Zima přichází. Poradíme vám, jak zabránit úniku tepla.
Stačí se podívat z okna a jedno je jasné. Zima už je pomalu tady a s ní přichází i sychravé počasí. Ať už máte toto období rádi či ne, zajisté se všichni shodneme na třech věcech. Nikdo se nechce doma klepat zimou, platit za vytopení astronomické částky a zbytečně pouštět teplo ven. Pojďte si společně s námi projít několik rad, které vám pomůžou domácnost upravit tak, že vám poděkuje jak vaše peněženka, tak planeta. A váš teplý svetr na doma? Ten klidně nechte ve skříni.
Začněte u oken
Nejspíše není potřeba zdůrazňovat, že pokud se v bytě nebo domě topí, mají být okna zavřená. To ale určitě neznamená, že byste neměli větrat. Udělejte to však rychle a efektivně, otevřete všechna okna a dveře naráz, tak aby se vytvořil velký průvan a provětrala se celá místnost. Vyvětrat celý prostor je daleko efektivnější než nechat teplo pomalu unikat ven větráním přes ventilačku.
Nejdůležitější věc jsme si tedy ujasnili, teď je potřeba zkontrolovat, zda okna a vchodové dveře nepropouští drahocenné teplo ven. Obzvláště u starších oken bývá problém s těsněním. Než tedy investujete do moderního topného systému, zvažte předně výměnu starých oken, případně jejich izolaci například silikonovým těsněním. Pomoci mohou ale i zdánlivě nesouvisející doplňky jako žaluzie nebo venkovní rolety, které teplo unikající z prostoru přidrží. Výborným neviditelným pomocníkem jsou například okenní folie. Ty nejenže brání rozbití oken, ale působí i jako izolace, která brání teplu unikat skrz sklo.
Izolace je základ
K úniku tepla ale nedochází jen okny nebo dveřmi. Jeho velká část se ztratí skrz strop, podlahu nebo stěny. Věděli jste, že střechou může uniknout až 25 % tepla, střešními okny dalších 10 %, stěnami kolem 30 %, zatímco vstupními dveřmi jen 2 %? Lze tomu ale předejít kvalitní izolací.
Izolace patří k těm stavebním pracím, na kterých se rozhodně nevyplatí šetřit, neboť se jedná o věc, kterou je nejlepší udělat jednou a pořádně. Vnější stěny novostaveb se ještě před doděláním fasády obkládají polystyrenem, v závislosti na tloušťce této vrstvy se může v domě udržet až o 85 % více tepla. Další, ačkoliv o něco dražší možností je použití minerální vaty, která má oproti polystyrenu tu výhodu, že je nehořlavá. Pokud již fasádu máte a nechce se vám zateplovat zvenku, můžete to zkusit zateplením vnitřní částí střechy. K tomu se využívá nejčastěji granulovaná minerální vata, které se také říká skelná. Ta se zafouká do dutin střechy, kde poté tvoří izolaci. Nemusí se však používat jen na střechu, ale klidně i na podlahy.
Zkontrolujte i kotel
Aby se topilo efektivně, je potřeba váš topný systém pravidelně kontrolovat. Odborníci doporučují kontrolu celého systému alespoň jednou ročně, nejlépe vždy před topnou sezónou. Pozor, celková kontrola topného systému ale není totéž, co revize kotle. Ačkoliv má kotel na starosti generování tepla, existuje řada dalších součástek, které je potřeba udržovat v maximálně dobrém stavu. Jen tak bude vytápění efektivní a nebude docházet ke zbytečným únikům tepla. Zkontrolovat tedy nechte nejen kotel, ale i termostaty a radiátory. Právě pak si můžete být jisti, že technicky vše funguje tak, jak má.
Stále uniká teplo?
Pokud jste ani po přečtení tohoto článku neodhalili zdroje úniku tepla, obraťte se na odborníky, kteří se tomuto problému podívají na zoubek tepelnou kamerou. Takzvaná termodiagnostika se dělá pomocí infračerveného záření, jejím výsledkem je tepelná mapa, na které je jasně zřetelné, kde jsou na stavbě slabá místa a odkud teplo uniká. Termodiagnostiku je nejlepší dělat, když je rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou alespoň 10°C, aby byl obrázek co nejzřetelnější.
V zimě si můžete pomoci i sami. Všimli jste si, že když napadne sníh, na některých střechách se drží, kdežto na některých střechách roztaje? Nemusíte disponovat žádnou sofistikovanou technologií, abyste odhalili tento jednoduchý fyzikální princip. Tam, kde uniká teplo střechou, sníh roztaje.
Věděli jste?
Spousta lidí si myslí, že zateplení dokáže vyřešit problém vlhkosti domu. To ale vůbec není pravda! Jestliže do konstrukce zatéká nebo do ní prosakuje vlhkost ze země, ani to sebelepší zateplení vám nepomůže. V tomto případě je neprve třeba odstranit příčinu vlhkosti a teprve poté se pustit do zateplení.
Pár tipů na závěr
- Víte, že mít doma příliš teplo není to nejlepší pro vaše zdraví? V přetopeném prostoru můžete trpět například bolestmi hlavy nebo poruchami soustředění. Optimální pokojová teplota by se měla pohybovat kolem 20 °C, na spaní se doporučuje ještě o 2 až 3 stupně méně.
- Prostor kolem radiátoru by neměly blokovat žádné předměty ani nábytek. Na radiátor by se nemělo nic dávat, nepokoušejte se ho ani nijak dekorovat. Čím bude radiátor volnější, tím více tepla může generovat.
- Termoregulátor není kolotoč, netočte s ním zbytečně. Pro váš topný systém je střídání malé a vysoké teploty zbytečnou námahou. Ideální je hlavici nastavit na střední teplotu a tu nechat.
- Jdete ráno do práce a před odchodem vypínáte topení? Chyba. Při úplném vypnutí topení totiž zdi během dne vychladnou, a když poté odpoledne či večer prijdete a topení znovu zapnete, bude výhřev trvat mnohem déle. Je proto lepší před odchodem topení zcela nevypínat, ale ztlumit ho na nízkou teplotu.