Jak omezit šíření viru v kanceláři? Poradíme, jak na údržbu a dezinfekci povrchů
Všichni doufáme, že jakmile pomine koronavirová epidemie, naše životy se vrátí do zaběhlých kolejí. V zaměstnání bychom ale rozhodně neměli zapomínat na zvýšená hygienická opatření.
Nyní se zaměříme na údržbu a dezinfekci kancelářského zařízení. Zaměstnavatelé i zaměstnanci se pochopitelně starají o čistotu svého pracovního prostředí, otázkou zůstává, zda jsou zaběhlé metody dostatečné v boji proti viru. Pojďeme si shrnout doporučení od našich dodavatelů, jak čistit a dezinfikovat různé materiály, z nichž je náš nábytek vyroben.
KOV
Pravidelné čištění
- Kov je poměrně nanáročným materiálem a pokyny pro pravidelné čištění jsou podobné jako u melaminu s jednou výjimkou, kovové povrchy lze čistit také párou.
Dezinfekce
- Je možné použít: Ethanol, Isopropanol, třecí alkohol, lakový benzín, čisticí prostředky na okna, ale vždy doporučujeme nejprve vyzkoušet na malé ploše.
- Za žádných okolností by se neměly používat následující čisticí prostředky: Alkalické bělidlo (pH> 9, v závislosti na koncentraci) a sírová, octová, dusičná a chlorovodíková kyselina.
DÝHA
Pravidelné čištění
- Používejte mírně vlhký, měkký hadřík, který nepouští vlákna. Jemně otřete povrch ve směru dřeva k odstranění veškerého povrchového prachu. Poté ihned otřete do sucha novým, čistým hadříkem, dokud není povrch zcela suchý.
- K čištění dřevěné dýhy nepoužívejte výrobky na bázi oleje nebo amoniaku - mohou povrch poškodit.
Dezinfekce
- Nábytek z dýhy je dodáván s lakovým nátěrem, který poskytuje silnou vrstvu ochrany. .
- Dezinfekční prostředky, které obsahují amoniak, bělidlo, lihovinu nebo jiné agresivní látky a chemikálie poškodí lak a dýhu - sanitace dýhových povrchů se proto nedoporučuje.
- Dezinfekční prostředky rozkládají chemické vlastnosti laku a způsobují jeho měknutí - měkčí lak se poté s větší pravděpodobností odlupuje nebo zbarví a na stolové desce přibývají kroužky od horkýchmnebo mokrých sklenic a šálků.
MELAMIN A HPL
Pravidelné čištění
- Díky odolným povrchům se desky s laminovaným povrchem obecně snadno čistí; to platí také pro texturované povrchy.
- Čistěte teplou vodou, čistým hadříkem nebo hadříkem z mikrovlákna, případně měkkou houbou nebo měkkým kartáčem. Používejte domácí čisticí prostředky nebo houbičky, které neobsahují žádné abrazivní přísady. Poté otřete čistou vodou a odstraňte všechny stopy čisticího prostředku tak, aby se zabránilo tvorbě pruhů. Povrch osušte čistým hadříkem ohnutým absorpční látkou nebo papírovými utěrkami.
Následující čisticí prostředky by se za žádných okolností neměly používat:
- Odmašťovací a abrazivní prostředky (abrazivní prášky, odmašťovací polštářky, ocelová vlna).
- Leštidlo, prací prášek, čistič nábytku , bělidlo.
- Čisticí prostředky se silnými kyselinami nebo kyselými solemi.
- Parní čisticí zařízení
Dezinfekce
- Rozmanitost dostupných dezinfekčních prostředků s různým složením, účinky a aplikací doporučení znemožňuje schválit jejich použití na melamin.
- Dokonce i chemické dezinfekční prostředky, které se používají k ověření kvality povrch může způsobit vážné poškození, když podle pokynů výrobce k použití. Mnoho z nich se také ptá pro aplikaci dezinfekčního prostředku pokrývajícího celý povrch, aby bylo možné dobré odpařování.
