Fakultní Thomayerova nemocnice - pavilon G1

Miesto realizácie: Praha

Fakultní Thomayerova nemocnice - pavilon G1


Stavební úpravy budovy, změna dispozic interiéru i nové vybavení na míru. Pavilon G1, ve kterém se nachází plicní oddělení Thomayerovy nemocnice, sloužil svému účelu už od roku 1930 téměř beze změn. Během let 2022- 2024 tedy prošel zaslouženou rekonstrukcí. Společnost Alax se významně podílela na modernizované podobě interiérů prvního až čtvrtého podlaží. Nábytek v nemocnicích a zdravotnických zařízeních vyžaduje maximální odolnost, snadnou údržbu, praktičnost a příjemnou estetiku. Na základě projektu od architekta jsme dodali atypické vybavení na míru. První dojem vždy dělá recepce. Ta klienty nemocnice vítá harmonický zaobleným tvarem. Čistá kombinace bílé barvy, dřevěného dekoru a skla vytváří vřelý vstupní prostor.

Další zázemí disponuje kuchyňskými linkami včetně elektronického vybavení, spotřebičů (myčky a ledničky) či dřezů. Korpusy, police, dvířka skříněk i čela zásuvek jsou na zakázku vyrobeny z laminátu v neutrálních povrchových úpravách, jako je bílá, béžová, tóny šedé nebo dekor bukového dřeva. Pro ještě větší odolnost vysoce namáhaných ploch jsou opatřeny ABS hranami. Dodali jsme také speciální lékařské farmaceutické chladničky Liebherr či výsuvné koše na tříděný odpad. Minimalistický vzhled a praktickou stránku podtrhuje kování, lišty a doplňky z hliníku.

Pracovní desky jsou z lamina v ladících dekorech, některé prvky jsou z materiálů se zvýšenou požární odolností (vermikulit, HPL). Desky a obklady za kuchyňskými linkami tvoří neporézní umělý kámen. Ten vyniká hladkým povrchem, do kterého neproniknou nečistoty ani bakterie a také odolává vysokým teplotám. V pokojích a lékařských základnách nechybí ani uzamykatelné vestavné skříně a lockery na míru. Optimismus do čekáren vnáší například žluté sedáky či vhodně zvolené osvětlení. Rovnováhu mezi funkčností a klidnou estetikou se podařilo nastolit na jedničku.

Stavební firma Avers, odborník na rekonstrukce historických a památkových objektů, zajistila snížení budovy, zateplila fasádu a zároveň ji obohatila vysunutým obvodovým pláštěm, čímž vzniklo více místa v interiéru. Nová omítka jde ve šlépějích původní podoby včetně keramických obkladů oken. Ta, původně špaletová, byla nahrazena dřevěnými eurookny s lepšími izolačními vlastnostmi. Dále se pak vytvořil bezbariérový přístup, nový nákladní výtah, ocelová nástavba, změna dispozic a obnova elektrotechniky.