Zuri Zanzibar: Hotel, kde se tradice a udržitelnost potkávají s luxusním komfortem
Pláže s bílým pískem, tyrkysově průzračná voda, exotické květy i africké delikatesy. Zanzibar, ostrov voňavého koření, je oblíbenou dovolenkovou destinací a jeho popularita má stále více vzrůstající tendenci. Zásluhy na tom nese i nadstandardní hotelový komplex Zuri Zanzibar navržený českými architekty ze studia Jestico + Whiles. Celý objekt se nese v duchu udržitelnosti a ekologie a nabízí ubytování promyšlené do posledního detailu.
Dvanácti hektarový objekt je situován na jedné z nejkrásnějších pláží Indického oceánu. Skládá se z 55 bungalovů, vil a apartmánů se soukromými terasami s výhledem na pobřeží pokryté vzrostlými palmami i na romantické západy slunce. Celkové prostorové řešení je inspirováno prostředím tropického ostrova, a tak jsou skupinky bungalovů obklopené zelení, která tvoří malé soukromé zahrádky pro každého hosta. V srdci celého resortu se pak rozprostírá centrální zahrada poskytující stín lokálních stromů a rostlin vybízející k bloumání po klidných pěšinkách s povrchovou úpravou z korálového kamene.
Lidskost a udržitelnost, hlavní motto studia Jestico + Whiles
Mezinárodní kancelář Jestico + Whiles má za sebou projekty napříč celým světem. Byla založena v roce 1977 v Londýně a od té doby úspěšně buduje své jméno na poli architektury, interiérového designu i územního plánování. Od roku 1992 má pobočku i v Praze. Ta obhospodařuje zejména aktivity ve střední a východní Evropě a mezi její kompetenci patří právě i Zuri Zanzibar. Mezi základní hodnoty studia patří inovativní a flexibilní způsob práce, blahobyt zaměstnanců i klientů a udržitelný přístup k životu. Do portfolia společnosti patří luxusní hotely a restaurace, univerzitní kampusy a muzea, řešení kancelářských prostor či rekonstrukce historických budov.
Inspirace v místní přírodě i kultuře
Architekti kladli důraz na zodpovědný přístup k přírodě a také místní kultuře. Od prvních chvil realizace resortu se tým spojil s místní komunitou, aby se přiblížil její filozofii i způsobu života. Dokonce do stavby zapojili i velkou skupinu obyvatel a nyní je hotel po důkladném zaškolení i zaměstnává, čímž jim poskytuje nové možnosti příjmů i vzdělání v oblasti cestovního ruchu.
Tradiční řemeslo, klima, geografické prvky, optimistická nátura i materiály z lokálních zdrojů. To všechno návrháři vzali v potaz a stvořili unikátní oázu klidu, kde se design snoubí s maximálním komfortem. Rovnováha v přírodě ostrova Unguja je velmi křehká, a tak bylo potřeba přistupovat k projektu zodpovědně. Jednotlivé bungalovy jsou postaveny tak, aby se jakoby vznášely nad svažitým terénem, podporovaly přirozené proudění vzduchu uvnitř a neovlivňovaly negativně ekosystém. Dřevěná kůlovitá konstrukce je vyrobena z udržitelně pěstovaného krátkého dřeva, nebyly tedy pokáceny žádné velké stromy. Bungalovy jsou chráněny střechami z tradiční africké krytiny miasa či dřevěných šindelů a disponují zastíněnou terasou určenou pro odpočinek na čerstvém vzduchu. Ubytování ve vilách nabízí ještě více prostoru a například soukromou vířivku, svůj vlastní bazén či kousek pláže a dechberoucí výhledy na Indický oceán.
Africký styl se promítl i do interiérů. Masivní podlahy, trámové stropy, okna a dveře vyřezávané místními řemeslníky. To vše je doplněné unikátními malbami tanzanské umělkyně Sarah Markers, závěsy z korálků vyrobených z recyklovaných časopisů od zdejší společnosti Chako a dalšími hřejivými prvky, které dokreslí útulnou atmosféru. Velká část nábytku je vyrobena značkou Dhow Furniture, která recykluje dřevo ze starých rybářských lodí. Citlivé kombinování textur, materiálů i barev a propojení s lokální kulturou pomáhá zajistit autentický zážitek a návštěvníkům přibližuje nezaměnitelnou osobitost ostrova.
Maximální udržitelnost
Ekologická stopa, kterou resort zanechává, je minimální. Cílem je co největší soběstačnost. Odsolovací zařízení proměňuje mořskou vodu na pitnou. Na zavlažování zahrad a další užitkové potřeby čistí odpadní vodu a sbírá i tu dešťovou. Interiéry disponují inovačním systémem klimatizace, která využívá jen čtvrtinu běžné spotřeby. Zuri je prvním africkým letoviskem certifikovaným podle komplexních standardů skupiny EarthCheck, jež je světovým lídrem v oblasti ověřování a certifikace udržitelnosti cestovního ruchu, a prvním letoviskem na světě, kterému byl v roce 2019 udělen zlatý certifikát. Nyní je projekt nominován na cenu ABB Leaf Awards 2021, která oceňuje inovativní architektonické návrhy. Je v užším výběru v kategorii Best achievement in environmental performance project a Best hospitality building project (nejlepší počin v oblasti udržitelných projektů a nejlepší stavba v pohostinství).
Pobyt, který je prospěšný pro duši i tělo
Kromě klasických dovolenkových radovánek jako je odpočinek a plavání v moři či bazénu poskytuje toto harmonické místo spoustu dalších zážitků. Jóga, meditace a procházky v zahradě s kořením, masáže ve wellness centru, workout ve venkovní posilovně, to všechno je balzámem pro psychickou i fyzickou kondici. V Zuri vám mile rádi pomohou uspořádat pohádkovou svatbu, oslavu nebo tam můžete strávit ty nejromantičtější líbánky pod sluncem.
Kapitolou sama pro sebe je gastronomie. Sedm různých posezení v podobě barů a restaurací nabízí to nejlepší z africké a arabské kuchyně s evropskými a indickými vlivy. Explozi lokálních chutí si tak vychutnáte na pláži, u bazénu, v jedné z restaurací nebo v soukromí apartmánu. Odvézt si můžete i nezapomenutelný zážitek v podobě večeře se západem slunce nebo třeba zkušenost z lekce svahilského vaření.
Zanzibar je plný možností. Zamilují si ho jak sportovci a dobrodruzi, tak ti, kteří chtějí vypnout a jen se kochat tropickou florou a faunou, zkoušet nové chutě a vyhřívat se na slunci. Potápění a šnorchlování, plavby loďkou nebo třeba výlet do vnitrozemského tropického pralesa, to budou opravdové zážitky na celý život. Tato minimálně dotčená exotika v blízkosti rovníku nabízí přátelskost místních obyvatel, pestré barvy, neznámé vůně a kulturu, která si stále zachovává svou autentičnost.
Zdroj fotografií: Jestico + Whiles
Autor článku: Romana Šimáčková Lembacherová