Zanedbané Riegrovy sady jako moderní městské lázně? Možná už v roce 2030!
Riegrovy sady na Vinohradech trpí nevalným zájmem města i nedostatkem prostředků na jejich údržbu. Zanedbanému parku však svítá nová naděje. Do roku 2030 se může proměnit v lázeňský komplex, který Praha dlouhodobě postrádá. Atraktivní řešení navrhl ateliér Brainwork pod vedením architekta Petra Jandy. Na co se můžeme těšit?
Architekt Petr Janda z ateliéru Brainwork se coby lokální patriot začal o projekt obnovy Riegrových lázní zajímat i ze soukromého hlediska. V Praze totiž významně postrádal dobře dostupné zařízení pro koupání s dětmi. Formou tzv. městské intervence se proto s kolegy ze svého studia rozhodl odkrýt potenciál tohoto polozapomenutého místa. Společně jej oblékli do již existujícího konceptu, se kterým si ateliér Brainwork pohrával po několik předcházejících let. „Vinohrady velmi dobře znám, k této pražské čtvrti mám intenzivní osobní vztah. Formou intervence jsem se proto rozhodl využít příležitost k revitalizaci Riegrových sadů a vdechnout jim tak nový život. Vzhledem k nedostatku zájmu i prostředků totiž park dlouhodobě spíše upadá,“ komentuje projekt Petr Janda.
Nové koupaliště pro Prahu
Koncept Petra Jandy a Brainwork počítá s obnovou zanedbaných zelených ploch a nastolením symbiózy s architektonicky unikátní zástavbou, která park obklopuje. Zároveň má být vybudováno nové koupací zařízení pro rodiny a místní obyvatele. Jde o řešení šité přímo na míru lokalitě. Plánovaný lázeňský komplex bude svému účelu odpovídat vizuálně i po stránce začlenění do místního kopcovitého terénu s četnými přirozenými příležitostmi k relaxaci.
Lázně mají být v kontextu parku prakticky „neviditelné“. Do celkového designu byly zakomponovány již vzrostlé dřeviny, křoviska a travnaté plochy. Autoři počítají s celoročním provozem areálu, přičemž strategie se bude měnit v závislosti na období. Venkovní bazény mohou být přes zimu částečně uzavřeny. Projekt zahrnuje kryté lázně a několik různých typů bazénů, mimo jiné letní venkovní bazén nebo zařízení pro relax a wellness. Chybět nebude ani nezbytné zázemí v podobě šaten, restaurací a kaváren. Ateliér Brainwork v návrhu pracuje s pozůstatky původního kamenného zdiva. Vstup do zařízení by mohl vést například skrze historickou niku s valenou klenbou, pomocí kamenného schodiště nebo rampy.
V rámci komplexu byl kladen důraz na vložení co největšího počtu jednotlivých komponentů s ohledem na stávající možnosti terénní základny. Základní rozdělení je dvojí - přímo do základny bylo vloženo technické zázemí šaten, wellness a zásobování. Nadzemní část zahrnuje krytý bazén a restaurace, na něž plynule navazuje venkovní bazén se zelenou střechou, jejímž prostřednictvím bude kompenzován dopad výstavby na zdejší životní prostředí. Tvar zelené střechy přirozeně kopíruje propozice venkovního bazénu a přidružené relaxační zóny tak, aby nebránil expozici slunci ani přirozenému odpolednímu zastínění plochy okolními stromy.
Moderní technologie pro komfortní klima
V rámci plánovaných služeb mají Riegrovy lázně kombinovat tradiční osvědčené metody v oboru. S ohledem na rentabilitu zařízení samozřejmě adaptované na požadavky moderních návštěvníků. Energii zajistí komplex tepelných čerpadel využívajících integraci fluidního potrubí do pilotových vrtáků. Na tuto metodu pak navazuje použití vysoce výkonných bezrámových oken s čtyřtabulovým izolačním zasklením a vnitřních systémů regulace teploty, ventilace a rekuperace.
Podmínky v interiéru budou založeny na nízkoteplotním přenosu, přičemž návštěvník není schopen rozeznat rozdíly teplot při kontaktu s podlahou nebo stropem, ani zdroje a směr proudění vzduchu. Systém řízené výměny tak vytváří optimální klima bez nepříjemných výkyvů. Tepelné čerpadlo bude v provozu celoročně včetně zpětného chodu a rozvodu zbytkového tepla a chladu mezi podzemní a nadzemní části areálu. Díky tomu došlo k výraznému snížení celkových nákladů na energetický provoz. „Revitalizaci vnitřních prostorových rezerv našeho hlavního města a jejich funkční redefinici v rámci současných požadavků vnímáme jako naši primární architektonickou misi, kterou se snažíme naplňovat již více než patnáct let,“ říkají o svém poslání autoři projektu z ateliéru Brainwork.
Úspěch je nasnadě - koneckonců, v minulosti se jim s tímto přístupem podařilo obnovit mezinárodně obdivovanou pražskou náplavku a proměnit ji tak z nehostinného parkoviště v jedno z nejoblíbenějších míst k setkávání Pražanů. Práce zde přitom zdaleka není u konce – na realizaci ještě čeká například plovoucí bazén na Vltavě. Budoucnost pražských veřejných zařízení je, zdá se, v dobrých rukou!