Z nové budovy základní školy AMOS by měl Komenský radost
Jak už jsme zvyklí, prestižní Česká cena za architekturu každoročně nabízí nespočet atraktivních domácích projektů. V časopisu Alaxmag pro vás postupně vybíráme ty nejzajímavější, které vám i za účasti jejich autorů představujeme. Grand Prix v nové kategorii šetrných budov v 5. ročníku soutěže v roce 2020 získal ateliér SOA architekti za projekt nové budovy základní školy AMOS pro obce Psáry a Dolní Jirčany v okrese Praha-západ.
Prestižní soutěžní přehlídku vyhlašuje Česká komora architektů, aby tak pro veřejnost zviditelnila kvalitní díla začínajících i zavedených architektů a ateliérů. Projekty jsou hodnoceny po stránce technické i estetické kvality provedení, a to v kontextu doby vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Účastníci se do soutěže mohou přihlásit bezplatně, podmínkou jsou však realizace dokončené v posledních pěti letech na území České republiky. Do křesel pro porotu pravidelně usedá sedm světových profesionálů z řad architektů a urbanistů, kteří mezi finalisty vybírají pouze jediného hlavního vítěze! Dále se udělují ještě ocenění za výjimečný počin a ceny partnerů soutěže.
Nákladnému projektu pomohly dotace
Potřeba zřízení nové budovy základní školy s kapacitou 18 tříd pro 450 dětí ze Psár a Dolních Jirčan byla předmětem diskuzí již od roku 2010. Pod vítězný návrh se za účasti spoluautorů podepsalo trio z SOA Ondřej Píhrt, Štefan Šulek a Ondřej Laciga. Realizace byla zahájena v roce 2014, ke slavnostnímu otevření pak došlo na začátku školního roku 2019/2020.
Finančně náročný projekt, který se v celkových nákladech vyšplhal na 420 mil. Kč, byl pro samotnou obec nemyslitelný, a to i v případě úvěru. Situaci nakonec vyřešily dotace ministerstva školství podporující vznik nových škol v okolí Prahy, ze kterých bylo čerpáno 238 mil. Kč. Z celkem deseti příjemců této dotace se v Psárech dokonce podařilo záměr dokončit jako první a k podobným počinům inspirovat i další obce! Zbylých 50 mil. Kč poskytl Státní fond životního prostředí, 12 mil. Kč Středočeský kraj a cca 6 mil. Kč evropské fondy na odborné učebny a multimediální dílny. Celé vnitřní vybavení školy pojmenované podle Jana Amose Komenského obec pokryla z vlastních úspor a půjčkou. Podle slov starosty Milana Váchy však díky multifunkčnosti budovy odpadla potřeba dále samostatně řešit obecní knihovnu či kulturní dům.
Komplex budov nové základní školy působí díky své bílé omítce, sedlovým střechám i celkovému tvaru poměrně nenápadně a minimalisticky. Objekt umístěný v mírném svahu na území bývalého pole přirozeně navazuje na nedávno revitalizovanou dolnojirčanskou náves. Zastavěná plocha tvoří 3834 m², užitná plocha pak 8300 m². Dvě podlouhlá křídla s učebnami a kancelářemi inspiroval vzhled původních hospodářských stavení. Mezi sebou svírají nižší budovu tvaru kvádru s moderním obložením z dřevěných lamel, která představuje jídelnu a tělocvičny. Exteriér dotváří parkoviště a veřejné prostranství pro pěší.
V obci škola nezřídka funguje také jako komunitní centrum pro setkávání občanů a různých organizací. Kvalitní společenské prostory, jejichž provoz však nebude narušovat souběžnou výuku, byly proto při realizaci podmínkou. Rozsáhlá dvoupodlažní jídelna se díky chytrému dispozičnímu uspořádání proměňuje v posluchárnu s jevištěm nacházejícím se v menší tělocvičně. Další prostor pro pořádání akcí nabízí venkovní terasa se schodištěm, které využívají i učitelé během výuky v odborných učebnách v přízemí. Ke společenským účelům v případě potřeby poslouží i dvě tělocvičny, venkovní sportoviště nebo školní (a současně i obecní) knihovna. Poslední jmenovanou mohou žáci navštěvovat i během výuky.
Barevná výuka s otevřenou komunikací
Interiér školy v duchu „learning landscape“ nabízí přirozeně ohraničené zóny, ve kterých děti získávají rozdílnou míru soukromí. Společnou centrální halu obklopují v organizovaných klastrech vždy dvě až tři kmenové učebny pro celkem 130 žáků. Mezi sebou je vertikálně propojují barevně odlišená schodiště vedoucí na venkovní terasu. Děti se tak mimo jiné mohou se svými jednotkami snadno identifikovat. Pestrost a hravost vnitřních prostor odráží filozofii vedení školy, která staví na aktivní komunikaci s žáky i rodiči a po vzoru jmenovce školy také na učení hrou.
Materiálovou dominantu celého interiéru tvoří dřevo. Najdete jej nad vstupním vestibulem, jídelnou i na obkladech stěn, nábytku, parapetech i již zmiňované venkovní fasádě. Žákům předává hřejivou atmosféru bezpečí domova, která je zklidňuje. Zároveň stylem dětských kreseb slouží jako orientační systém. Autoři projektu mysleli samozřejmě i na udržitelnost. Školu proto navrhli jako energeticky pasivní, disponuje také vlastním systémem sběru dešťové vody. Tyto faktory v rámci architektonické soutěže přirozeně vedly právě k získání ocenění v kategorii šetrných staveb.
Po slavnostním otevření v září 2019 se žáci i učitelé museli vyrovnat nejen s novými možnostmi moderní, vzdušné a prostorné budovy, ale i silným zájmem novinářské obce. K nadstandardnímu vybavení školy patří například lezecká stěna, zumba sál, mediální sál nebo cvičná kuchyně, řemeslný ateliér a dílny. Vzniklo tak ideální podhoubí pro badatelské vedení výuky, setkávání mezi skupinami dětí či kooperaci při mezitřídních projektech. Všechna zařízení jsou kromě dětí k dispozici všem místním obyvatelům, prostory si mohou pronajmout i externí organizace.
Jak se vám nová škola AMOS líbí? Ateliér SOA architekti si podle nás rozhodně zaslouží výbornou! Nezbývá než litovat, že už jsme nějaký ten pátek po škole…