- Dlouhodobé vystavení vysokému stupni vlhkosti může poškodit přechod od plochy desky k okraji a můžu tak dojít bobtnání okraje.
- Na základě výše uvedených důvodů a příkladů doporučujeme dezinfekční prostředek otestovat ve všech případech na povrchu melaminu. Pouze tento přístup zaručuje trvanlivost materiálu.
PLAST A PLEXISKLO
Pravidelné čištění
- Tyto povrchy myjte vlažnou vodou s jemným mýdlem nebo saponátem. Použijte měkký hadřík nebo houbu. Poté přádně vysušte navlhčeným hadříkem nebo jelenicí.
- Nepoužívejte žádné čisticí prostředky, které obsahují alkohol, amoniak nebo aromatické látky. Alkohol může způsobit praskliny a mikrofraktury povrch, zatímco čpavek může jíst do povrchu a nechat ho vypadat zataženo. Nepoužívejte také tradiční čisticí prostředky na sklo, halogeny a ketony.
Dezinfekce
- Dezinfekci lze provádět pomocí produktů používaných v klinickém nebo nemocničním prostředí, klasifikovanými jako lékařský chirurgický nebo zdravotnický prostředek (např. Amuchina ®, peroxid vodík 10 obj., a ve správném ředění) a další dezinfekční výrobky pro domácí použití, ale ne agresivní výrobky! Doporučujeme nejdříve testovat ve skryté zóně.
TKANINA A SÍŤOVINA
Pravidelné čištění
- Pravidelně povrch vysávejte, abyste zabránili hromadění prachu a nečistot na povrchu látky.
- V případě, že dojde k polití tekutinou a vznikne skvrna, doporučujeme následující postup. Přebytečnou tekutinu vyčistěte pomocí kuchyně, role nebo vlhký hadřík. Poté vyčistěte pomocí šamponu na čalounění, čisticího prostředku nebo ruční mytí.
- Vždy používejte značkový šampon na čalounění. Vlna i polyester lze chemicky čistit.
- Otestujte čisticí roztok nejprve na skrytém povrchu a zkontrolujte vyblednutí nebo změna barvy před použitím na celý produkt.
Dezinfekce
- Dosud důkazy naznačují, že textil není považován za hlavní nositel virus, protože nepřežije tak dobře na měkkých površích, jako jsou látky, stejně jako na často se dotýkajících tvrdých površích, jako jsou plasty, lamináty, kov a sklo. U textilií se mohou viry zachytit a ztratit vodu a proto mají sníženou pravděpodobnost šíření.
- Nedoporučujeme standardní antibakteriální a virová činidla pro čalounické tkaniny. Účinky látek jsou nejisté, a je pravděpodobné, že nabídnou pouze falešný pocit bezpečí.
- Pokud je to nutné, lze polyesterovou látku nastříkat 70% ethylalkoholu. To by za normálních podmínek nemělo ovlivnit barvu a životnost polyesterových tkanin a sítí.
- Naproti tomu dezinfekce vlněných textilií etanolem odstraní vlna z lanolínu a může způsobit barevné změny a zkrátit životnost textilie. Tato metoda by měla být použita pouze v případě, že neexistují žádné jiné alternativy.
- Na vlněné čalounění nikdy nepoužívejte bělidlo, amoniak, zásady nebo silné kyseliny.
UMĚLÁ KŮŽE
Pravidelné čištění
- Pravidelně čistěte bílým hadříkem z mikrovlákna, mírně navlhčeným čistou vodu a nakonec povrch dobře osušte.
- Nepoužívejte rozpouštědla, bělidla, čisticí prostředky s chloridy nebo jinými chemickými látkami. K čištění materiálu nepoužívejte ani parní zařízení.
Dezinfekce
- Umělou kůži je možné čistit přípravkem na bázi alkoholu.