TON
Česká tradice a řemeslo TON
Poctivý ohýbaný nábytek
Společnost TON se sídlem v Bystřici pod Hostýnem vychází ve své výrobě z více než 150 let staré tradice. Ručně ohýbaný nábytek vzniká v místě, kde byl v roce 1861 zahájen provoz jediné továrny Thonet, která vyvinula a používala tuto unikátní technologii. Už ve své době továrna patřila k největším svého druhu a díky umístění mezi rozsáhlými bukovými lesy stála přímo u svého zdroje kvalitního materiálu s nejlepšími vlastnostmi pro ohýbání, čímž ušetřila výdaje nejen za transport, ale rovněž i za pracovní sílu. V roce 1953 se továrna Thonet přejmenovala na TON – Továrna na Ohýbaný Nábytek. Od roku 1994 společnost představila českému i zahraničnímu trhu nemálo úspěšných modelů, např. křeslo Merano získalo řadu mezinárodních designových ocenění, největší úspěch však slavila kolekce SPLIT (oceněná titulem Red Dot), u níž jako první na světě se použila technologie rozštěpu masivního dřeva, ručně ohýbaného do protichůdných směrů.
Historie značky TON
Společnost Ton zahájila provoz v roce 1861 v Bystřici pod Hostýnem, kde se specializovala na ohýbaný nábytek, který je dnes nejstarším na světě svého druhu. Zakladatelem společnosti byl Michael Thonet. Bystřice pod Hostýnem je obklopena bukovými lesy, které nabízejí dostatek materiálu pro výrobní proces a tím, že je materiál blízko továrny šetří výdaje na transport. Již deset let po otevření se v továrně v Bystřici pod Hostýnem ročně vyrábělo 300 000 kusů ohýbaného nábytku a s každým dalším rokem se objem produkce zvětšoval. V lokalitě byly také zřízeny odborné školy zaměřené na zpracování dřeva, tehdejší Thonet dále pomohl zřídit mateřské školy, výstavbu železnice, postavit dělnické domy, vznikla i tovární kapela nebo kasino. První světová válka ukončila expanzi společnosti, která se propadla do hospodářské krize. Situace byla tak vážná, že v roce1924 došlo ke spojení s akciovou společností Kohn-Mundus ke změně názvu na THONET-MUNDUS. Jméno TON získala až v roce 1953.
Jak se vyrábí židle TON?
1. Sušení dřeva
Do skladu se nejdříve přijme asi 300 typů dřevěných hranolků, které se třídí podle barvy. Musí se udržovat určitá vlhkost dřeva, takže se v letních měsících kropí a v zimních naopak vysouší ve speciálních komorách, dřevo je pak kvalitnější i odolnější.
2. Napařování v peci
Bukové dřevo jde ze všech druhů dřeva ohýbat vůbec nejlépe. Dřevo se vkládá do syté páry o teplotě 100 °C. V páře je dřevo podle průměru hranolku, čas odpovídá hodině pro každý centimetr.
3. Proces ohýbání
Ohýbači vloží kulatinu do tvárnice, kde ji utěsní a nasadí na ni speciální pásnici. Díky tomu se struktura dřeva nepoškodí a i přes změnu tvaru zůstává neuvěřitelně pevná. Je to složitý proces, který trvá více než rok naučit se správně.
4. Moření
Jednotlivé kusy dřeva nebo již celé židle jdou do mořírny, kde se namáčí ve speciálních kádích. Tento krok ale není nutný, židle lze nechat jen ve své přirozeně barvě nebo pouze nalakované či naolejované.
5. Kompletace
Židle Ton se kompletují ručně, produkty jsou dokončovány v různých povrchových úpravách - lakováním, olejováním nebo čalouněním. Lakování se podle tradic provádí ručně, olejování zase dá vyniknout struktuře dřeva. Čalounění se dělá podle přání zákazníka, který si může zvolit barvu i druh látky, případně židli doplnit ozdobnými hřebíčky.
6. Testování
Kvalita je pro společnost TON jednou z priorit, proto produkty procházejí důkladnou kontrolou v každém stupni výroby, podstupují také specifické testy pevnosti a životnosti v souladu s evropskými normami. Požadavky pro sedací nábytek - pevnost, životnost a bezpečnost obstojí i v nejvyšší zkoušce namáhavosti.
Židle TON z přírodních materiálů
Židle TON vznikají rukama, srdcem a pomocí unikátních technologií. Jejich originalitu potvrzuje řada přirozených vlastností, vázaných na životní cykly dřevin, živočichů a ruční zpracování. Dřevo vzniká z kambia - vrstev buněk mezi dřevem a kůrou, které na své vnější straně vytváří kůru a na vnitřní straně dřevo. Přirozená textura dřeva dělá z každého produktu originál. Přírodních materiálů si společnost váží a dbá na jejich šetrné využívání během celého výrobního procesu, cílem je jít na hranice minimálního zatížení krajiny. Za svou práci šetrnou k životnímu prostředí obdržela společnost certifikace ISO a PEFC.
Designéři pro značku TON
S tradiční českou značkou spolupracují desítky designérů z domova, ale i ze světa. Je vidět, že věhlas českých šikovných ručiček se rozkřikl široko daleko a řada úspěšných designérů chce tradici firmy TON dále rozvíjet.
Letem světem s židlemi TON
TON zdaleka není značkou známou pouze na domácí půdě, její působnost sahá daleko do designového světa a divili byste se, kde všude můžete na kousky domácí značky TON narazit. Kromě desítek povedených projektů ať už soukromého rázu nebo v rámci smluvního prostředí spolupracovala společnost TON také s globálně známými značkami jako Starbucks, Google nebo Microsoft.
Kde jinde by také výstavní kousky českého designu mohly vyniknout lépe než v muzeu... V rakouském muzeu Gratz se můžete posadit do křesel Merano. Úžasný dřevěný interiér na prostřední fotce patří pražské restauraci Náš Mlýn, výsadní místo zde má lounge křesílko Chips. A naposled úžasná barevná kavárnička Franz v Brně s červeně lakovanými židlemi Era 388.
Stránka je v přípravě. V případě, že hledáte nebo potřebujete produkty náležící této kategorii, napište nám na alax@alax.cz.
Budeme vás kontaktovat a následně Vám zašleme nabídku.
Děkujeme za pochopení. Tým ALAX