EMECO
Kvalitní recyklované židle EMECO
Ekologický design z Ameriky
Společnost EMECO založil v roce 1944 Wilton Dinges v americké Pennsylvanii. Ještě před koncem druhé světové války získal od americké vlády zakázku na výrobu židlí pro námořnictvo. To znamená, že židle musely být lehké a přitom odolné. Jako materiál byl pro své vlastnosti vybrán hliník. Vznikla tak židle s praktickým využitím, která byla pojmenována 1006, ale bývá častěji označována jako Navy chair. Emeco jako jediná firma vyrábí své židle ručně a to v 77 krocích. Emeco navíc využívá recyklované materiály, čímž vytváří udržitelný nábytek jak do interiéru, tak i exteriéru.
O značce EMECO
Wilton Carlyle Dinges ve své společnosti Electric Machine and Equipment Company (dnešním Emecu) a zaměstnával místní ocelářské pracovníky. První zakázka přišla v roce 1944, židle 1006 Navy Chair byly použity pro válečné lodě a námořnictvo. Díky druhé světové válce se podnikání daří, poptávka po židlích je velká a Emeco tak směle zásobuje americké námořnictvo kvalitními židlemi. Život na námořní lodi v době zuřící války je těžký - slaná voda, slaný vzduch, občas vedle vás vybuchne torpédo, to vyžaduje velmi odolný materiál. Společnosti Emeco se podařilo vyvinout metodu, sestávající se z 77 kroků, díky nimž je obyčejný hliník mimořádně silný. 1006 Navy Chair proto od počátku vyla solidní, chytrou a odolnou židlí. A to, co funguje pro jedno náročné prostředí, bude nakonec vyhovovat mnoha a mnoha dalším, proto dnes židle Navy zdobí restaurace, hotely a kanceláře celého světa.
Ikonické židle EMECO
Židle Navy byla tak kvalitní, že byla skoro nezničitelná. V roce 1945 válka skončila a pokud tedy měla tato židle a potažmo celá společnost přetrvávat dále na trhu, potřebovala najít pro židli nové využití. Do čela společnosti se dostává Gregg Buchbinder a všimne si, že architekti a designéři používají Navy Chair velmi novým a moderním způsobem, vlastně, zakázky na výrobu židlí 1006 Navy se jen hrnou a to i od známých designérských jmen jako byl Ettore Sottsassa, Giorgio Armani nebo odvážný mladý francouzský designér Philippe Starck. Jeden z prvních designérských projketů, kde byly židle Navy využity, byl eklektický hotel zaměřený na design v New Yorku - Paramount. U námořncké židle nastal zlom - poprvé má jiné, neunitární využití.
Ikonický designér Phillipe Starck
Na počátku nového tisíciletí běží spolupráce mezi Phillippem Starckem a společností Emeco plným proudem. Obě strany zainteresovaně zkoumají nové způsoby sezení až vznikne - Hudson Chair. Styl židle je čistý, redukční a svým jednoduchým designem nenarušuje okolí, ba naopak, krásně do něj zapadá. Pokud o židli Hudson mluvíme jako o krásné, je to výraz velmi podhodnocený. O necelý rok později se Hudson dostává i do stálé sbírky Muzea moderního umění. Architekt Frank Gehry objednal 125 židlí Hudson do svého studia. Gregg je osobně doručuje. Výsledkem jejich setkání je židle „Superlight“. Dalš židle Nine-0 je představena na Salone De Mobile 2008.
Začalo to šrotem z hliníku. Tenkrát to ještě neznamenalo žádnou ,,zelenou cestu", recyklovaný hliník byl prostě tím správným materiálem pro tuto práci. Nyní se hliníkový šrot podobně jako koksové láhve, průmyslové zametače, použité dřevo nebo energeticky úsporný beton, zaujal daleko modernější postavení. Lidé čím dál více oceňují ekologické materiály. Revolučním kouskem byla 111 Navy, její tvorba vyžadovala novou vědu a hodně tvrdé práce, ale pokud by se projekt povedl, mohlo Emeco zachránit tuny šrotu ze skládek. 111 Navy je židlí, která jde daleko za hranice recyklace. Emeco inspirovalo mnoho designérů, aby přemýšleli o originálních projektech s využitím recyklovaných materiálů a u mnoha známých a vlivných designérů jako Philippe Starck, Konstatntin Grcice či Jasper Morrison se jim to povedlo.
Udržitelné materiály a ekologie
Mají společnosti cíle nad rámec toho, co produkují? Myslím, že ano. Silné a inteligentní volby spolu se silnými a inteligentními produkty jsou dobrou cestou. Emeco s tím začalo v roce 1944, ze zachráněného hliníku vyrobili židle pro americké námořnictvo. Dnes Emeco vyrábí z plastového šrotu, který je místo oceánů a skládek v židlích, které vydrží. Ochraňovat planetu je nutnost. Recyklovat, znovu použít, začít tím, co zbylo a proměnit to v něco, co vydrží.
EMECO píše historii
Společnost Emeco byla založena v roce 1944 za účelem výroby lehkých, nekorozivních, ohnivzdorných a torpédových židlí pro americké námořnictvo. Klasická námořní židle byla vyrobena tak, aby vydržela nejméně sto padesát let. Dnes Emeco nadále vede toto odvětví, zkoumá a inovuje způsoby, jak využívat spotřebitelský a průmyslový odpad a jiné ekologicky odpovědné zdroje k vytváření jednoduchého, nadčasového nábytku, který odpovídá přísným ekologickým standardům. Všechny produkty jsou vyrobeny v USA. Emeco dodržuje všechny příslušné federální zákony USA a státní zákony Pensylvánie týkající se zaměstnanosti, práce a hlavně životního prostředí. Zavázali se chránit životní prostředí výběrem materiálů, metod a procesů, které nabízejí pro životní prostředí nejmenší riziko, aniž by byl ohrožen design, kvalita nebo cenová dostupnost. Náš závazek k udržitelnosti a minimalizaci našeho dopadu na životní prostředí jde daleko nad rámec příslušných zákonů a předpisů. Začali měřit a deklarovat emise CO2 svých výrobků, protože znalost uhlíkové stopy je prvním krokem k jejímu snížení. Stejně jako třeba nutriční štítky na potravinách má i označení uhlíkové stopy pomáhat lidem přijímat informovanější rozhodnutí.
Výroba židlí EMECO
Emeco vyrábí hliníkové židle v Hanoveru v Pensylvánii. Od roku 1944 je továrna stále na Elm Avenue a stále je vyrábí ručně. Výroba našich židlí vyžaduje 77 kroků a jedinečnou směs pensylvánského maziv, doladěné jemným vyladěným řemeslným zpracováním, které se předává z generace na generace. Takto židle nevyrábí nikdo jiný.