Znáte 7 nesmrtelných ikon designového nábytku?
Nábytek rozhodně není jen nutným vybavením interiéru. Jde o druh umění, který dokáže pozvednout estetické a funkční kvality jakéhokoli prostoru. Vizonářští návrháři napříč desetiletími odvážně posouvali hranice a konvence a vytvořili jedinečné kusy, které dodnes udivují svou nadčasovostí. Inspirujte se 7 nesmrtelnými ikonami světového nábytku!
1. Křeslo a podnožka Eames Lounge Chair od Charlese a Ray Eamesových
Tento robustní set pro každodenní odpočinek vytvořilo manželské návrhářské duo Eamesových v roce 1956. Jedná se o skutečný majstrštyk moderního designu poloviny 20. století. Luxusní kombinace ohýbané překližky, koženého čalounění a inovativního řemesla redefinovala koncept pohodlí a elegance. Dodnes spředstavuje ultimátní vyjádření sofistikovaného stylu, který můžete potkat v domácnostech, ale i designových muzeích po celém světě.
2. Židle Barcelona od Ludwiga Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe, průkopník moderní architektury, stvořil židli Barcelona v roce 1929 jako součást svého návrhu pro německý pavilon na mezinárodní výstavu v eponymním španělském městě. Model se vyznačuje elegantním, minimalistickým ocelovým rámem spojeným s luxusními koženými polštáři a perfektně naplňuje Roheho klíčovou filozofii „méně je více“. Funkční krása tohoto kousku je stále aktuální, krátkodobým trendům navzdory!
3. Stůl Tulip od Eero Saarinena
Hravý model stolu z 50. let minulého století oplývá takřka skulpturální jednoduchostí. Saarinen toužil především po inovativním řešení podnože. Navrhl proto zakřivený podstavec, který nese kulatou nebo oválnou desku stolu. Jeho novátorský design nejenže způsobil revoluci v estetice jídelních stolů, ale současně nabídl i praktické řešení pro otevřenější a přehlednější interiéry.
4. Lehátko LC4 od Le Corbusiera
Le Corbusier, vizionářský architekt a designér, se na vytvoření modelu LC4 v roce 1928 spojil s architekty Charlotte Perriand a Pierrem Jeanneretem. Tento kus je se svými čistými liniemi a ergonomickým tvarem zosobněním principů modernismu. Nastavitelný sklápěcí mechanismus lehátka umožňuje uživateli najít perfektní polohu pro relaxaci, i proto se jedná o legendu funkčního pojetí stylu.
5. Židle Louis Ghost od Philippa Starcka
Jídelní židle Louis Ghost z roku 2002 je hravou a kreativní reinterpretací klasického křesla Ludvíka XVI. Svérázný model je vyroben výhradně z průhledného polykarbonátu, i proto stírá hranice mezi tradičním a současným designem. Díky průhledné struktuře tento slavný kousek bez problému začleníte do jakéhokoli typu interiéru, který okoření špetkou rozmaru a modernosti.
6. Židle Wiggle od Franka Gehry
Frank Gehry proslul svými avantgardními architektonickými návrhy, než se v roce 1972 pustil do tvorby nábytku. Designovému světu daroval židli Wiggle vyrobenou z vrstev vlnité lepenky, čímž připomíná spíše sochařské dílo. Gehryho nekonvenční použití materiálů a schopnost proměnit něco tak skromného, jako je karton, ve funkční a vizuálně podmanivý nábytek, je ukázkou geniální tvůrčí perspektivy.
7. Křeslo Swan od Arne Jacobsena
Půvabné křeslo navržené společně s modelem Egg v roce 1958 pro SAS Royal Hotel v Kodani je triumfem organického designu. Jeho ladné a obepínající křivky poskytují uživateli nečekané pohodlí posezení. Fluidní linie a nadčasový vzhled křesla Swan jsou dodnes oblíbenou volbou stylistů do různých typů prostorů – soukromých, komerčních i pracovních. Původní kousek vznikl v garáži dánského designéra Arne Jacobsena v jeho domě v Klampenborgu a od té doby se vyrábí ve Fritz Hansen.
A co vy? Motivovala vás přehlídka dnešních skvostů k jejich pořízení, nebo se raději držíte vlastního originálního stylu? Další porci inspirace najdete v e-shopu ALAX, kde pro vás pravidelně přidáváme kvalitní designový nábytek prémiových evropských značek. Vybrané kousky si můžete prohlédnout také v showroomu v Praze, kde vám s jejich výběrem poradí náš tým odborníků.