současností. Děti tak mohou střídat staré a nové pohledy, což prohlubuje jejich chápání času a rozměru. „Když jsem se ohlédl za svými vlastními léty ve školce, a dokonce i za těmi, které jsem prožil poté, co jsem školku a školu opustil, vždycky jsem uvažoval, po čem děti nejvíc touží,“ řekl architekt Ma Yansong. „Mateřská škola nemusí vždy nabízet složité hardwarové vybavení nebo zařízení, ale vždy musí dát dětem pocit svobody a lásky – něco, co je vede k nekonečným možnostem.“
Dialog se stávajícími budovami a krajinou
Na pozemku, na kterém architekti z MAD studia vyvíjeli nový projekt, se již nacházela řada staveb různého stáří a typu. Ma Yansongovi se podařilo přijít s návrhem, který je pro tuto oblast vizuálně velmi působivý, prokazuje respekt ke stávajícím stavbám, spojuje staré a nové v harmonickém dialogu a zároveň zachovává individualitu každé z nich. Nová netradiční budova tedy tvoří jakousi plovoucí střechu, která spojuje různé nezávislé prostory a zároveň dává lidem pocit, že vstoupili do zcela nové sféry. Plovoucí střecha evokuje dětské čínské přísloví ze starého Pekingu vztahující se k jejich nekonečné energii. Zvlněná topografie střechy vytváří jakousi mimozemskou krajinu a láká děti k běhání, hraní a interakci s ní i mezi sebou navzájem. V kombinaci se starobylým nádvořím, starými stromy a oblohou na dosah vzniká surrealistické prostředí, které děti inspiruje k přemýšlení.
Společnost MAD nezapomněla ani na přírodu a úctu k ní. Na úrovni terénu navrhla tři nádvoří kolem starých stromům, které ponechala na původním místě. Tato nádvoří poskytují výukovým prostorám světlo, zatímco skluzavky a schody ho spojují se střešní krajinou nad nimi. „Příroda se zde stává hlavním tématem a architektura se točí kolem ní,“ komentuje Ma Yansong.
Výrazný zevnějšek skvěle kompenzuje světlý a vřelý interiér. Jeho zavěšením na jedinou hliníkovou mříž se snižuje vizuální výška, což vede k vytvoření teplejšího a útulnějšího prostoru, který odpovídá měřítku a pohodlí, jež děti potřebují. Skleněné stěny od podlahy ke stropu naplňují místnosti dostatkem slunečního světla a zároveň se vizuálně propojují se starým dvorem a opticky prodlužují vnitřní prostor. Přechod z prvního patra dolu na východní straně haly je chytře řešen jako divadlo, jehož horní část je obklopena kruhovou stěnou z dvojjazyčných kreslených knih. Divadelní jeviště slouží zároveň jako vstup na dvouúrovňové kryté hřiště.
Součástí mateřské školy je také rodičovské centrum, výtvarná a taneční třída, výstavní síň výtvarných děl, recepce a administrativní kancelář, kuchyňka a místnost na spaní. Západní část haly je vyhrazena pro výuku. Namísto rovných uzavřených zdí oddělují jednotlivé výukové místnosti v pravidelných intervalech zakřivené stěny, čímž vzniká interiér „bez hranic“, který navozuje otevřenější a uvolněnější atmosféru školky a podporuje interakci mezi dětmi a personálem.
Probuzení kreativity
Vybrat školku pro své ratolesti bývá vždy oříšek, jelikož jim chceme poskytnout ideální prostředí, aby se mohly vyvíjet správným směrem už od raného dětství. Na to společnost MAD při návrzích nové školky YueCheng Courtyard Kindergarten myslela a snažila se vytvořit atmosféru vzbuzující otázky, kreativitu a přemýšlivost. Netradiční architekturu harmonicky propojila se starými budovami i přírodou a navrhla tak naprosto unikátní architektonické dílo, které potěší nejen na pohled, ale i pohladí po duši. Posuďte sami!